Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Franciszkanów z Pieńska

MAK
fotopolska.eu
Historia parafii św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku sięga końca XVIII wieku. W roku 1881 ks. Franciszek Gyrdta, pełniący funkcję kanonika kapituły wrocławskiej, zakupił pokaźny teren z przeznaczeniem na budowę kościoła i szkoły. Rozpoczęła się budowa świątyni, zaplanowanej na wzór krzyża, która odbywała się latach 1882-1885.

Neogotycką świątynię poświęcono w 1885 roku, wyposażono ją w organy, a na wieży zawieszono trzy dzwony. Uroczystego poświęcenia dokonał 15 listopada 1885 r. ks. Urbanek ze Zgorzelca. Główna wieża kościoła znajduje się nad wejściem świątyni, a cztery mniejsze wieże otaczają kościół.
Świątynia była kościołem dojazdowym dla parafii w Zgorzelcu aż do usamodzielnienia się w roku 1907. Wtedy skierowano do Pieńska pierwszego proboszcza, był nim ksiądz Otton Springer, który przybył do miasta w 1907 r., i tę datę należy uznać za początek samodzielnego funkcjonowania parafii, liczącej wtedy 965 katolików. W czasie II wojny światowej kościół uległ znacznemu zniszczeniu i dewastacji. Wieża kościoła została zestrzelona przez wojska radzieckie, a spadając zawaliła jedną z kopuł nad chórem i uszkodziła organy.
W 1946 roku, tuż po wojnie duszpasterstwo w Pieńsku objęli franciszkanie z krakowskiej prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. Jako pierwszy powojenny proboszcz, mianowany ojciec Marian Sumirski OFMConv, miał przed sobą trudne zadanie odnowy zniszczonej świątyni. Z początku nabożeństwa były odprawiane w prywatnym domu przy ulicy Bolesławieckiej, a następnie w sali kinowej. Zakonnicy i parafianie podjęli się ciężkiego dzieła odbudowy kościoła, wkrótce otrzymał on wezwanie św. Franciszka z Asyżu.
W 1951 roku zaczęto sprawować w nim nabożeństwa. W 1952 roku odbudowana została wieża i zawieszono w niej charakterystyczne, kościelne dzwony, dwa lata później udało się zamontować organy. Następne lata to prace skupione na wnętrzu świątyni. Blisko dwa lata trwała budowa klasztoru. Zakończona na początku lat siedemdziesiątych cieszyła się już dużym uznaniem. W roku 1967 abp Bolesław Kominek dokonał drugiego w historii poświęcenia kościoła. W latach 1972-1974 dodatkowo postawiono nowy budynek katechetyczny.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w jednym z bocznych ołtarzy intronizowano obraz Matki Bożej. Była to kopia wizerunku z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Opiekunki Małżeństw i Rodzin, prowadzonego przez franciszkanów we Wrocławiu. Od lat kościół jest nieustannie gruntownie remontowany. Wewnątrz wykonano polichromie i renowacje ścian zewnętrznych.
Specyfikę pracy duszpasterskiej wyznacza położenie Pieńska, leżącego bezpośrednio przy granicy polsko-niemieckiej. Franciszkanie uczestniczą m.in. w nabożeństwach ekumenicznych, organizowanych przez kościół rzymskokatolicki i kościół ewangelicko-augsburski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piensk.naszemiasto.pl Nasze Miasto