Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inteligentne budynki to już nie science fiction, można je zobaczyć w Poznaniu

Andrzej Janas
Sterować swoim domem można na przykład komórką
Sterować swoim domem można na przykład komórką fot fibar Group
Do niedawna inteligentne budynki kojarzyły nam się z filmami science fiction . Spodziewaliśmy się, że w podobnych wnętrzach zamieszkamy w odległej przyszłości. Tymczasem już dziś dostępne są rozwiązania, które możemy zainstalować we własnym domu lub mieszkaniu. Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami czy podlewaniem ogrodu - to tylko elementarne funkcjonalności, jakie proponują nam producenci systemów inteligentnych budynków. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Kiedy myślimy o inteligentnym domu, przed oczami pojawia nam się wizja wnętrz wyposażonych w skomplikowane urządzenia z dużą liczbą przycisków, pilotów i migających lampek. Jednak dziś producenci stosują rozwiązania, których nie dość, że prawie nie widać, to z ich konfiguracją i obsługą poradzi sobie każdy, kto na co dzień ma do czynienia z komputerem.

Zobacz też:Preferencje mieszkaniowe poznaniaków
Oszczędności, wygoda i bezpieczeństwo
Inteligentny dom to rozwiązanie, które zdobywa kolejnych zwolenników nie tylko dlatego, że jest ciekawym gadżetem.
- Inteligencja budynków umożliwia przede wszystkim oszczędzenie czasu. Dom w pewnym sensie za nas myśli - możemy go "nauczyć" naszych przyzwyczajeń oraz tego, jak powinien reagować na nasze zachowania - mówi Maciej Fiedler, prezes zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

Inteligentny system reaguje także na warunki zewnętrzne i w ten sposób zmniejsza zużycie prądu i koszty eksploatacji. Oprogramowanie sygnalizuje bowiem sytuacje, które mogą nas narazić na niepotrzebną stratę energii. Dzięki temu zapobiegniemy na przykład pracy ogrzewania przy otwartym oknie czy podlewaniu ogrodu w deszczowy dzień.

Niezaprzeczalnym atutem tego typu rozwiązań jest też zwiększenie bezpieczeństwa. System automatycznie rozpoznaje i natychmiast reaguje na sytuacje, które mogą zagrażać domownikom lub samemu budynkowi. Na przykład gdy w wyniku zagrożenia pożarem uaktywnione zostaną czujki dymu, system uruchamia wszystkie zaprogramowane działania. Włącza alarm, otwiera okna, rolety i zamki w drzwiach, a także odcina dopływ gazu. Specjalnie ustawione oświetlenie wyznacza z kolei domownikom drogę do wyjścia.

Bezprzewodowy mózg
Funkcjonowanie systemu inteligentnego domu można porównać do naszego ciała. W takim domowym organizmie zmysłami są różnego rodzaju czujniki, np. ruchu, temperatury, wilgotności, dwutlenku węgla, zalania czy otwarcia drzwi. Mózgiem jest centrala systemu sterująca czynnościami wykonywanymi przez urządzenia, które regulują przepływ prądu (jak ściemniacze czy kontrolery rolet), a także włączają i wyłączają różne sprzęty.

Standardowe systemy wiążą się zwykle z koniecznością przeprowadzenia remontu. Można go jednak uniknąć stosując rozwiązania bezprzewodowe. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach związanych z zaprojektowaniem instalacji i jej wykonaniem. Inteligentne rozwiązania możemy więc zastosować w dopiero budowanym domu, jak i tym, w którym już mieszkamy.

Dom w kieszeni
Dzięki oferowanym przez producentów rozwiązaniom naszym inteligentnym domem możemy zarządzać zarówno, gdy w nim jesteśmy, jak i na odległość. Obecnie producenci systemów inteligentnych domów kładą nacisk na to, by można było nimi sterować nie tylko za pomocą komputera, ale także by były one w jak najwyższym stopniu kompatybilne z telefonami komórkowymi.

- Nasz system obsługuje się za pomocą aplikacji, które pracują na większości telefonów i smartfonów. Dzięki temu, że mamy przy sobie komórkę, możemy tak naprawdę mieć przy sobie cały dom - mówi Joanna Ossowska z Fibar Group. - To znacznie zwiększa komfort naszego pobytu na wakacjach czy podróży służbowej. Dzięki sterowaniu domem z telefonu możemy symulować naszą obecność, włączając światło czy opuszczając i podnosząc rolety. Jeśli zainstalujemy kamery, będziemy też mogli na bieżąco kontrolować, co dzieje się w domu i wokół niego. Przy wykorzystaniu zintegrowanego z systemem modułu GPS nasz inteligentny dom rozpozna tak-że, gdzie w danym momencie przebywamy i uruchomi sekwencję zdarzeń, którą wcześniej zaprogramowaliśmy.

- Wszystkie osoby, które chciałyby sprawdzić, jak funkcjonuje system Fibaro, zapraszamy do umówienia się na spotkanie w jednym z naszych domów pokazowych w Poznaniu m.in. przy ul. Zgoda 30 E, ul. Nidziańska 4 - mówi Joanna Ossowska.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto