Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma Perceptus z Zielonej Góry przenosi się z Inkubatora Przedsiębiorczości do nowej siedziby [WIDEO, ZDJĘCIA]

mk, kali
Mariusz Kapała / GL
Firma Perceptus kończy swoją działalność w Inkubatorze Przedsiębiorczości Miasta Zielona Góra i przenosi się na swoje. Nowa siedziba będzie kosztować 8 mln zł.

Niebawem z Inkubatora Przedsiębiorczości w Parku Naukowo-Technologicznym wyprowadzą się dwie firmy. Swoją siedzibę i centrum badawczo-rozwojowe buduje Ekoenergetyka, która z dwuosobowej firmy rozwinęła się w stuosobową i jest liderem w Europie, jeśli chodzi o produkcję ładowarek do autobusów elektrycznych. Absolwentom Uniwersytetu Zielonogórskiego Bartoszowi Kubikowi i Maciejowi Wojeńskiemu wystarczył pomysł i wsparcie w postaci lokalu w Inkubatorze Przedsiębiorczości (najpierw UZ, potem miasta), by rozwinąć skrzydła. Podobnie jest z drugą firmą, Perceptusem, który z roku na rok coraz bardziej się rozwija.

Inkubator Przedsiębiorczości zgodnie z przepisami pomaga początkującym firmom w postaci użyczenia lokalu, ale tylko na pewien czas. To szansa, z której mogą skorzystać. Przychodzi jednak czas, by stanąć na własnych nogach.

Tak też się stanie w przypadku Perceptusa, który tuż obok Inkubatora wykupił działkę o powierzchni 5.070 mkw. i będzie na niej stawiał swoją siedzibę.

- W lipcu uzyskaliśmy zgodę na budowę. Mamy nadzieję, że za rok będziemy w nowym miejscu - mówi prezes zarządu Jacek Starościc. - Trawę na działce już wykosiliśmy.

W Zielonej Górze trudno było znaleźć projektantów, którzy sprostaliby wymaganiom stawianym przez firmę.
- Analizowaliśmy, co jest nowoczesnego budowane w Polsce, kto to projektował - opowiada J. Starościc. - I udało się stworzyć zadowalający nas projekt.

Obiekt będzie zautomatyzowany. Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja czy oświetlenie będzie automatycznie dostosowywało się do panujących warunków, do liczby osób przebywających w danym pomieszczeniu.

W budynku nie będzie tynków ani podwieszanych sufitów. Wszystkie kable będą tak umieszczone, by łatwo je było wymienić. Przecież technologia zmienia się bardzo szybko.

Nie zabraknie wygodnych dojazdów, parkingów. W skład nowej siedziby wejdą: laboratoria badawczo-rozwojowe, własne centrum danych, hala montażowa i zaplecze logistyczne. Całkowita powierzchni użytkowa wyniesie 1.111,25 mkw., a kubatura - 3.818,14 msześc.

Teren na działce jest ze spadem. Nie będzie on jednak niwelowany. Budynek dostosuje się do ukształtowania powierzchni. Z tyłu powstanie magazyn, który zostanie obniżony.

Warto dodać, że firma Perceptus istnieje od 10 lat, ma na swym koncie 35 zrealizowanych projektów, dotyczących systemów bezpieczeństwa.

- Dostarczyliśmy 10,4 tysięcy licencji - mówi Jacek Starościc. - Dwa miesiące temu na przykład podpisaliśmy kontrakt i dostarczamy teraz nasze produkty Centrum Obsługi Administracji Rządowej. To instytucja, która odpowiada za zakupy dla wszystkich jednostek centralnych jak ministerstwa czy generalne dyrekcje.

26 procent ogólnych kosztów firmy stanowią wydatki na badania i rozwój.
- Albo się będziemy rozwijać, albo zginiemy. Nie jesteśmy jedyni na świecie - mówi prezes zarządu. - Ktoś ponosi koszty związane z pomysłem...

Perceptus odnotowuje 50- procentowy przyrost dochodów, rokrocznie ponad 25 mln zł przychodu. Nie ma produktu, który się w firmie powiela. Jak dodaje prezes, z reguły są to rozwiązania szyte pod klienta, który mówi, jakie ma potrzeby.
Obecnie firma zatrudnia 35 pracowników (głównie absolwentów UZ), ma też filie w Warszawie, Krakowie i Jeleniej Górze. Ale jej serce zawsze będzie biło w Zielonej Górze (to samo słyszymy w firmie Ekoenergetyce).

Od trzech lat Perceptus zaprasza do siebie uczniów szkół średnich i studentów na zajęcia praktyczne i staże. Najlepsi mają szanse na zatrudnienie.

W nowej siedzibie firmy ma się znaleźć miejsce dla 60 osób.
- Cieszy mnie to, że nasze, zielonogórskie firmy tak dobrze sobie radzą na trudnym rynku nowoczesnych technologii - mówi prezydent Janusz Kubicki. - To wysokospecjalistyczne firmy. Żyjemy w świecie cyfrowym i nie do końca zdajemy sobie sprawę, gdzie te nasze dane są...

A dzięki pomysłom zrodzonym w Zielonej Górze lubuskie szpitale bez problemu mogą podpisywać cyfrowo dokumenty. Możliwe jest podpisanie umowy między partnerami siedzącymi w Zielonej Górze i np. Paryżu. Wiele rozwiązań wykorzystywanych jest także w finansach i bankowości.

Nic więc dziwnego, że firma Perceptus może pochwalić się wieloma nagrodami m.in. Lubuski Lider Innowacji 2015, Perceptus diamentem Forbes, wyróżnieniem Firma Przyjazna Młodym, Tytułem Lubuskiego Lidera Biznesu 2018.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firma Perceptus z Zielonej Góry przenosi się z Inkubatora Przedsiębiorczości do nowej siedziby [WIDEO, ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto