Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowe ramy kwalifikacji - zmiana dla edukacji i rynku pracy. Co było na konferencji...

informacja prasowa
http://www.kwalifikacje.edu.pl
26 października 2012 roku w Zielonej Górze odbyła się konferencja „Krajowe ramy kwalifikacji – zmiana dla edukacji i rynku pracy”. W spotkaniu, organizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych, wzięli udział przedstawiciele lubuskich urzędów pracy, uczelni wyższych, instytucji edukacyjnych, specjalistów ds. szkoleń i rynku pracy, nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Patronem honorowym wydarzenia była Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.

Czym jest Polska Rama Kwalifikacji i jak powstaje? Co pracownicy i pracodawcy dzięki niej zyskają? Czy ramy kwalifikacji w szkolnictwie wyższym lepiej przygotują absolwentów do konkurowania na współczesnym rynku pracy? Jak wygląda wdrażanie nowych rozwiązań na przykładzie konkretnych zawodów? O pracach nad nowym systemem kwalifikacji, który w znaczący sposób zmieni polski system edukacji i rynek pracy, opowiedziała Beata Balińska, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych. Dobre praktyki dbania o jakość kwalifikacji branżowych przedstawił Mieszko Wdowiak z Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

– Polska Rama Kwalifikacji będzie istotnym narzędziem zmian w podejściu do uczenia się
i inwestowania w kapitał ludzki w Polsce – stwierdziła Beata Balińska – Dziś nie zawsze wiadomo, jakie kompetencje kryją się za dyplomem czy certyfikatem, dlatego np. pracodawcy trudno ocenić, czy kandydat na pracownika będzie dobrym nabytkiem dla firmy. Polska Rama Kwalifikacji pozwoli na uporządkowanie efektów naszego uczenia się, co jednym ułatwi szukanie pracy, a drugim znalezienie osób, które umożliwią rozwój firmy oraz wzmocnią jej konkurencyjność.

Prace nad Polską Ramą Kwalifikacji są częścią procesu, który obejmuje całą Unię Europejską,
a związany jest z ułatwieniem mobilności w ramach otwartego rynku pracy w UE oraz promowaniem postawy uczenia się przez całe życie. Polska Rama Kwalifikacji zostanie odniesiona do Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK), która powstała po to, by ułatwić swobodne poruszanie się na europejskim rynku pracy oraz by lepiej dostosować kwalifikacje do oczekiwań pracodawców. – Widząc w tym oczywistą korzyść, wszystkie kraje Unii Europejskiej dobrowolnie przygotowują swoje ramy i raporty referencyjne, które opisują, jak ich rama krajowa ma się do europejskiej – to konieczne, by system kwalifikacji w Europie był spójny i porównywalny - tłumaczyła ekspertka IBE.

Polska rama będzie miała osiem hierarchicznych poziomów, a na każdym z nich umieszczone są różne opisy wymagań. Siłą rzeczy jednak PRK w kształcie opracowywanym w projekcie jest zapisem uogólnionym tych wymagań. Każda branża będzie wypełniać ramę swoją treścią. W niektórych te wymagane efekty uczenia są już opisane, choć jeszcze nie przypisano im żadnego poziomu ramy. Ekspertom IBE zależy, by PRK była instrumentem żywym, odpowiadającym na potrzeby branż, stąd od lutego 2011 r. prowadzona jest debata społeczna wokół ramy, a praktycy, zajmujący się jakością kwalifikacji w swoich dziedzinach, są zapraszani na spotkania i konferencje projektu. Dobre praktyki takich działań były też prezentowane na konferencji w Zielonej Górze.

O eksperymentalnym procesie potwierdzania umiejętności, zdobytych na drodze edukacji pozaformalnej i uczenia się nieformalnego opowiadał Mieszko Wdowiak z Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Projekt TRANS-VAE, o którym mówił, adresowany był do osób zatrudnionych lub szukających zatrudnienia w sektorze pomocy społecznej. Działaniami realizowanymi w ramach projektu objęte zostały takie zawody jak: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka domowa, opiekunka środowiskowa. Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie zatrudnienia wśród beneficjentów poprzez formalne uznanie ich kwalifikacji. Metodologia oparta została na francuskim procesie VAE (validation des acquis de l'expérience).

Konferencje regionalne pod wspólnym tytułem „Krajowe ramy kwalifikacji – zmiana dla edukacji
i rynku pracy” odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich. Najbliższe już listopadzie i grudniu w Szczecinie, Katowicach i Białymstoku.

Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) jest placówką badawczą prowadzącą interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Instytut uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze.
W ramach projektu „Kwalifikacje po europejsku” IBE prowadzi serię badań, których wyniki mają dostarczyć wiedzy niezbędnej do zaprojektowania spójnego systemu kwalifikacji w Polsce, odpowiadającego na potrzeby osób uczących się, pracodawców oraz instytucji kształcących i szkolących.

Więcej informacji na: www.ibe.edu.pl, www.kwalifikacje.edu.pl

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto