Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Równości prostym napisem przekonuje mieszkańców, by zostali w domu. Rozdaje też maseczki, uruchamia pomoc telefoniczną...

Redakcja
Zielonogórski Instytut Równości na różne sposoby pomaga w walce z epidemią koronawirusa w Polsce i regionie.
Zielonogórski Instytut Równości na różne sposoby pomaga w walce z epidemią koronawirusa w Polsce i regionie. Materiały Instytutu Równości
Jeśli czujesz, że potrzebujesz się wygadać, to "Przyjacielski Telefon" jest właśnie dla Ciebie. Z taką inicjatywą ruszył ostatnio zielonogórski Instytut Równości. Oprócz tego wolontariusze rozdają też maseczki, specjalnymi napisami zachęcają, by zostać w domu. I... wciąż nie rezygnują z organizacji trzeciego już marszu równości w Zielonej Górze.

Jeśli przez społeczną kwarantannę, spowodowaną epidemią koronawirusa, czujesz się samotny, to zielonogórski Instytut Równości ma pomysł idealny dla Ciebie.

Ruszył zielonogórski "Przyjacielski telefon". By walczyć z samotnością w dobie koronawirusa

- Przyjacielski telefon powstał tym razem nie z mojej inicjatywy, ale innych osób chętnych nieść pomoc, gotowych do rozmowy, odbierania telefonów - wyjaśnia wiceprezes zielonogórskiego Instytutu Równości, Kacper Kubiak. - Różnica w tym telefonie polega na tym, że nie odbierają psychiatrzy, psycholodzy, tylko "zwykli" ludzie.

Głównie chodzi tu o skierowanie się do osób starszych, które na co dzień nie obsługują internetu. Ale myślimy o wszystkich, którzy chcą nawiązać relacje.

WAŻNE

Instytut Równości chce walczyć w ten sposób z samotnością. Na grupie "Przyjacielski Telefon" można opowiedzieć o każdej sprawie, o swych lękach i radościach podczas epidemii. Wolontariusze czekają na kontakt telefoniczny z nadzieją, że z tej trudnej dla wszystkich sytuacji może narodzić się coś dobrego. Również relacje, które przetrwają czas kwarantanny.

Tutaj znajdziecie szczegółowe kontakty do zielonogórskiego "Przyjacielskiego Telefonu":

Zielonogórski Instytut Równości przekonuje mieszkańców: zostańcie w domu!

Społecznicy mają kolejny pomysł na walkę z koronawirusem w regionie.

- Stworzyliśmy specjalne napisy. Jeden z nich głosi: "Jeżeli możesz to przeczytać, to idź do domu" - mówi Kacper Kubiak.

Jest jeszcze drugi wzór. Wolontariusze metodą kalki odbijają w mieście prostą grafikę, zachęcającą do zachowania odpowiedniej odległości 2 metrów, by minimalizować ryzyko zakażenia. Wszystkie te napisy są wykonywane sprejem na bazie kredy. Korzyść jest więc podwójna - społeczna moc komunikatu, zachęcająca do zostania w domu, dbania o bezpieczeństwo i nieniszczenie wspólnego mienia.

Instytut równości przyłączył się też do akcji rozdawania maseczek ochronnych, szytych przez grupę "Maseczki Zielona Góra". Wolontariusze organizacji rozdają je mieszkańcom, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Czy w tym roku Instytut Równości zorganizuje kolejny marsz równości w Zielonej Górze?

Przez koronawirusa w Polsce jest mnóstwo obostrzeń. Obowiązuje też zakaz zgromadzeń. Co więc z kolejnym marszem równości w Zielonej Górze?

Za wcześnie na stuprocentowe deklaracje.

- Chciałbym, żeby trzeci marsz równości w Zielonej Górze odbył się w 2020 roku - mówi Kacper Kubiak.

- Jeżeli trzeba, zrobimy go nawet w grudniu! - zarzeka się wiceprezes Instytutu Równości. - Nawet jeśli miałoby to być symboliczne.

Instytut rozważa różne warianty. Być może jedną z form będą spotkania online z aktywistami, ekspertami. Jeśli społeczna kwarantanna skończy się w najbliższych miesiącach, to Instytut jest gotowy zorganizować sam marsz, ale bez wydarzeń towarzyszących.

Instytut Równości dalej wspiera mieszkańców. Masz problem? Pisz, dzwoń!

Pomimo koronawirusa, zielonogórski Instytut Równości nie rezygnuje z rozmaitych działań. Wciąż osoby LGBT+ mogą liczyć na wsparcie, rozmowę, pomoc w trudnych chwilach.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto