Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowe zielniki w Dolinie Gęśnika- dobrze wyglądają, a jeszcze lepiej...smakują!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
W Dolinie Gęśnika stanęły 4 zielniki, a w nich:  szczypiorek, mięta, oregano, rozmaryn, lawenda, melisa, pietruszka, lubczyk i sałata
W Dolinie Gęśnika stanęły 4 zielniki, a w nich: szczypiorek, mięta, oregano, rozmaryn, lawenda, melisa, pietruszka, lubczyk i sałata Aleksandra Pazda
W mieście pojawiły się kolejne zielniki, a w nich: szczypiorek, sałata, mięta i wiele, wiele innych dobroci. Te mini ogrody miejskie mają służyć mieszkańcom - każdy może przyjść i zerwać sobie kilka listków ulubionego warzywa bądź zioła.

Na pomysł postawienia zielników w Zielonej Górze wpadł radny Filip Gryko wraz z Zakładem Gospodarki Komunalnej. Rabaty mają nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim dobrze smakować. Prócz ozdobnych kwiatów zasadzono w nich również o jadalne rośliny.
Pierwsze rabaty w Zielonej Górze powstały przy ulicy Lisiej. Tam swój egzamin zdały celująco. Mieszkańcy nie tylko chętnie korzystali z zasadzonych tam ziół i warzyw, ale również pielęgnowali te mini ogrody i dosadzali swoje rośliny: pomidorki koktajlowe, truskawki itp. Teraz przyszedł czas na Dolinę Gęśnika.

W niedzielę zorganizowano tam konsultacje społeczne, podczas których zielonogórzanie sami mogli wybrać jakie zioła znajdą się w donicach. W dolinie stanęły 4 rabaty - koło mini placu manewrowego, koło siłowni pod chmurką, przy placu zabaw oraz przy wejściu od ulicy Rzeźniczaka. Wczoraj pracownicy ZGK wraz z radnym sadzili w nich rośliny, które wybrali mieszkańcy.

- Mieszkańcy zażyczyli sobie szczypiorek, miętę, oregano, rozmaryn, lawendę, melisę, pietruszkę i lubczyk. Są również zioła do aromaterapii. Zielonogórzanie chcieli, by w donicach znalazły się także rośliny ozdobne, wśród których świetnie się będzie komponować kapusta jadalna - mówi Agnieszka Barczyk, kierownik działu utrzymania zieleni i dodaje, że wkrótce przy donicach pojawią się tabliczki z nazwami ziół i krótkim opisem do czego można je wykorzystać. Każda rabata na zimę będzie zabezpieczona, by korzenie roślin nie przymarzły.

Na zielniki wydano 5 tysięcy złotych. Inicjatorzy pomysłu chcą, by mieszkańcy traktowali je jak swoje mini ogródki: - Dolina Gęśnika to miejsce publiczne, gdzie przyjeżdżają ludzie z całego miasta. Zastanawiamy się teraz jak to będzie traktowane przez zielonogórzan. Czy przyjdą tu i zasadzą coś swojego, przypilnują, by nikt tego nie niszczył, czy będą przechodzić obok tego obojętnie - tłumaczy radny Filip Gryko.

Niewykluczone, że w przyszłym roku powstaną kolejne rabaty. Wszystko zależy od tego, jak pomysł przyjmie się w Dolinie Gęśnika - czy nie będzie dewastacji i czy mieszkańcy będą z tego korzystać. Padły już propozycje kilku kolejnych parków w mieście. Pod uwagę są brane również sołectwa, np. Ochla i Kiełpin.

- Tam zielniki też mogłyby się sprawdzić. Ludzie mogliby wspólnie dbać o rośliny, a przy tym się integrować - dodaje Gryko.
Mieszkańcom Zielonej Góry pomysł zielników bardzo się spodobał. Niektórzy byli w szoku, że za zerwanie np. kilku listków mięty nie będą musieli nic płacić:_- Ale jak to? Tak zupełnie za darmo? Mogę przyjść i zerwać sobie szczypiorek na śniadanie? To niemożliwe - dziwiła się pani Anna, mieszkanka ulicy Obywatelskiej. - Idea sama w sobie jest bardzo fajna. Nie mam ogródka, więc chętnie przyjdę i coś zasadzę. Świeże zioła zerwane prosto z warzywniaka smakują najlepiej. Mam nadzieję, że wandale zaraz tego nie zniszczą - dodaje kobieta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolorowe zielniki w Dolinie Gęśnika- dobrze wyglądają, a jeszcze lepiej...smakują! - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto