Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie mieszkamy? W Ochli czy może w Zielonej Górze?

Leszek Kalinowski
Alicja Skowrońska
Jaki mają teraz adres mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto? Obok nazwy ulicy muszą umieścić obecnie nazwę swojego sołectwa.

Zielona Góra to od 1 stycznia także 17 dotychczasowych wsi i trzy przysiółki. Choć nadal tablice o nich informują, to z czasem zostaną zmienione.

Zielona Góra: Jak nie zgubić się w wielkim mieście?

- Uznaliśmy, że wymiana tablic nie jest najważniejszą rzeczą dla mieszkańców. Teraz chodzi o to, by nie odczuli połączenia w jakiś negatywny sposób, bo np. nie mają gdzie załatwić swoich spraw - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Dlatego zmiany chcemy wprowadzać w sposób ewolucyjny, powoli.

Tablice będą więc wymieniane bez pośpiechu. Co się na nich znajdzie?

Na górze umieszczona zostanie zielona tablica z białym napisem Zielona Góra, na dole - biała tablica z niebieskim napisem nazwy sołectwa, a więc np. Drzonków, Przylep, Nowy Kisielin, Ochla. Sołectwa jak i sołtysi zostają.
Jak teraz powinna być prawidłowo zaadresowana koperta? - pyta pani Krystyna z Przylepu. Adres od 1 stycznia 2015 roku faktycznie się zmienił, ale niewiele. Dotychczasowa nazwa miejscowości stała się dopiskiem do ulicy. A w miejscu nazwy wsi wpisujemy: Zielona Góra. Kod pocztowy zostaje taki sam.

Wymyślmy jakiś fikcyjny adres. Do nowego roku na kopercie pisaliśmy: Krystyna Nowak, ul. Warszawska 25, 66-015 Przylep. Teraz prawidłowy adres to: Krystyna Nowak, Przylep - Warszawska 25, 66-015 Zielona Góra.

A co małymi miejscowościami, w których ulic nie ma, jest tylko numer dodawany do nazwy wsi?

Zmiana wygląda podobnie. Jeśli było np. Krystyna Nowak, 66-044 Barcikowce 99, to teraz adres jest następujący: Krystyna Nowak, Barcikowice 99, 66-044 Zielona Góra.

W związku z tymi zmianami nie trzeba wymieniać dowodu.
- Chyba że komuś skończył się termin ważności, wtedy jest powód - mówi prezydent miasta. - Albo ktoś właśnie zostanie osobą pełnoletnią i będzie musiał mieć dowód.
Gdzie powinny takie osoby się zgłosić? Do dawnej siedziby urzędu gminy czy może do urzędu miasta? Okazuje się, że mamy wybór. Wszyscy, niezależnie od tego czy mieszkamy w starym mieście, czy w dzielnicy Nowe Miasto. Teraz możemy kierować się kryterium, gdzie mamy bliżej - na ul. Grottgera 7 (tu mieści się wydział spraw obywatelskich magistratu) czy ul. Dąbrowskiego 41(dawny urząd gminy). Pamiętajmy jednak, że jeśli wniosek o dowód złożymy przy Grottegra, to tam też będziemy mogli go odebrać.

A jeśli kończy się nam termin ważności dowodu, to inaczej trzeba wypełniać wnioski?

Druki zostają takie same. Jedyna zmiana, to w nazwie miejscowości należy wpisać Zielona Góra, natomiast w rubryce ulica: nazwę sołectwa i ulicę, jeśli taka jest w danej miejscowości. Kod oczywiście zostaje taki sam jak do tej pory.

Dużo się mówiło o nowych dowodach osobistych, które miały wejść w życie właśnie od 1 stycznia br. Ale nowa ustawa jeszcze nie obowiązuje. Stanie się to dopiero od 1 marca br. Wówczas to nie będzie już żadnych problemów z podawaniem adresu zamieszkania. Bo w nowych dokumentach nie będzie miejsca na tego typu informację. To ma ułatwić życie tym, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania i do tej pory musieli wiele razy przychodzić do urzędów. Nowy dwód osobisty będzie ważny przez 10 lat. Ale nie martwy się, że wszyscy teraz będziemy musieli wymienić dokumenty. Nie ma takiego obowiązku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto