Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto będzie patronem 5 Lubuskiego pułku artylerii w Sulechowie? Generał artylerii koronnej

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
5. Lubuski pułk artylerii w Sulechowie decyzją ministra obrony narodowej otrzymał imię generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego.
5. Lubuski pułk artylerii w Sulechowie decyzją ministra obrony narodowej otrzymał imię generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego. Zdjęcia: plut. Zdzisław Szcześniak
Stacjonujący w Sulechowie 5. Lubuski pułk artylerii decyzją ministra obrony narodowej z dnia 23 października otrzymał imię generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego.

Nadanie imienia patrona artylerzystom z Sulechowa nakłada się na ich święto, które będą obchodzili 7 listopada. Z racji panującej pandemii akt nadania imienia odbędzie się symbolicznie, jednak zgodnie z prawem decyzja ministra obrony narodowej wchodzi w życie od momentu jej ogłoszenia.

Kim jest patron sulechowskich artylerzystów?

Marcin Kazimierz Kątski urodził się w 1635 roku w Kątach (rodzina przyjęła nazwisko od nazwy miejscowości!), zmarł w 1710 roku w Kamieńcu Podolskim. Oprócz funkcji generała artylerii koronnej sprawował godności: stolnika przemyskiego, starosty przemyskiego, starosty podolskiego, kasztelana lwowskiego, wielkorządcy krakowskiego, wojewody kijowskiego, wojewody krakowskiego oraz kasztelana krakowskiego.

Generał Marcin Kątski przyczynił się do rozwoju polskiej artylerii

Marcin Kazimierz Kątski brał udział we wszystkich kampaniach hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego, walnie przyczyniając się do jego sukcesów, m.in. pod Chocimiem, Żórawnem, Wiedniem i Parkanami. Jako jedyny dowódca artylerii z wojsk sprzymierzonych zdołał przeprowadzić 28 dział przez góry Lasu Wiedeńskiego i użyć ich w bitwie. W kampanii bukowińskiej z 1685 roku dowodził strażą tylną wojsk polskich, odpierając ogniem artylerii i piechoty ataki osmańskie. Brał udział w kolejnych wyprawach bukowińskich 1686 i 1691 roku.

W służbie czynnej pozostawał jeszcze za czasów Augusta II Mocnego, odbierając w jego imieniu Kamieniec Podolski z rąk tureckich. Odznaczył się skutecznym działaniem artylerii w bitwie pod Kliszowem.
Przyczynił się do rozwoju polskiej artylerii, dbał o rozwój twierdz oraz infrastruktury obronnej.
Generał Marcin Kątski przyczynił się do rozwoju polskiej artylerii, dbał o modernizację twierdz i infrastruktury obronnej. Wybudował w widłach Zbrucza i Dniestru sławny szaniec, a później twierdzę pod nazwą Okopy Świętej Trójcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto