Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna i izolacja domowa. Automat zadba o wszystko. Nowe zasady wprowadził rząd. Zmiany dla chorych i izolowanych

TK
Kwarantanna i izolacja domowa to terminy, które zna każdy w czasie pandemii koronawirusa w Polsce. GIS wprowadza nowe zasady. Część procedur zostaje zautomatyzowana, a GIS uruchamia specjalną infolinię do kontaktu. Sprawdź, co się zmienia. 

Przesuwaj w PRAWO lub kliknij NATĘPNE>>>
Kwarantanna i izolacja domowa to terminy, które zna każdy w czasie pandemii koronawirusa w Polsce. GIS wprowadza nowe zasady. Część procedur zostaje zautomatyzowana, a GIS uruchamia specjalną infolinię do kontaktu. Sprawdź, co się zmienia. Przesuwaj w PRAWO lub kliknij NATĘPNE>>>pixashare
Kwarantanna i izolacja domowa to terminy, które zna każdy w czasie pandemii koronawirusa w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny wprowadza nowe zasady, które mają dać oddech obciążonym do granic możliwości placówkom. Część procedur zostaje zautomatyzowana, a GIS uruchamia specjalną infolinię do kontaktu. Sprawdź, co się zmienia.

Kwarantanna i izolacja domowa. Zautomatyzowane procedury przez GIS

Główny Inspektorat Sanitarny automatyzuje procesy związane z zakażeniem koronawirusem. Celem jest m.in. danie oddechu obciążonym do granic możliwości placówkom. Jak informuje GIS jest to "digitalizacja". Przypomnijmy, że już jakiś czas temu:

  • zniesiono obowiązek wystawiania decyzji o kwarantannie domowej, czy izolacji w formie papierowej,
  • automat przejął funkcję pracowników i to on wystawia informację o decyzji.

SPRAWDŹ NOWE ZASADY KWARANTANNY DOMOWEJ
Szczegółowe zasady przedstawiamy w galerii zdjęciowej

Ponadto sanepid uruchomił nowy numer telefonu - 22 25 71 145. To z niego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób widniejących w bazie EWP i mających nałożoną kwarantannę.

Jaki jest mój status kwarantanny?

W dobie automatyzacji związanej z zakażeniem koronawirusem może się tak złożyć, że pojawią się pytania, czy wątpliwości dotyczące statusu kwarantanny. Rozwiać je można dzwoniąc na infolinię sanepidu pod numer: 22 25 00 115.

Co to jest system EWP?

System EWP ozncza system Ewidencji Wjazdu do Polski. To właśnie w nim funkcjonariusze straży granicznej zamieszczają informacje o osobach, które wracają do krau z zagranicznych pobytów. W ich wypadku informacja dotyczy obowiązkowej kwarantanny. Do systemu trafiają też dane:

  • o osobach podlegających izolacji w warunkach domowych,
  • o osobach u których zdecydowano o wykonaniu testu na koronawirusa.

Kwarantanna z automatu. ZUS wie wcześniej

Jeśli zastanawiasz się, czy informacja o kwarantannie trafi do twojego pracodawcy to można zachować spokój. GIS informuje, że ZUS dzięki integracji systemu w sposób automatyczny zadba o stosowne dokumenty.

Z kolei jeśli mamy pozytywny wynik testu na koronawirusa i chcemy poinformować o bliskich kontaktach można to zrobić za pośrednictwem elektronicznego systemu SEPIS. Korzystać z niego można za pośrednictwem profilu zaufanego, czy bankowości elektronicznej.

Formularz wypełnić należy, jeśli:

  • posiadasz pozytywny wynik testu na koronawirusa,
  • miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zarażoną koronawiursem,
  • chcesz pomóc osobie, która nie ma wiedzy lub narzędzi do samodzielnej rejestracji.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwarantanna i izolacja domowa. Automat zadba o wszystko. Nowe zasady wprowadził rząd. Zmiany dla chorych i izolowanych - Dziennik Zachodni

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto