Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film Gazety Lubuskiej o Wydarzeniach Zielonogórskich spotkał się ze znakomitym przyjęciem podczas festiwalu w Zamościu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dariusz Chajewski
Pokazy festiwalu odbywają się w zamojskim Centrum Kultury filmowej. Tu był pokazywany film wyprodukowany przez Gazetę Lubuską - "Wydarzenia  Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki".
Pokazy festiwalu odbywają się w zamojskim Centrum Kultury filmowej. Tu był pokazywany film wyprodukowany przez Gazetę Lubuską - "Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki". Dariusz Chajewski
W piątek jurorom i widzom festiwalu w Zamościu zaprezentowano film poświęcony obronie domu Katolickiego w Zielonej Górze. Producentem tego fabularyzowanego dokumentu jest "Gazeta Lubuska".

Film poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim 1960 roku, którego producentem jest „Gazeta Lubuska”, a reżyserem Rafał Bryll, bierze udział w festiwalu filmowym w Zamościu.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki Zamość Perła Renesansu.
- Cóż, jesteśmy dumni, że nasz film, pierwsze tak poważne przedsięwzięcie w tej branży „Gazety Lubuskiej”, został zakwalifikowany na ten festiwal - mówi Grzegorz Widenka, prezes lubuskiego oddziału Polska Press.

Przeczytaj też: Wydarzenia Zielonogórskie. 5000 ludzi walczyło z ZOMO [WIDEO, ZDJĘCIA, MAPA]

Nie jest to festiwalowy debiut tego fabularyzowanego dokumentu. „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki” zdobył wyróżnienie na 9. Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci - Gdynia 2017. Jak dodaje prezes Widenka, celem udziału filmu w tym festiwalu nie jest zdobywanie laurów, ale przybliżenie jak najszerszemu gronu widzów tego zrywu zielonogórzan w obronie Domu Katolickiego. To wciąż nieznany epizod historii najnowszej regionu i naszego kraju.

W piątek, tuż po pokazie, widzowie gratulowali i przyznawali, że nigdy nie słyszeli o tym, co zdarzyło się w 1960 roku w Zielonej Górze. Natomiast szef konkursowego jury Stanisław Królak, kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia, zwrócił uwagę na ciekawą formę, dynamikę naszego filmu, która z pewnością trafi do najmłodszych widzów. A słabe strony?

- Film naprawdę trzyma poziom. Przyznam się, że byłem zaskoczony, widząc, że Gazeta Lubuska, czyli medium operujące słowem pisanym jest producentem filmu - Dodał Królak.

Niestety, nie udało nam się dowiedzieć jaki tytuł wygrał zamojski festiwal. Ogłoszenie wyników dopiero w sobotę wieczorem. Jak podkreślano zgodnie w komentarzach po festiwalowym pokazie obrona Domu Katolickiego w Zielonej Górze to ciągle niedoceniany zryw antykomunistyczny, a powinien być wymieniany jednym tchem obok Świdnika, Nowej Huty, Torunia... O tym, co zdarzyło się 30 maja 1960 roku, w naszym filmie opowiadają uczestnicy zajść na ulicach Zielonej Góry, którzy kilkadziesiąt lat milczeli, którzy z chuliganów stali się bohaterami...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto