Koszykarze Zastalu Enei BC Zielona Góra znów wygrali. Kapitan Łukasz Koszarek z pozytywnym testem na koronawirusa

Mariusz Kapała
Cezary Konarski
Koszykarze Zastalu Zielona Góra wygrali ze Stalą Ostrów 105:85.
Koszykarze Zastalu Zielona Góra wygrali ze Stalą Ostrów 105:85. Mariusz Kapała
Trzeci mecz w ciągu sześciu dni wygrali koszykarze Zastalu Enei BC Zielona Góra w Enarga Basket Lidze. We własnej hali pokonali zespół Stali Ostrów Wlkp. 105:85 i przy tej okazji ustanowili klubowy rekord w rozgrywkach ekstraklasy – w piątym meczu z rzędu zdobyli ponad 100 punktów.

Zastal Enea BC Zielona Góra – Arged BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 105:85

• Kwarty: 29:18, 31:35, 21:12, 24:20.
  • Zastal: Lundberg 23 (4), Berzins 19 (4), Ponitka 18 (3), Groselle 12, Reynolds 3 (1) oraz: Freimanis 15 (3), Richard 8 (2), Put 4, Traczyk 3 (1).
  • Stal: Garbacz 30 (5), Green 12 (1), Sobin 8, Ryżek 5 (1), Mokros 2 oraz: Smith 24 (2), King 4, Dymała, Pławucki i Nawrot po 0.

Koszykarze Zastalu Enei BC Zielona Góra znów wygrali. Kapita...

Łukasz Koszarek czeka na wynik drugiego testu

Zielonogórzanie musieli radzić sobie bez swojego kapitana Łukasza Koszarka, który w związku z powołaniem do reprezentacji Polski musiał przejść test na obecność koronawirusa, a jego wynik niespodziewanie okazał się pozytywny. Niespodziewanie, dlatego, że to nie pierwsze pozytywne rozstrzygnięcie testu zielonogórzanina w krótkim czasie. Łukasz Koszarek z tego samego powodu w październiku też musiał sobie zrobić przerwę od koszykówki. Rozgrywający zielonogórskiej drużyny w oczekiwaniu na wynik drugiego testu nie mógł zagrać przeciwko ostrowianom. W tej sytuacji opaskę kapitańską na to spotkanie przejął Marcel Ponitka, gracz, który również został powołany na zgrupowanie biało-czerwonych, którzy 28 i 30 listopada rozegrają w Hiszpanii kwalifikacyjne mecze do mistrzostw Europy z Rumunią i Izraelem.

Do przerwy tylko siedem punktów przewagi Zastalu

Zastal w meczu z Ostrowem przegrywał tylko na początku, a pierwsze prowadzenie osiągnął w trzeciej minucie po „trójce” Gabriela Lundberga. Duńczyk w pierwszej kwarcie cztery razy trafił za trzy punkty, m.in. w jej ostatnich sekundach, dzięki temu gospodarze wygrywali 29:18.

Ostrowianie popełniali sporo błędów również na początku drugiej kwarty, dlatego zielonogórzanie odjeżdżali rywalom, w 16 min po punktach Marcela Ponitki osiągnęli 17 punktów przewagi (50:33). Podobnie było po trzypunktowym trafieniu Blake’a Reynoldsa (53:36). Ale goście nie rezygnowali i przy coraz częstszych błędach Zastalu, szybko odrabiali starty. Świetnie rzucał do kosza Jakub Garbacz (21 punktów w pierwszej połowie), a dobrze wspierali go Taurean Green i Chris Smith. W efekcie, na przerwę zespoły schodziły przy ledwie siedmiopunktowym prowadzeniu miejscowych (60:53).

Zielonogórzanie „trójkami” pozbawili złudzeń rywala

Po zmianie stron miejscowi nie dali już jednak rywalom tak wiele swobody, jak w końcówce drugiej kwarty. Z dystansu trafiali Marcel Ponitka, Geoffrey Groselle i Janis Berzins, dlatego Zastal szybko uciekł ostrowianom na bezpieczną odległość (71:57 w 24 min). Zielonogórzanie na tym jednak nie poprzestali i osiągnęli nawet 18 punktów przewagi (było 77:59 i 79:61).
W ostatniej części meczu przyjezdni zagrali nieco agresywniej w obronie i gdyby jeszcze byli przy tym skuteczniejsi w ataku, to pewnie ich starta byłaby mniejsza niż 11 punktów - 74:85 w 24 min. Zastalowcy jednak dość szybko uporządkowali grę i m.in. po kolejnych trzypunktowych akcjach (Janis Berzins, Ronalds Freimanis, Kris Richard) w 26 min prowadzili 96:74. Później wygrywali jeszcze wyżej (100:77).

Meczem ze Stalą Ostrów zielonogórscy koszykarze zakończyli listopadowy maraton gier (siedem meczów w 21 dni). Zastal wygrał wszystkie pięć spotkań w Energa Basket Lidze i jeden z dwóch meczów w rozgrywkach VTB. Teraz nastąpi przerwa w rozgrywkach związana ze zgrupowanie reprezentacji Polski. Kolejny raz w ekstraklasie zastalowcy zagrają 3 grudnia u siebie z ekipą Pszczółki Startu Lublin, a trzy dni później w Krasnojarsku czeka ich starcie z Jenisiejem w lidze VTB.