Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festyn rodzinny z odpustem u św. Anny w Jordanowie z akcentami obchodów 100. rocznicy Niepodległości [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wiesław Zdanowicz
Festyn Rodzinny u św. Anny w Jordanowie z przypomnieniem 100-lecia Niepodległości i wystawami poświęconymi najstarszym mieszzkańcom okolic
Festyn Rodzinny u św. Anny w Jordanowie z przypomnieniem 100-lecia Niepodległości i wystawami poświęconymi najstarszym mieszzkańcom okolic Wiesław Zdanowicz
W niedzielę, 29 lipca, w parafii pw. św. Anny w Jordanowie odbył się odpust z okazji wspomnienia św. Anny. W tym dniu tradycyjnie zorganizowany został kolejny Festyn Parafialny. Wydarzenie to było jednocześnie dla mieszkańców miejscowości należących do parafii okazją do uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na kasztanie wjechał Marszałek

Zgodnie z tradycją religijna część wydarzenia rozpoczęła się mszą św., którą odprawił tegoroczny neoprezbiter ks. Bartosz Warwarko.

Po mszy nastąpiła historyczna część dnia, którą rozpoczął wjazd Marszałka w pełnej gali na - nomen omen - Kasztanie. Marszałek wystąpił na scenie, na której pojawiła się także Zuzia Bielewicz, 11-letnia miejscowa artystka, od pięciu lat uczennica w klasie skrzypiec w PSM w Świebodzinie, która zaśpiewała pieśni patriotyczne.

Kasztana, czyli historyczną Kasztankę Marszałka, udostępnili organizatorom rodzice Patryka Mickiewicza z Glińska, który zagrał postać Józefa Piłsudskiego.

Do pełni szczęścia organizatorów dodajmy, że udało się także zdobyć oryginalną szpadę, bez której Marszałek byłby „bezbronny” i niekompletny. Szczęśliwie posiadał taką na miejscu, w Jordanowie, Tadeusz Kempczyński, emerytowany górnik KWK „Zofiówka”.

Organizatorzy zdobyli też najnowszy typ czołgu, należący do prywatnego właściciela, który przyjechał z Gorzowa Wielkopolskiego i był tłem dla wielu fotek rodzinnych wykonanych tego dnia na pamiątkę! Ziściło się też zapewnienie sołtysa Misiaka, że będzie także działo z pobliskiej Kaławy, należące do znanego tu wszystkim Piotra Szlachcica, którzy zjechał do Jordanowa z zespołem Karguli. Działo obsługiwali harcerze z drużyny ZHR-u ze Świebodzina.

- Przy festynie chcemy przypomnieć fakt odzyskania niepodległości przez Polskę, to ważne w dziejach naszego narodu wydarzenie - mówił sołtys Z. Misiak przed niedzielną imprezą. - Wsparcie imprezy obiecali nam starosta i władze gminy - dodał wówczas sołtys.

W programie imprezy przewidziano m.in. występy zespołu Retro z Gorzowa Wielkopolskiego. Kapela Retro działa od 1997 roku. Tworzą ją profesjonalni muzycy, których łączy pasja do muzyki i... czarne kapelusze.

Repertuar kapeli to polskie piosenki lat 50., 60. i 70., standardy francuskie, włoskie, amerykańskie, piosenki rosyjskie, kresowe, cygańskie, biesiadne i wiele innych znanych utworów muzycznych. W trakcie imprezy zespół wystąpi kilkakrotnie wykonując utwory Anny German, polskie piosenki i pieśni patriotyczne.

Gwiazdą wieczoru był Mate.O./TU Mateusz Otręba, artysta, którego twórczość nawiązuje do tekstów biblijnych, poświęconych Bogu. TU to skrót od Totalnego Uwielbienia - debiutanckiego albumu Mate.O.

Na pożegnanie wieczoru zaplanowano pokaz świetlny poznańskiej grupy Flow Fire&Light Show - niebanalne pokazy ognia i światła....

Imprezie towarzyszyła wystawa ,,Parafia i Parafianie na dawnych fotografiach”. Aniela Dobrowolska i Mariusz Mleczak poprosili mieszkańców o przyniesienie fotografii, najlepiej z lat 40, 50 i 60-tych. Okazało się, że były i starsze, przedwojenne. Na wystawie w przedsionku świątyni zastaliśmy m.in. panią Cecylię Janetzką, 92-letnią mieszkankę Jordanowa, która urodziła się w Nowym Dworku w 1926 roku, mieszkała tam dziesięć lat, a następnie jej rodzice, którzy wywodzili się ze Zduńskiej Woli, przeprowadzili się do Jordanowa.

Dodajmy, że w bogatym programie festynu nie zabrakło pysznego jedzonka i wypieków przygotowanych przez gospodynie z Glińska, Jordanowa, Gościkowa, Rusinowa, Nowego Dworku i Witosławia.

Były także: pokazy strażackie, prezentacje mundurów i militariów, rękodzieło artystyczne Zdzisławy Grudniewskiej, przejazdy konno i bryczką, malowanie twarzy, kiermasze i zabawa fantowa z atrakcyjnymi nagrodami.

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto