Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Korzystanie ze smartfona na zagranicznych wakacjach może kosztować kilka tys. zł. Jak wyłączyć roaming, by nie było dodatkowych opłat?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Roaming zagraniczny uruchamia się, gdy użytkownik telefonu przekroczy granicę swojego państwa.
Roaming zagraniczny uruchamia się, gdy użytkownik telefonu przekroczy granicę swojego państwa. pixabay
Jak wyłączyć roaming? To ważne pytanie. Polacy nie rezygnują z zagranicznych wakacji. Najpopularniejszymi kierunkami są zarówno kraje europejskie: Grecja, Hiszpania, Cypr czy Bułgaria, jak i azjatyckie lub afrykańskie: Turcja, Egipt oraz Tunezja. W zależności od wyboru miejsca ceny połączeń telefonicznych, wiadomości tekstowych bądź usług internetowych będą się różnić. W skrajnych przypadkach można zapłacić za aktywne użytkowanie telefonu poza granicami kraju nawet kilka tysięcy złotych. Wybierając się w zagraniczną podróż, warto dowiedzieć się, jaki cennik obowiązuje w odwiedzanym miejscu. Najważniejsze, co warto wiedzieć o roamingu.

Roaming zagraniczny uruchamia się, gdy użytkownik telefonu przekroczy granicę swojego państwa. W takiej sytuacji otrzymuje SMS-a informującego go o cenniku usług występującym w odwiedzanym kraju.

– Na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), użytkownicy telefonów za połączenia i wiadomości tekstowe płacą tyle samo, co w Polsce. Zazwyczaj operatorzy w swoich ofertach gwarantują abonentom ograniczony pakiet danych internetowych do bezpłatnego wykorzystania w UE. Po jego przekroczeniu mogą zostać naliczane opłaty w odgórnie ustalonej przez Unię Europejską kwocie 3 euro za każdy gigabajt danych – tłumaczy Kamil Woźniak, ekspert iMad.

Jednak sytuacja diametralnie zmieni się, jeśli pobyt za granicą znacznie się przedłuży. Jeżeli użytkownik smartfona w okresie czterech miesięcy spędzi więcej czasu w obcym kraju, operator ma prawo naliczyć dodatkowe opłaty za korzystanie z roamingu w wysokości: 0,032 € za minutę wykonanych połączeń głosowych, 0,01 € za SMS i 3 € za 1 GB danych.

Roaming. Poza Unią Europejską koszty mocno w górę

W momencie przekroczenia granicy Unii Europejskiej ceny usług telekomunikacyjnych zaczynają rosnąć. W krajach leżących w Europie oraz Turcji koszt połączenia waha się od ok. 5 zł do 7 zł, a przychodzącego od 2 zł do ponad 6 zł za każdą minutę rozmowy.

Drożej będzie w dalszych zakątkach świata. W takich państwach jak Stany Zjednoczone, Emiraty Arabskie czy Kuba ceny połączeń wychodzących mogą oscylować nawet w granicach kilkunastu złotych za minutę. Najdrożej rozmowa kosztuje podczas podróży samolotem lub statkiem. Połączenie na ich pokładzie może wynieść ponad 18 zł za 60 sekund, ponieważ usługa jest związana z użyciem łączności satelitarnej. – W takiej sytuacji warto pomyśleć nad wyłączeniem roamingu i nienarażaniem się na niebagatelne w ostatecznym rozrachunku koszty – podpowiadają specjaliści.

Jak wyłączyć roaming?

– Zrezygnowanie z usługi roamingu jest bardzo proste. Transmisję danych można bez problemu wyłączyć z poziomu telefonu. Sama czynność będzie nieznacznie różnić się w zależności od oprogramowania smartfona – podpowiada Woźniak.

Można także wyłączyć roaming na konkretnym numerze telefonu, kontaktując się z operatorem, z którego usług korzysta abonent. Zazwyczaj przebiega to za pośrednictwem wiadomości SMS – każda sieć komórkowa ma odpowiedni kod, który trzeba podać, wysyłając wiadomość tekstową.

Istnieje także możliwość ręcznego ustawienia sieci. Taki zabieg jest szczególnie wartościowy, gdy użytkownik znajduje się przy granicy państwa nienależącego do UE i EOG np. na greckich wyspach, które sąsiadują z Turcją, będącą w droższej strefie roamingowej.

Co zrobić, żeby nie narazić się na dodatkowe koszty

Innym sposobem na ograniczenie ewentualnych kosztów wynikających z korzystania ze smartfona za granicą jest wyłączenie pakietu danych. Telefon bez wiedzy użytkownika może samodzielnie zaktualizować oprogramowanie lub aplikacje, narażając właściciela na opłacenie wysokich rachunków za surfowanie po Internecie. Będąc za granicą, można skorzystać z publicznych sieci Wi-Fi lub takich, które są dostępne w hotelach, restauracjach bądź centrach handlowych.

– Jeżeli decydujemy się na zagraniczny wyjazd, a nadal chcemy aktywnie korzystać zarówno z połączeń głosowych oraz wiadomości tekstowych, jak i transmisji danych, dobrym rozwiązaniem może okazać się wykupienie karty SIM u lokalnego operatora. Posiadanie smartfona z opcją Dual SIM pozwoli na wykonywanie rozmów i wysyłanie SMS-ów ze swojego numeru oraz korzystanie z preferencyjnych cen Internetu za pomocą zakupionej na miejscu karty SIM. Obecnie wiele telefonów posiada taką opcję – mówi ekspert.

Jeśli z jakiegoś powodu korzystanie z roamingu poza Unią Europejską będzie konieczne, można wcześniej sprawdzić pakiety usług zagranicznych u swojego operatora. Wykupienie konkretnej oferty jeszcze w Polsce i dostosowanie jej wraz z konsultantem wybranego telekomu, pozwoli znacząco zaoszczędzić na rachunku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto