Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I ty możesz zostać Williamem z Baskerville z „Imienia róży”! Dzięki Bibliotece Norwida perły kultury możemy oglądać w sieci

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Projekt „Digitalizacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Norwida w Zielonej Górze i Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu” wzbogacił zasoby Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej o cyfrowe wersje cennych dzieł i dokumentów
Projekt „Digitalizacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Norwida w Zielonej Górze i Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu” wzbogacił zasoby Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej o cyfrowe wersje cennych dzieł i dokumentów Jacek Katos/Gazeta Lubuska
Bez wychodzenia z domu możemy zajrzeć do… czterotomowej Biblii wydanej w Norymberdze w 1487 roku! A to dzięki digitalizacji starodruków w pracowni Biblioteki Norwida w Zielonej Górze.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida podsumowała trudny przez pandemię – również przecież dla kultury – rok 2020. 12 stycznia 2021 r. w konferencji prasowej udział wzięli: wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Łukasz Porycki, dyrektor WiMBP w Zielonej Górze dr Andrzej Buck, kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego WiMBP w Zielonej Górze, Bogusław Adamczewski, koordynator projektu „Digitalizacji starodruków ze zbiorów WiMBP w Zielonej Górze i Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu” dr Przemysław Bartkowiak.

63 cenne dzieła w wersji cyfrowej

Na liście osiągnięć Biblioteki Norwida w 20202 r. ważne miejsce zajął projekt „Digitalizacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Norwida w Zielonej Górze i Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu”. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Kultura cyfrowa”) i wsparciu Województwa Lubuskiego, Biblioteka Norwida wzbogaciła zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej (pomysłodawcą ZBC jest Uniwersytet Zielonogórski) o 63 tytuły!

Czego uczono wieki temu w Sulechowie i w Żarach

Ze starodruków, będących w zasobach zielonogórskiej książnicy, wybrano do digitalizacji te, które dotyczą regionu (silesiaca oraz polonica), a konkretnie - funkcjonowania szkolnictwa świeckiego i ewangelickiego na terenie Śląska i obecnej Ziemi Lubuskiej od XVII do XIX wieku. I teraz każdy czytelnik - mający dostęp do internetu - może sam przejrzeć dokumenty dotyczące choćby publicznych instytucji edukacyjnych w Sulechowie na czele ze słynnym Królewskim Pedagogium – poznać jego… ranking uczniów czy plan lekcji! Dowie się też, czego uczono w miejskiej szkole w Żarach.

A jaki miał charakter pisma autor kopiariusza, czyli księgi składająca się z wypisów dokumentów dotyczących rodziny Załuskich w latach 1685-1746? Tego również dowiemy się surfując po zasobach Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej!

Coś dla Sherlocka Holmsa z „Imienia róży”

Z kolei Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu wzbogaciło zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej o 11 tytułów (manuskrypt, trzy inkunabuły oraz siedem starodruków). Są to prace o tematyce teologicznej i historycznej pochodzące z XV, XVI i XVIII wieku.

Tu, wśród niezwykle cennych, a przez rzadko udostępnianych czytelnikom, unikatów mamy czterotomową Biblię, wydaną w Norymberdze w 1487 roku – z notatkami na marginesach, które… pewnie zainteresowałyby samego Williama z Baskerville z „Imienia róży”. Oczywiście gdyby dociekliwy franciszkanin z powieści Umberto Eco żył jakieś 160 lat dłużej…

Ponad milion wyświetleń

Odpowiedzialny za digitalizację starodruków w Bibliotece Norwida dr Przemysław Bartkowiak podkreśla, że wersje cyfrowe dzieł i wydawnictw cieszą się coraz większym zainteresowaniem czytelników. W 2020 roku przekroczono milion wyświetleń zbiorów Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.

Stąd też Pracownia Digitalizacji - na fali modernizacyjnych prac, jakie w mionym roku przeprowadzono w Bibliotece Norwida - znalazła się w nowym pomieszczeniu (wydzielonym z przestrzeni pomieszczeń na parterze budynku głównego zajmowanych wcześniej przez księgarnię), które w pełni przygotowano do ważnej dla książnicy misji.
W ZBC znajdziemy teraz m.in. nie tylko roczniki Gazety Zielonogórskiej czy Gazety Lubuskiej, ale i Gazety Nowej (1990-1993) czy przedwojennego Grunberger Wochenblatt.

Dyrektor Biblioteki Norwida w Zielonej Górze – dr Andrzej Buck o działalności książnicy w czasie pandemii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto