Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak e-Zdrowie pomaga nam w dobie koronawirusa. I jakie zmiany jeszcze nas czekają?

Redakcja
Debata pod hasłem "e-Zdrowie" zorganizowana przez lubuski oddział NFZ oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich
Debata pod hasłem "e-Zdrowie" zorganizowana przez lubuski oddział NFZ oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich Mariusz Kapała / GL
E-recepta, teleporada... Od sierpnia wejdzie e-skierowanie. Trudno sobie wyobrazić, by w dobie koronawirusa nie działały programy e-Zdrowie. Co nas jeszcze czeka?

Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich zorganizował debatę pod hasłem „e-Zdrowie” . Towarzyszyły jej rozstrzygnięcie konkursu dla dziennikarzy lubuskich mediów. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze.

Debata o e-Zdrowiu. Eksperci zabierają głos

Do zabrania głosu poproszono ekspertów. A byli nimi: Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, Michał Oleksy, kierownik Wydziału Wdrożeń E-skierowania CSIOZ,
Daria Wielogórska-Rutka, prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Tomasz Kremer, lekarz medycyny rodzinnej z Zielonej Góry, Dariusz Suchorski, dyrektor SP ZOZ MSWiA w Zielonej Górze.

E-Zdrowie w dobie koronawirusa

Uczestnikom dyskusji trudno było sobie wyobrazić, by medyczne świadczenia można było świadczyć bez teleporad, e-recept, e-zlecenia na wyroby medyczne itd.
- Choć średnia wieku lekarzy rodzinnych to 60 lat, mimo obaw, daliśmy radę z cyfryzacją usług – mówi lekarz rodzinny Tomasz Kremer. – W pewnym momencie aż 90 procent usług świadczyliśmy za pomocą programów e-zdrowie (teleporady, e-recepty, e-zwolnienia).
Z czasem coraz więcej osób decydowało się także na bezpośrednie wizyty, jeśli lekarz wyraził taką konieczność. Ale do dziś jest też grupa pacjentów, która nie wychodzi z domu i za nic nie chce pojawić się w przychodni czy skorzystać z zaplanowanych wizyt u specjalisty, planowych zabiegów itd.
Nie brakuje też osób, którym teleporady bardzo przypadły do gustu i… dzwonią codziennie.

Będą e-skierowania. Od stycznia obowiązkowe

Z e-Zdrowiem poradzili sobie doskonale także farmaceuci. Wszyscy zostali przeszkoleni i szybko opanowali nowe rozwiązanie.
- Mimo początkowych obaw, zwłaszcza ze strony starszych pacjentów, także i oni szybko odnaleźli się w nowym systemie. Przychodzili i zanim odpowiedzieliśmy Dzień dobry, już informowali o numerach e-recepty i peselu – podkreśla Daria Wielogórska – Rutka.
To jeszcze nie koniec nowości, jakie czekają lekarzy, farmaceutów, pacjentów.
- Pracujemy nad e-skierowaniami, one staną się obowiązkowe od 8 stycznia 2021 roku – zauważył. Michał Oleksy. – Będzie to dotyczyło wizyt u specjalistów, w szpitalu czy niektórych badań diagnostycznych. Już teraz – każdego dnia wystawianych jest 3 tysiące e-skierowań.
Trwają też prace nad wprowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Pilotaż rozpocznie się już w sierpniu br.

E-Zdrowie: Nie mamy się czego wstydzić

Na jakim etapie jest dziś Polska, jeśli chodzi o e-Zdrowie.
- Z danych, które mieliśmy przed pandemią, wynikało, że jesteśmy opóźnieni w stosunku do takich krajów jak Estonia i Łotwa – zauważa Bernard Waśko. – Ale ważne jest to, że bardzo szybko nadrabiamy zaległości.
- Są liderzy jak kraje skandynawskie, ale są też kraje, które są za nami – dodaje M. Oleksy. – Patrząc jednak na tempo zmian i to, co udało się wprowadzić w ciągu ostatnich dwóch lat, nie mamy się czego wstydzić.

ZOBACZ TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto