Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GALERIA NOWY WIEK - wystawa Ryszarda Woźniaka

Muzeum Ziemi Lubuskiej
24 stycznia (środa) 2018 roku o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpi otwarcie kolejnej wystawy w ramach Galerii Nowy Wiek. Autorem ekspozycji zatytułowanej "TAK dla NIE. Obrazy nie pokazywane" jest Ryszard Woźniak, znakomity malarz, performer, autor instalacji i tekstów.

Na wystawę składa się kilka zestawów prac malarskich i kilka osobnych obrazów powstałych w latach 1991-2017. Każda z prezentowanych prac jest zalążkiem jakiejś malarskiej myśli. Konkretne powody do namalowania tych obrazów zawsze odnosiły się do obserwowanej przeze mnie rzeczywistości.
Być może myśli zawarte w tych obrazach nie zostały jeszcze w pełni pomyślane.
Być może nie zostały wyrażone w jednoznacznej, optymalnej formie.
Być może zatarciu uległy subtelne związki, zawsze istniejące, pomiędzy myślami i obrazami.

Pierwszy raz publicznie prezentowane prace łączy z pewnością refleksja dotycząca istnienia ewentualnych granic oraz potencjalnych możliwości malarskiej formy. Powody, dla których prace te nie były dotąd wystawiane, nie są mi znane. (Ryszard Woźniak)

Ryszard Woźniak to jeden z najważniejszych polskich malarzy ostatnich kilku dekad, performer, twórca instalacji, teoretyk sztuki i autor tekstów. W latach 1976-1981 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Był współtwórcą (1982) najsłynniejszej formacji artystycznej lat 80. Gruppa, po rozwiązaniu której (1992) kontynuował karierę indywidualną. W latach dziewięćdziesiątych kilkakrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców. Od 1992 roku prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora.

Prace R. Woźniaka znajdują się w zbiorach publicznych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej – Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jak również w zbiorach prywatnych, m.in. w Fundacji Egit, Kolekcji Banku BPH i Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Nie jest pierwsza wystawa tego wybitnego twórcy w zielonogórskim Muzeum, poprzednia miała miejsce w 2004 roku.

Wystawa, której kuratorem jest Leszek Kania, prezentowana będzie do 24 III br.
Materiał ilustrowany pracą "Homage Jerzy Jurry Zieliński", 2017, akryl_pł., 120 x 180

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto