Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie 2023 Jak odpoczywali uczniowie w poprzednich latach, a co będą robić teraz? Na nudę nie ma czasu

OPRAC.:
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tak odpoczywały dzieci i młodzież w Lubuskiem podczas ferii przed laty, a jak będzie w tym roku? To się okaże
Tak odpoczywały dzieci i młodzież w Lubuskiem podczas ferii przed laty, a jak będzie w tym roku? To się okaże Mariusz Kapała / GL
W poniedziałek, 16 stycznia, uczniowie z pięciu województw rozpoczną ferie. Młodzi Lubuszanie na zimową przerwę muszą poczekać do 30 stycznia, podobnie jak dzieci i młodzież z Wielkopolski, ale jeszcze dłużej, bo do 13 lutego muszą się uczyć ani sąsiedzi z województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Jak spędzimy w tym roku ferie?

Jako pierwsze ferie rozpoczną dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.
Od 23 styczni do 5 lutego 2023 r. odpoczywać będą młodzi z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, od 30 stycznia do 12 lutego - mieszkańcy województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, natomiast od 13 do 26 lutego uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.

Ilu z nas wyjedzie na ferie 2023?

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, w zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tys. uczniów, w tym w:
wyjazdach krajowych – 85 680 osób, półkoloniach – 76 861 osób, wyjazdach zagranicznych – ponad 4 891 osób.
Ale będą na miejscu też warto skorzystać z ciekawej oferty lokalnych domów kultury czy ośrodków sportu i rekreacji.
Oto co nam proponuje Zielonogórski Ośrodek Kultury!
SZTUKA I NAUKA z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury podczas Ferii 2023. Centrum Przyrodnicze, Planetarium Wenus, Pałac w Starym Kisielinie oraz ZOK przy ulicy Festiwalowej 3, zapraszają na zimowe warsztaty, podczas których będziemy się wspólnie dobrze bawić.

ZIELONOGÓRSKI OŚRODEK KULTURY, ul. Festiwalowa 3

Plastycznie – Artystycznie.
Tak będzie podczas ferii przy ulicy Festiwalowej 3. Pod okiem najlepszych artystów uczestnicy zajęć będą poznawać różne techniki plastyczne i tworzyć niezwykle dzieła sztuki.
Bilety w cenie 10 zł za osobę (na jednorazowy dwugodzinny warsztat dla dzieci w wieku 7 -12 lat)
Liczba miejsc 12

30 stycznia, poniedziałek, godz. 11 - 13

SERCE NA DŁONI
Krótka historia o życiu deski, czyli jak zapomniany kawałek drewna może stać się dziełem sztuki. Barwa, nasycenie, kontrast – będzie kolorowo! Podczas warsztatów, uczestnicy wykonają przestrzenną pracę w kształcie serca, idealną na podarunek dla bliskiej… sercu osoby.
Prowadząca Sylwia Gromacka-Staśko – malarka silnie związana z Zieloną Górą. Twórczość artystki jest kolorowa, przenosząca odbiorców w baśniowy świat dzieciństwa i magii. Maluje małe kawałki drewna po wielkie banery – okraszające nasze miasto podczas Winobrania. Jej malarstwo zwane jest intuicyjnym – wypływa prosto z barwnej serca. Pełna energii, uśmiechu i pomysłu. Jest w stanie zamalować każdy skrawek świata.

31 stycznia, wtorek, godz. 11 - 13

OGRÓD Z FILCU
Na zajęciach uczestnicy wykonają z wełny do filcowania własny kwiat (w formie przestrzennej, bądź jako naszywkę), następnie wszystkie prace połączymy w jedną wspólną – tak powstanie nasz magiczny ogród. Na zakończenie zajęć każdy z ogrodników otrzyma swoją pracę by cieszyła oko i dodawała koloru zimowym dniom.
prowadząca Joanna Hanć – animatorka, artystka, plastyczka. Pełna pomysłów i marzeń. Uczy dzieci i młodzież patrzenia na świat poprzez barwy, kształty i faktury. Autorka prac przestrzennych i w przestrzeni publicznej.

NAJLEPSZE LICEA W LUBUSKIEM:

1 lutego, środa, godz. 11 - 13

PATCHWORKOWE SMOKI
Patchwork jest techniką polegającą na łączeniu skrawków tkanin w nową całość. My będziemy z fragmentów materiałów budować smoki. Inspirację będą stanowić smoki z różnych kultur – zarówno te dalekowschodnie jak i nasz rodzimy smok wawelski, te z opowieści, legend i bajek. Starsi uczestnicy (czy też obyci z narzędziami) będą mogli swojego smoka uszyć, młodsi będą mogli smoka poskładać na zasadzie mozaiki (użycie igły i nitki nie będzie obowiązkowe).
prowadząca Joanna Hanć

2 lutego, czwartek godz. 11 - 13

KLAMERKOWE DZIOBAKI
Wykonanie stworków z wykorzystaniem klamerek, drewnianych patyczków, włóczki, gumowych arkuszy papieru… i elementów dekoracyjnych. Podczas warsztatów wspólnie wykonamy stworka z wykorzystaniem dostępnych materiałów, dzieci będą mogły też zaprojektować własnego zwierzaka, postać lub wyjątkowy przedmiot.
prowadząca Alicja Niewiadomska - nauczyciel pracowni teatralnej w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze. Absolwentka pedagogiki terapeutycznej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, absolwentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Od 20 lat prowadzi zajęcia teatralne z elementami plastyki z dziećmi i młodzieżą. Projektuje lalki teatralne, tworzy scenografie, szyje stroje.

3 lutego, piątek, godz. 11 - 13

RAJSTOPOWE TULISIE
Wykonanie laleczek, zwierzaków, bajkowych postaci bądź wyobrażeniowych form z wykorzystaniem dziecięcych rajstop, otuliny, włóczki, elementów dekoracyjnych. Dziecko nauczy się jak wykonać proste laleczki przy użyciu rajstop i włóczki bez szycia. Będzie mogło ozdobić laleczkę małymi elementami.
prowadząca Alicja Niewiadomska

6 lutego, poniedziałek, godz. 11 - 13

TYRONIL/FRUWAJĄCE LINORYTY
Na zajęciach poznamy czym jest grafika i jak zrobić matrycę – w dużym formacie. Do wykonania odbitek wykorzystamy kolorowe farby. Bohaterami naszych prac staną się barwne ptaki i owady.
prowadząca Michalina Zając - absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na co dzień prowadzi zajęcia z plastyki w szkole podstawowej i grupy plastyczne w Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Uwielbia zwierzęta i wszelkie aktywności związane z animacjami dla dzieci. Prowadzi autorski blog ARTmazja.

7 lutego, wtorek, godz. 11 - 13

ZRÓB SOBIE DZIEŁO SZTUKI
Najsłynniejsze obrazy, najsłynniejsi malarze. Czy sztuka musi kojarzyć się nam tylko z ciężkimi ramami? Oczywiście, że nie. Autorka warsztatu zaprasza do twórczej podróży, z której każdy wyjdzie ze swoim dziełem. Tu będziemy mogli szlifować swoje umiejętności rysunkowe i malarskie, a przede wszystkim dobrze się bawić.
prowadząca Aleksandra Maliszewska - edukatorka, animatorka kultury, architektka wnętrz, artystka. Pasjonatka historii sztuki i tańca. Autorka video performance oraz licznych kolaży. Prowadzi zajęcia edukacyjno-artystyczne z dziećmi i młodzieżą, realizuje projekty i warsztaty w Polsce i za granicą. W swojej pracy kieruje się ideą patrzenia na świat sercem; wydobywaniem z człowieka tego co najlepsze i najciekawsze.

8 lutego, środa, godz. 11 - 13

DREWNIANA BIŻUTERIA
Warsztaty z tworzenia autorskiej biżuterii. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję stworzyć swoją własną, niepowtarzalną kolekcję i na drewnianej bazie – do wykonania będą kolczyki, zawieszki do naszyjnika, bransoletki i breloki.
prowadząca Katarzyna Smugarzewska - absolwentka kierunków edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, sztuki wizualne i arteterapia. Na co dzień pracuje jako asystentka Pracowni rysunku i Multimediów na Uniwersytecie Zielonogórskim raz w szkole podstawowej. Zajmuje się rysunkiem, fotografią oraz obiektem. Uwielbia gotowanie i wędrówki górskie.

9 lutego, czwartek, godz. 11 - 13

KOLAŻ/ŻALOK
Po przewrotną nazwą ŻALOK kryją się zimowe pejzaże stworzone w technice kolażu. Tym razem wyjdziemy poza plastyczne ramy – na zajęciach wykorzystamy akwarele inspirując się polskim malarstwem Juliana Fałata i Jacka Malczewskiego, ale też naturą. Co powstanie? Ogranicza nas tylko wyobraźnia!
prowadząca Michalina Zając

10 lutego, piątek, godz. 11 - 13

ŁAPACZE SNÓW
Lekkie, zwiewne, delikatne… a może pełne barw szalone ornamenty? Każdy uczestnik warsztatów wybierze swój styl i stworzy aktorski łapacz snów – dekorację do własnego pokoju. Wykonamy prace duuużego formatu – szykujcie już miejsce na ścianie!
prowadząca Anna Przytulska – animator, specjalista ds. plastyki i wystaw w Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Współpracuje z zielonogórskimi nauczycielami plastyki, którzy odkrywają i pielęgnują talenty swoich uczniów. Prowadzi zajęcia z rękodzieła dla dzieci, na których uczestnicy małymi rączkami tworzą wielkie dzieła. Zamotana miłośniczka kordonka i włóczki.

PAŁAC W STARYM KISIELINIE, ul. Stary Kisieli-Pionierów Lubuskich 53

Pałac w Starym Kisielinie zaprasza do siebie!! Nie nudź się w ferie, spędź je z nami! Serdecznie zapraszamy na warsztaty artystyczne.
Bilety w cenie 10 zł za osobę (na jednorazowy dwugodzinny warsztat dla dzieci w wieku 7 -12 lat)
ilość miejsc 12

1 lutego, środa, godz. 11 - 13

PORTAL BARW
Warsztaty na które Was zapraszamy to ćwiczenia malarskie skupione na poszukiwaniu niezliczonych kolorów. Posłużymy się niesterydowymi narzędziami malarskimi. Dzięki farbom i wyobraźni, na płótnach odkryjemy niezwykłe wejście do pałacu.
prowadząca Michalina Zając - absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na co dzień prowadzi zajęcia z plastyki w szkole podstawowej i grupy plastyczne w Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Uwielbia zwierzęta i wszelkie aktywności związane z animacjami dla dzieci. Prowadzi autorski blog ARTmazja.

6 lutego, poniedziałek, godz. 11 - 13

POKÓJ W ARLES, WARSZTAT ARCHITEKTONICZNY
Pokój w Arles, to słynne dzieło Vincenta van Gogha, które stało się impulsem i inspiracją do stworzenia warsztatu architektonicznego dla najmłodszych. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się perspektywy jednopunktowej i będą mieli okazję stworzyć własny projekt przestrzenny.
prowadząca Aleksandra Maliszewska - edukatorka, animatorka kultury, architektka wnętrz, artystka. Pasjonatka historii sztuki i tańca. Autorka video performance oraz licznych kolaży. Prowadzi zajęcia edukacyjno-artystyczne z dziećmi i młodzieżą, realizuje projekty i warsztaty w Polsce i za granicą. W swojej pracy kieruje się ideą patrzenia na świat sercem; wydobywaniem z człowieka tego co najlepsze i najciekawsze.
ZOBACZ TEŻ

MISTRZOSTWA POLSKI W SZYCIU CHIRURGICZNYM
Witrualne Dni Otwarte na Uniwersytecie Zielonogórskim 2022r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto