Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katarzynki i andrzejki zbliżają się wielkimi krokami. Zbiór najciekawszych wróżb

Katarzyna Duszak
sxc.hu
Popularne andrzejki to ważny dzień dla panien. Ale znany jest też nieco zapomniany męski odpowiednik andrzejek - katarzynki - święto kawalerów. To przede wszystkim czas wróżb matrymonialnych. Ujawniamy najciekawsze zwyczaje.

Wróżby katarzynkowe

W nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny, młodzi mężczyźni mogą poznać dzięki wróżbom przyszłość dotyczącą ożenku i poszukiwania partnerki.

Goździki i pieprz

Przyprawy korzenne od dawna cieszyły się w Polsce wielką popularnością. Zostały przywiezione do kraju przez Ormian, Greków, Żydów z południa i wschodu Europy. Goździki i pieprz dodawano do ciast m.in. na św. Katarzynę. Specjalnie na ten dzień pieczono znane pierniczki katarzynki z dodatkiem, właśnie, goździków.

Gałązka wiśni

Miała wróżyć zmianę stanu cywilnego. Zerwaną w dniu św. Katarzyny gałązkę wiśni lub czereśni należało wstawić do wody i poczekać do Bożego Narodzenia. Jeśli w Wigilię okryła się kwiatami, w ciągu roku można było się spodziewać wesela.

Kubki

W trzech z czterech jednakowych kubków umieszczano symbole: obrączkę, monetę i grudkę ziemi. Obrączka symbolizowała małżeństwo, moneta - bogactwo, grudka ziemi - pracę. Czwarty kubek należało pozostawić pusty. Kubeczkami należało siedmiokrotnie zamieszać i prosząc o wróżbę słowami: "Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać" - losowo wybrać jeden. Jego zawartość wróżyła przyszłość następnego roku. Wybór pustego kubka wróżył brak zmian lub niechęć losu do odkrycia przyszłości.

Listki lub szpilki sosny

Parę listków lub szpilek sosnowych symbolizujących wróżącego i konkretną dziewczynę należało wrzucić do wody. Jeśli dopłynęły do siebie, był to znak, że osoby połączy trwały związek.


Wróżby andrzejkowe


Jabłka

Przy wróżbach andrzejkowych jabłka znalazły ciekawe zastosowanie. Zgodnie z tradycją, dziewczyna, zanim położyła się na wieczorny spoczynek, powinna nadgryźć jabłko, a potem położyć pod poduszkę. Wtedy w marzeniu sennym winien ukazać się jej przyszły narzeczony.

Zwyczajowo dziewczyna obiera jabłko w taki sposób, aby skórka była jak najdłuższa. Potem rzuca skórkę z jabłka przez lewe ramię na podłogę. Kształt, który ujrzy, jest pierwszą literą imienia jej przyszłego narzeczonego.

Czosnek

Czosnek od wieków był uznawany jako panacetum przed wiedźmami czy upiorami. W tym celu odprawiano wiele rytuałów podczas świąt, np. w dniu św. Andrzeja. Jednym z nich było rysowanie główką czosnku znaku krzyża na drzwiach obór i domów. Dzięki temu czosnek miał szansę nabrać specyficznych właściwości, które miały posłużyć do wytworzenia wizerunku przyszłego małżonka we śnie, jeśli dziewczyna wcześniej spożyła trzy ząbki tego czosnku. Zwyczaj ten pokonał długą drogę z Rumunii aż na południe Polski. A stało się tak za sprawą pewnego wampira...

Czytaj dalej >>>>

Karteczki z imionami

* Karteczki-losy należy przygotować w ten sam sposób. Osoba, która chce sobie powróżyć, powinna wszystkie jednocześnie rzucić za siebie. Ta, która upadnie najbliżej, wróży imię wybranka.

Liczenie kołków w płocie

* Chcąc odkryć stan cywilny przyszłego męża, panny liczyły kołki w płocie, szczeble w drabinie, drewienka na opał przyniesione do kuchni lub inne przedmioty, powtarzając: kawaler, wdowiec, kawaler, wdowiec... przy ostatnim dowiadywały się, jakiego stanu będzie ich przyszły mąż. Wygląd ostatniego kołka miał też wywróżyć, czy ukochany będzie gruby, chudy, krzywy czy stary. Dziś należałoby chyba dodać jeszcze "rozwodnik"...

Rzucanie butem

* Bucik, zdjęty (koniecznie!) z lewej nogi, należy, nie patrząc, rzucić za siebie przez ramię. Jeśli upada noskiem w stronę drzwi, wróży właścicielce szybkie zamążpójście.

Przestawianie butów

* Panny, chcące wywróżyc sobie czas zamążpójścia, zdejmowały po jednym buciku, koniecznie z lewej nogi i w najodleglejszym od progu miejscu ustawialy je w szeregu tak, aby nosek kolejnego dotykał pięty poprzednika. Najlepiej, gdy pierwszego ustawienia bucików losowo dokona postronna osoba. Następnie ostatni bucik przesuwany był na pierwszą pozycję, przed niego wędrował bucik przedostatni, poźniej poprzedzający, aż do pierwszego, z zachowaniem kolejności. Bucik, który pierwszy dotknął progu, wróżył swej właścicielce przekroczenie stanu panieńskiego i zamążpójście przed innymi pannami...

Filiżanki

* Na pięć spodków trzeba postawić do góry dnem pięć jednakowych filiżanek. Jedną pozostawia się pustą, pod pozostałymi ukrywa się przedmioty. Dawniej przedmiotami tymi były:

- różaniec lub książeczka do nabożeństwa (stan zakonny)

- listek - najlepiej ruty (staropanieństwo)

- obrączka, pierścionek lub wstążka do czepka (małżeństwo)

- moneta (pieniądze)

Filiżanki należy losowo kilkakrotnie poprzesuwać, by nikt nie zapamiętał zawartości żadnej z nich. Osoba, dla której się wróży, wybiera jedną z nich, a odkryty przedmiot mówi o jej przyszłości. Pusta filiżanka świadczyła, że w ciągu roku decydujące zmiany nie nastąpią.

Dziś, kiedy przed dziewczętami są większe możliwości, liczbę filiżanek i atrybutów zwiększa się, dodając np.

- laleczkę (nieślubne dziecko)

- owoc, najlepiej z dużą ilością pestek (rychłe macierzyństwo)

- pędzel, długopis lub inny symbol zawodu "wolnego"

- inne przedmioty symbolizujące przyszłość wg pomysłu

Więcej w serwisie Wiadomości24.pl

Szukamy innych pomysłów na andrzejkowe wróżby

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto