Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łężyca oddała hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu. Uroczystości na Skwerze Kresowym w rocznicę krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku

Redakcja
Zielona Góra Łężyca. Patriotyczne uroczystości w rocznicę 11 lipca 1943
Zielona Góra Łężyca. Patriotyczne uroczystości w rocznicę 11 lipca 1943 Szymon Kozica
Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy... - słowa "Roty" zabrzmiały na koniec patriotycznych uroczystości w Zielonej Górze Łężycy. W sobotę, 11 lipca, na Skwerze Kresowym zgromadzili się mieszkańcy, by oddać hołd pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Data związana jest z wydarzeniami z 1943 roku, które do historii przeszły jako krwawa niedziela na Wołyniu. Tego dnia banderowcy zaatakowali 99 polskich miejscowości. Mieszkańców wymordowali w wyjątkowo bestialski sposób. Wielu ludzi zginęło w kościołach, podczas mszy świętych...

Nie mają swoich grobów, leżą w jakichś dołach

- To są bardzo ważne wydarzenia ze względu na to, że tam zostali zamordowani nasi najbliżsi, członkowie rodziny. My o tym nie możemy zapomnieć, dlatego musimy kultywować co roku te wydarzenia - tłumaczył Czesław Laska, jeden z organizatorów uroczystości w Łężycy.

Oni nie mają grobów swoich, zostali bestialsko zamordowani i leżą w jakichś dołach. Musimy o tym pamiętać

- Ta pamięć nie zanika. Są tacy ludzie, którzy mają dziadków, rodziców pomordowanych i się nie interesują, ale większość jest zainteresowana. Nawet wnuki, prawnuki pamiętają. Dlatego będziemy walczyć o tę pamięć, żeby ten pochówek nastąpił na tych ziemiach, gdzie zostały te bestialskie mordy dokonane - mówił Czesław Laska.

Skwer Kresowy - szczególne miejsce pamięci

Uroczystości w Łężycy tradycyjnie zostały zorganizowane na Skwerze Kresowym, szczególnym miejscu pamięci, gdzie są tablice upamiętniające ofiary ludobójstwa, jakiego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści. - Stoimy przed mauzoleum pomordowanych gniłowodzian, powiat Podhajce, województwo tarnopolskie. Dla nas ten skwer w Łężycy jest szczególnym miejscem ze względu na to, że tutaj 40 rodzin przyjechało i każda ma jakiegoś swojego bliskiego zamordowanego - podkreślał Czesław Laska.

Trwa głosowanie...

Czy bierzesz udział w uroczystościach patriotycznych?

Uroczystości w rocznicę 11 lipca 1943 zorganizowały: Stowarzyszenie „Pamięć Polskich Kresów” w Zielonej Górze i Zespół Edukacyjny nr 6 w Zielonej Górze. Przy okazji Czesław Laska zaprosił na kolejne patriotyczne wydarzenie - na niedzielę, 4 października, początek o godz. 9.00.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto