Kody pocztowe w Zielonej Górze są różne. To powoduje zamieszanie.Czy coś się zmieni?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Poczta Polska podjęła prace nad wdrażaniem zmian w organizacji przesyłek w części Zielonej Góry, obejmującej Urzędy Pocztowe w Czerwieńsku oraz w Zielonej Górze przy ul. Elektronowej w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom optymalne warunki obsługi w zakresie doręczania i odbioru przesyłek pocztowych
Poczta Polska podjęła prace nad wdrażaniem zmian w organizacji przesyłek w części Zielonej Góry, obejmującej Urzędy Pocztowe w Czerwieńsku oraz w Zielonej Górze przy ul. Elektronowej w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom optymalne warunki obsługi w zakresie doręczania i odbioru przesyłek pocztowych Anna Kaczmarz
Udostępnij:
- Po 6 latach od połączenia miasta z gminą zmieniono wiele jak np. nazwy przystanków kolejowych. Jednak wszystkie przyłączone miejscowości pozostały w starej strefie kodów pocztowych 66 (które należą między innymi do Czerwieńska, Zaboru, Świdnicy Nowogrodu, Babimostu czy Trzebiechowa, czyli z terenu powiatu ziemskiego), a nie jak Zielona Góra 65. Stąd zamieszanie - zwraca uwagę zielonogórzanin. Co na to Poczta Polska?

Mieszkaniec jednego z sołectw przyłączonych do Zielonej Góry zwraca uwagę na problem kodów pocztowych w Zielonej Górze. Poinformował o tym radnego Jacka Budzińskiego, który w tej sprawie złożył interpelacje.

Poczta Polska podjęła prace nad wdrażaniem zmian w organizacji przesyłek w części Zielonej Góry, obejmującej Urzędy Pocztowe w Czerwieńsku oraz w Zielonej
Poczta Polska podjęła prace nad wdrażaniem zmian w organizacji przesyłek w części Zielonej Góry, obejmującej Urzędy Pocztowe w Czerwieńsku oraz w Zielonej Górze przy ul. Elektronowej w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom optymalne warunki obsługi w zakresie doręczania i odbioru przesyłek pocztowych Anna Kaczmarz

Kod w Zielonej Górze Łężycy wskazuje na... Czerwieńsk

- Po 6 latach od połączenia zmieniono wiele jak np. nazwy przystanków kolejowych. Jednak wszystkie przyłączone miejscowości pozostały w starej strefie kodów pocztowych 66 (które należą między innymi do Czerwieńska, Zaboru, Świdnicy Nowogrodu, Babimostu czy Trzebiechowa, czyli z terenu powiatu ziemskiego), a nie jak Zielona Góra 65 – mówi zielonogórzanin. - Rodzi to określone problemy z dostarczaniem przesyłek pocztowych i kurierskich. Sam dwukrotnie otrzymałem do swojej skrzynki (prawidłowo zaadresowane) przesyłki, które powinny trafić na adres do innego przyłączonego sołectwa.
Jak dodaje mieszkaniec Zielonej Góry - osobną sprawą jest kod pocztowy w Łężycy (66-016), który wskazuje na miasto Czerwieńsk ( przed połączeniem z Zieloną Górą - Łężyca przyporządkowana była zarówno do parafii w Czerwieńsku jak i tamtejszego urzędu pocztowego). Od trzech lat parafia została zmieniona na św. Alberta na osiedlu Zastalowskim, a urząd pocztowy na urząd przy ulicy Batorego. Numer kodowy pozostał stary, co powoduje, że (sporadycznie co prawda), przesyłki trafiają do awizowanego odbioru w Czerwieńsku. To samo dotyczy części przesyłek kurierskich pozostawionych do odbioru w sklepie. Może rozwiązaniem problemu byłoby podjęcie rozmów z Poczta Polską w sprawie utworzenia w Łężycy placówki pocztowej wraz z nowym numerem kodowym. Jest to intensywnie rozwijająca się dzielnica, w której mieszka kilka tysięcy ludzi, a w budowie jest kilkanaście kolejnych bloków. Miasto uznało, że jest potrzeba budowy szkoły, a poczty przy takiej liczbie mieszkańców nie potrzeba? Czy wszystkie przyłączone miejscowości, po staremu, mają być identyfikowane według strefy numerów kodowych z powiatem ziemskim, a nie grodzkim?

Zobacz też 20 kultowych miejsc Zielonej Góry:

Poczta Polska - będę zmiany w organizacji przesyłek

Co w tej sprawie odpowiada prezydent miasta Janusz Kubicki?
- Problem uporządkowania kodów pocztowych w wyniku połączenia Miasta i Gminy Zielona Góra zgłoszony został Poczcie Polskiej w 2015 roku – informuje gospodarz Winnego Grodu. 30 stycznia 2015 roku Miasto otrzymało odpowiedź, że Poczta Polska nie przewiduje zmian w obsłudze miejscowości/sołectw oraz że w kwestii organizacji pocztowej służby doręczeń decyzje w zakresie reorganizacji służby doręczeń podejmowane są w oparciu o uwarunkowania ekonomiczne i infrastrukturalne, jakimi dysponuje Poczta Polska i nie muszą być one zgodne z mapą terytorialną Miasta Zielona Góra.

W tym samym roku został zgłoszony problem dostarczania przesyłek pocztowych na terenie sołectwa Stary Kisielin. Miasto otrzymało 'wówczas informację o zmianie kodu dla mieszkańców ul. Stary Kisielin-Okrężna, -Kolejowa, Studzienna na 65-548 oraz o tym, że pozostałe kody pocztowe nadal pozostaną bez zmian.
Jak podkreśla prezydent Janusz Kubicki - w ubiegłym miesiącu pod wpływem sygnałów dotyczących funkcjonowania Poczty Polskiej na terenie Zielonej Góry, w szczególności sołectwa Łężyca, zwróciłem się do Centrali Poczty Polskiej z prośbą o ocenę sytuacji i wyrównanie poziomu obsługi mieszkańców miasta.
Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej S. A. poinformował o podjęciu prac nad wdrażaniem zmian w organizacji przesyłek w części miasta obejmującej Urzędy Pocztowe w Czerwieńsku oraz w Zielonej Górze przy ul. Elektronowej w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom optymalne warunki obsługi w zakresie doręczania i odbioru przesyłek pocztowych. Ponieważ zakładana reorganizacja jest dużym przedsięwzięciem organizacyjnym w zakresie logistyki (m. in. zmiany w automatycznych systemach sortowania przesyłek), dlatego zakończy się ona nie wcześniej niż w Il połowie 2022 roku.
b]Zobacz dziwne budynki Zielonej Góry:
Dziwne obiekty Winnego Grodu

Zobacz też:
JAK SIĘ ŻYJE PO POŁĄCZENIU MIASTA Z GMINĄ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie