Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorąca dyskusja o komisji ds. konsultacji. Ale wreszcie udało się podjąć ważną dla mieszkańców Zielonej Góry uchwałę

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ostatnia sesja w trybie stacjonarnym odbyła się dokładnie rok temu - w lutym 2020 roku.
Ostatnia sesja w trybie stacjonarnym odbyła się dokładnie rok temu - w lutym 2020 roku. Leszek Kalinowski
Odrzucona miesiąc temu uchwała o konsultacjach społecznych, powróciła we wtorek na sesję rady. Tym razem najwięcej emocji wzbudziła sprawa komisji, która miałaby się zajmować konsultacjami i budżetem obywatelskim.

Radni na wtorkowej (23 lutego) sesji rady zajęli się ponownie (miesiąc temu po gorącej dyskusji i zgłoszeniu uwag i propozycji radnych Koalicji Obywatelskiej projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad) sprawą konsultacji społecznych.

Prezydent Janusz Kubicki powiedział, że zdecydowana większość uwag została uwzględniona. A autorem omawianej uchwały jest Paweł Zalewski, który wykonał bardzo dużo pracy, by dokument przygotować jak najlepiej.

Poprawki przyjęte, kontrowersje budzi połączenie komisji rady

Paweł Zalewski wymienił poprawki, które znalazły się w uchwale. I zaznaczył, że sprawą budzącą jeszcze emocje pozostaje komisja, która zajęłaby się konsultacjami społecznymi.

- W związku z uwagami radnych, którzy stwierdzili, że nie jest zasadne tworzenie odrębnej komisji, rozpatrywano możliwość połączenia lub zlikwidowania jakiejś komisji. Propozycje radnych dotyczyły – komisji integracji czy statutowej.To jedna z nich mogłaby się zajać konsultacjami społecznymi. Prezydent przedstawił inny pomysł - mówił Paweł Zalewski.

Propozycja prezydenta dotyczyła połączenia komisji rozwoju miasta i gospodarki.

Połączenie komisji to bardzo zły pomysł

- Uważamy, że ta uchwała - po wniesieniu poprawek - ma teraz ręce i nogi. Natomiast propozycja likwidacji komisji rozwoju i ochrony środowiska to bardzo zły pomysł. Mamy 12 komisji, a dwie mamy takie, które dedykowane są m.in. planom zagospodarowania przestrzennego, przedsiębiorczości - zauważył radny Adam Urbaniak. - Ta komisja rozwoju jest od początku istnienia samorządu. Nie można jej likwidować. Ponieważ nie wiemy, jaka będzie skala związana z konsultacjami, to nasza propozycja jest taka, by kompetencje te (dotyczące konsultacji społecznych) były przypisane innej komisji. Jak będzie dużo pracy, to wtedy można się zastanowić nad zmianami. Proponuję więc, żeby te nowe zadania te były włączone do komisji ds. integracji. Rozmawialiśmy z Mariuszem Rosikiem, nie ma nic przeciwko temu. Niech komisja rozwoju pozostanie taka, jaka jest obecnie.

Marcin Pabierowski (KO) wyliczał miasta, w których funkcjonują komisje rozwoju miasta oraz komisje gospodarcze. I podkreślał, jak one są bardzo ważne.

Niech sprawami konsultacji zajmie się komisja ds. integracji

Po pewnym czasie trwania dyskusji Janusz Kubicki zgłosił poprawkę do uchwały. Zgodził się z sugestiami, by jednak nie łączyć tych dwóch komisji (rozwoju i gospodarki), ale by sprawami konsultacji zajęła się komisja integracji po przesunięciu pewnych zadań z komisji rozwoju.

- Złożyłem to już w formie autopoprawki. I proponuję, żebyśmy przyjęli ten ważny dokument. Chcę, żebyśmy bardzo poważnie traktowali komisję ds. konsultacji. Bo chcemy czy nie chcemy słuchać głosu mieszkańców?! To naprawdę wymaga dużo pracy, dużego zaangażowania... - podkreślał J. Kubicki. - Przyjmijmy w końcu ten ważny dokument.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk: - Chyba odbyłem najwięcej spotkań w sołectwach. W Kontrakcie Zielonogórskim zapisaliśmy komisję integracyjną. Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że wszystkie sprawy udało się załatwić. Jedynym punktem do dyskusji jest kwestia budowy mieszkań i firm na terenie dzielnicy Nowe Miasto. Naturalne jest więc to, że jeśli już mamy łączyć komisję, to integracyjną z komisją rozwoju. Pozwólmy mieszkańcom, żeby mieli swoją komisję dotyczącą budżetu obywatelskiego jak i konsultacji społecznych.

Wróćmy do zapisu sprzed miesiąca, by powołana została osobna komisja ds. konsultacji

Adam Urbaniak: - Proponuję po raz kolejny, aby komisja rozwoju i ochrony środowiska pozostała w swoim kształcie. Nie zgadzam się, żeby ona była teraz ograniczona i dotyczyła też integracji dzielnicy Nowe Miasto. Nie zapominajmy, że komisja ds. rozwoju dotyczy całego miasta. A komisji integracji dodajmy zadania związane z konsultacjami społecznymi i budżetem obywatelskim. Propozycja prezydenta jest - według mnie - propozycją konfliktu.

Paweł Zalewski: - Czy jednak nie warto byłoby wrócić do tego, co było na poprzedniej sesji, czyli powołania odrębnej komisji? Łączenie jakichkolwiek komisji zawsze wywołuje jakieś niezadowolenie, dlatego czy nie lepiej byłoby pozostawić to, co było wcześniej zapisane. Dla mnie ta pierwotna wersja była najbardziej sensowna. Nie wpłynie to jakoś na budżet miasta, a będzie dużym otwarciem się na mieszkańców.

Krzysztof Kaliszuk: - Całkowicie zgadzam się z Pawłem Zalewskim...

Jacek Budziński: - Popieram wniosek Pawła Zalewskiego. Proponuję powołać osobną komisję ds. konsultacji. Na pewien czas. Zobaczymy, jak ona będzie pracowała. Podobnie możemy się przyjrzeć po jakimś czasie sensowności funkcjonujących już komisji, czy jakieś łączyć, czy nie.

Janusz Kubicki: - Od początku mówiłem, żeby powołać osobną komisję i poważnie traktować konsultacje. Radni KO zarzucali mi rozrzutność...

Radni głosowali, głosowali i wreszcie przegłosowali uchwałę w takim kształcie: będzie komisja integracji rozszerzona o planowanie przestrzenne i klimat. I to właśnie ona zajmie się konsultacjami i budżetem obywatelskim.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto