Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

INTERWENCJE: Warto pamiętać by sprzątać po swoich pupilach

Marcin Szyndrowski
arch. NM
O problemie psich odchodów w mieście pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach naszej gazety. Niestety wielu posiadaczy czworonogów nie robi sobie nic z apeli i wciąż nagminnie nie sprząta po swoich pupilach. Ciepła w większości pogoda sprzyja spacerom z psami.

Problem zatem znów powraca. – Akurat w tej materii jesteśmy jeszcze daleko za innymi krajami. Wielu posiadaczy psów nie sprząta po nich powodując, że pozostawione odchody zagrażają bezpośrednio zdrowiu innych dzieci. Tak jest na krotoszyńskim rynku. Nikt tak naprawdę nie pilnuje tam zwierząt, które załatwiają swoje potrzeby gdzie popadnie np. pod fontanną, w której w upalne dni kąpią się dzieci. Chyba nikt nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie niosą z sobą te odchody – mówi zaniepokojony mieszkaniec Krotoszyna, który poprosił nas o zainteresowanie się tym tematem.

Warto zatem pochylić się nad tym tematem bliżej. Od wielu lat, Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi akcję pn. „Posprzątaj po swoim psie i kocie’’, która ma na celu mobilizację społeczeństwa do zainteresowania się skalą problemu oraz pokazania zagrożeń, jakie niosą za sobą pozostawione odchody. Okazuje się bowiem, że zagrożeń zdrowotnych jest naprawdę sporo.

Każdy właściciel psa powinien sobie zdawać sprawę, na jakie niebezpieczeństwo naraża np. dzieci, które mają kontakt z niesprzątniętymi psimi i kocimi odchodami. To ma skłonić ludzi do sprzątania nieczystości po czworonogach.

W odchodach psów występują drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób zakaźnych i pasożytniczych u ludzi. W kale psim stwierdzono m.in. występowanie drobnoustrojów, będących przyczyną toksokarozy i tasiemczycy, a także bakterii chorobotwórczych m.in.: Campylobacter, Salmonella i Yersinia.

Koty zaś mogą przenosić liczne chorobotwórcze bakterie, grzyby, pierwotniaki i inne pasożyty w tym glistę kocią (Toxocara cati), toksoplazmę (Toxoplasma gondii), lamblie (Giardia intestinalis).

Zachowanie podstawowych zasad higieny (mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami i ich odchodami), a także sprzątanie po czowronogach pomaga zapobiegać zakażeniom.

To oczywiście jedna strona medalu. Kolejną ważną rzeczą, o której już wspominaliśmy na wstępie tego tekstu to mandat karny za niesprzątanie po swoich pupilach. Jest to bowiem, według prawa, wykroczenie za zanieczyszczanie miejsca publicznego. Mandat nałożony np. przez Straż Miejską może wynieść nawet 500 zł.
Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie woreczki, które są w większości dostępne w licznych sklepach. Warto pamiętać o tych dwóch aspektach.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto