Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kury nioski zaczęły nagle padać. Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzony w Zielonej Górze Ochli

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wirus ptasiej grypy może wystąpić w małej przydomowej hodowli, jak i w ogromnym kurniku
Wirus ptasiej grypy może wystąpić w małej przydomowej hodowli, jak i w ogromnym kurniku Adam Wojnar
– Mieszkańcy, którzy hodują u nas drób i dwa lata temu mieli cały swój chów wytępiony, myślę, że czują obawy – przyznaje Paweł Towpik, radny Dzielnicy Nowe Miasto z Zielonej Góry Ochli.

Ptasia grypa w Polsce. 11 ognisk w tym roku w kraju

Główny Lekarz Weterynarii we wtorek, 11 stycznia opublikował listę ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, które zostały wykryte w tym roku. Kurnik w Zielonej Górze Ochli choć na dziewiątym miejscu pod względem kolejności wykrycia, to dzisiaj jest na pierwszym miejscu pod względem liczby utrzymywanych sztuk drobiu. Wirus wystąpił w kurniku, w którym hodowano 62 600 kur niosek.
Dwa inne duże miejsca w Polsce, w których też potwierdzony został wirus dotyczą hodowli indyków rzeźnych, w Pleszewie i powiecie grudziądzkim hodowano ich po ok. 30 tys. sztuk. Choroba dotyka też przydomowych hodowli. W powiecie człuchowskim, woj. pomorskie, w jednej wsi, w jednym gospodarstwie hodowano 59 sztuk różnych gatunków drobiu, a w innym 25 kaczek.

Ptasia grypa w Zielonej Górze Ochli. 11 ognisk w tym roku w kraju

Z informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze wynika, że próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane w zielonogórskim kurniku 8 stycznia w związku ze zgłoszeniem zwiększonej śmiertelności w stadzie. Wyniki nadeszły na drugi dzień.

– Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 9 stycznia 2023 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, zostało stwierdzone ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 1 na terenie woj. lubuskiego w 2023 r., podtypu H5N1 – informuje wojewódzki inspektorat i potwierdza, że ognisko HPAI zostało stwierdzone w miejscowości Zielona Góra, Ochla, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 62 600 kur niosek.

– Mieszkańcy, którzy hodują u nas drób, i dwa lata temu mieli cały swój chów wytępiony, myślę, że czują obawy radny Dzielnicy Nowe Miasto Paweł Towpik.

Na razie mieszkańcy wiedzą od sołtys Ochli i radnej Doroty Bojar, żeby hodowane ptaki trzymać w zamknięciu.

Jest ognisko. Co z drobiem?

– Inspekcja weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI, zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia Delegowanym Komisji (UE) 2020/687 – czytamy w przesłanej odpowiedzi na nasze pytania.

W odpowiedzi nie ma zatem wprost informacji o uśmierceniu pozostałych kur. Ale punkt 35 wspomnianego rozporządzenia brzmi: „Zgodnie z art. 61 rozporządzenia (UE) 2016/429 po potwierdzeniu wystąpienia chorób kategorii A w zakładach i w innych miejscach można stosować środki zwalczania chorób. Jednym z takich środków jest uśmiercenie zwierząt, które mogą być zakażone lub mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się choroby”.

– Widzę, że cały czas akcja jest przeprowadzana, samochody ciężarowe jeżdżą przez wieś, są samochody policji. Wiemy, że dzisiaj, jutro i w piątek będzie obchód całej Ochli. Służby weterynaryjne będą rejestrować miejsca, w których jest chów ptaków, wszelkich, nie tylko kur, ale też gołębi – mówi radny Towpik. – Więcej informacji nie mamy.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Martwe ptaki znalezione przy gdańskim lotnisku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto