Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra znów ograli rywala. To już 19. zwycięstwo w lidze

Cezary Konarski
koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra wygrali 19. mecz w Energa Basket Lidze.
koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra wygrali 19. mecz w Energa Basket Lidze. Mariusz Kapała
Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra znów wygrali w Energa Basket Lidze. Wyjazdowe zwycięstwo (97:69) nad MKS-em Dąbrowa Górnicza było już ich 19. triumfem w ekstraklasie.

MKS Dąbrowa Górnicza - Zastal Enea BC Zielona Góra 69:97

• Kwarty: 20:28, 14:25, 26:19, 9:25.
  • MKS: Nowakowski 19 (4), Moore 14 (3), Rhett 8, Wilson 8, Mazurczak 5 (1) oraz: Čižauskas 8 (1), Mijović 5, Motylewski 2, Piechowicz 0, Kroczak 0.
  • Zastal: Groselle 18, Lundberg 11 (2), Put 11 (2), Ponitka 11 (2), Williams 10 (2), oraz: Berzins 13 (2), Koszarek 11 (2), Freimanis 5 (1), Richard 4, Traczyk 3 (1), Klocek 0, Porada 0.

Zespół z Dąbrowy Górniczej to jedna z najsłabszych drużyn w tym sezonie, dlatego nieco zaskoczeni obserwowaliśmy początek spotkania, w którym lepiej radzili sobie gospodarze. Po dwóch trafieniach za trzy punkty Lee Moore’a było 6:0, później taką przewagę MKS miał jeszcze w 4 min (13:7). W połowie pierwszej kwarty zielonogórzanie uruchomili jednak tryby słynnej już swojej machiny obronnej i przy stanie 15:10 zaczęli zdecydowanie lepiej grać w defensywie. W efekcie, po trafieniu Geoffreya Grossele’a w 7 min Zastal wygrywał 16:15. Później miejscowi prowadzili jeszcze jednym punktem, był też remis 20:20, ale końcówka kwarty zdecydowanie należała do zielonogórzan, którzy zdobyli osiem punktów z rzędu.

W drugiej kwarcie dominacja gości była już bardzo wyraźna, szczególnie jej fragment od 15 min. Zastal był coraz skuteczniejszy i tuż przed przerwą po rzucie Marcela Ponitki prowadził różnicą 22 punktów (53:31).

Tuż po zmianie stron obie ekipy długo nie mogły złapać odpowiedniego rytmu gry w ofensywie, mnożyły się błędy i niecelne rzuty. Zastal prowadził 63:39, ale od tego momentu coraz lepszą grą zaskakiwali gospodarze, którzy szybko odrabiali straty i przed końcem trzeciej kwarty tracili do zielonogórzan ledwie 11 punktów (58:69). Taki stan zwiastował zaciętą końcówkę meczu. Zastalowcy jednak szybko pozbawili złudzeń rywala. Po trafieniach m.in. Łukasza Koszarka, Krisa Richarda i Janisa Berzinsa odskoczyli na duża przewagę, w 34 min było 64:85. I wcale nie stracili koncentracji, choć mecz był już w zasadzie rozstrzygnięty. W 39 min Zastal zdołał bowiem osiągnąć nawet 30-punktową przewagę.