Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark i miasteczko winiarskie na Winobraniu 2020. Jak ma to wyglądać w tym roku? Ilu będzie wystawców? Gdzie kupimy wybrane produkty?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Tak wyglądało Winobranie 2019!
Tak wyglądało Winobranie 2019! Mariusz Kapała
W sobotę, 5 września, w Zielonej Górze rozpocznie się Winobranie. Jedną z najważniejszych atrakcji podczas dni miasta jest jarmark winobraniowy oraz miasteczko winiarskie. Czy w tym roku możemy liczyć na dużą liczbę wystawców? Gdzie będzie można zakupić wybrane produkty? Sprawdziliśmy!

Ile będzie stoisk na jarmarku winobraniowym?

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, za organizację jarmarku winobraniowego odpowiada miejska spółka Centrum Biznesu. Jak w tym roku będzie wyglądał deptak w czasie dni miasta?

– Zazwyczaj na Winobraniu mamy około 300 stoisk standardowych oraz 100 mniejszych, mobilnych lub tzw. dostawek. W tym roku ze względów bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa zmniejszyliśmy ich liczbę do 134, przy czym 59 z nich to będą wystawcy z Zielonej Góry lub województwa lubuskiego – tłumaczy Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu. – Dodatkowo zrezygnowaliśmy zupełnie z tych mniejszych stoisk a przy okazji wprowadziliśmy również zakaz rozdawania ulotek reklamowych podczas Winobrania – dodaje.

To jednak nie wszystkie środki bezpieczeństwa. Okazuje się, że stoiska muszą być od siebie oddalone, o co najmniej dwa metry. Jeżeli między nimi jest wejście, np. do sklepu bądź kamienicy to również z każdej strony od takiego wejścia musi być zachowany odstęp dwóch metrów. – Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której dany wystawca wykupił dwa stoiska. Wtedy zlokalizowane są one obok siebie i traktowane, jako jedno – twierdzi Strach.

Nasz rozmówca apeluje do mieszkańców, aby przestrzegali zasad bezpieczeństwa, aby nosili maseczki na starówce.- Winobranie to pewien test dla naszej społeczności czy umiemy obchodzić święto miasta w odpowiedzialny sposób nawet w cieniu pandemii. Wierzę, że wspólnie uda nam się to zrobić – podkreśla Strach.

Gdzie będą zlokalizowane stoiska na Winobraniu?

Jak prezentuje się układ jarmarku? Okazuje się, że na ul. Kupieckiej, od pomnika Bachusa w kierunku Palmiarni, znajdą się stoiska kolekcjonerskie nazywane potocznie przez mieszkańców targiem staroci. Z kolei przy w drugą stronę, w kierunku ul. Bohaterów Westerplatte, swoje miejsce będą mieli wystawcy sprzedający rękodzieła. W tym kontekście warto wspomnieć, że przy ścianie Muzeum Ziemi Lubuskiej przy ul. Dr Pieniężnego znajdziemy wyroby członków Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego z Ochli a także Rękodzieła Zielonogórskiego. Z kolei przy pomniku św. Urbana znajdziemy lubuskie produkty regionalne.

Przy ul. Żeromskiego sprzedawane będą artykuły typowo jarmarczne, gastronomiczne, ale z wyłączeniem alkoholu czy też tekstyliów i odzieży. Te ostatnie tradycyjnie już zlokalizowane będą przy al. Niepodległości.

Gdzie znajdziemy miasteczko winiarskie?

Na pewno bardzo ważną częścią dni Zielonej Góry jest tradycyjne miasteczko winiarskie. – Od lata staramy się rozwijać tradycje winiarskie. Myślę, że to zaczyna przynosić pozytywne efekty – twierdzi Zdzisław Strach. – W tym roku miasteczko winiarskie będzie się składać z 29 domków, z których będzie korzystać 30 winnic. Lubuskie winnice znajdą się przy ratuszu, również w miejscu, gdzie w przeszłości znajdowała się scena. Z kolei trzy winnice spoza naszego województwa będą ustawione przy ul. Pod Filarami. Poza miasteczkiem winiarskim będzie również 14 innych stoisk, gdzie będzie można zakupić wino.

Co warto podkreślić, koło pomnika Bachusa znajdziemy domek zielonogórskiej Palmiarni. Na miejscu będzie dostępne tzw. wino winobraniowe z okolicznościową etykietą. W tym roku będzie to wino białe Muscaris 2019 z winnicy Żelazny oraz wino czerwone Sadyba 2019 z winnicy Łukasz.

Symboliczna opłata za ogródki na deptaku

Obraz starówki podczas Winobrania 2020 dopełnić mają liczniejsze niż zwykle ogródki. – Już wcześniej z powodu koronawirusa miasto postanowiło pomóc naszym lokalnym restauratorom, którzy mieli przez pewien czas zamknięte lokale i zwolniło ich w praktyce z opłat za ogródki na deptaku. Uznaliśmy, że warto przyłączyć się do tych działań i dlatego w trakcie Winobrania my również będziemy pobierać z tego tytułu jedynie symboliczną złotówkę – zapowiada prezes Strach.

Wideo: Winobranie 2020 w Zielonej Górze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto