Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuska kuchnia jest bardzo różnorodna. Stanowi zlepek kuchni z wielu regionów

oprac.kb
Łukasz Koleśnik
W ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl piszemy o smakach kuchni regionów. Dziś zapraszamy Was w podróż po lubuskim świecie smaków.

Podhale ma kwaśnicę. Wielkopolska - pyry z gzikiem, Śląsk - kluchy z dziurką podawane z roladą w towarzystwie modrej kapusty. A Lubuskie? Co ma Lubuskie? Odpowiedź brzmi: a wszystkiego po trochu ma!

Przez żołądek czym do serca
Gdybyśmy chcieli otworzyć karczmę lubuską z regionalnymi potrawami, to co miałoby się znaleźć w menu? „Zupa niebecz i może jeszcze jedna, z kurek z pulpetami z sarny. Na drugie danie gołąbki w liściach winogron, dziczyzna, ptactwo, ryby. I pierogi, na przykład z serem na słono. A na deser ciastka serowe z renetą landsberską. Do picia nasze wino” - wymieniali jednym tchem uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie dziennikarce „Gazety Lubuskiej”. Artykuł ukazał się w 2012 roku, ale przypominamy go tutaj, bo to właśnie popularny gastronomik, w ramach transgranicznego projektu, zbadał kuchnię lubuską i brandenburską. I tak właśnie powstała książka z kilkudziesięcioma przepisami na dania regionalne.

Jaka jest nasza sztandarowa potrawa?
„Nie ma takiej. Nasza kuchnia jest bardzo różnorodna, stanowi zlepek kuchni z wielu regionów. Przemieszały się w niej tradycyjne potrawy osadników, którzy przybyli na te tereny po 1945 roku. Są więc pierogi z Kresów Wschodnich, kluchy na parze z Wielkopolski, gołąbki po lwowsku, czyli z nadzieniem z ziemniaków i kaszy, pasztet z królika z Polski centralnej. Kuchnia typowo lubuska, czyli bazująca na produktach, które mamy najbliżej, a więc słodkowodnych rybach, grzybach, dziczyźnie, dopiero się tworzy” - tłumaczyła dziennikarce „Gazety Lubuskiej” Małgorzata Zysnarska, nauczycielka przedmiotów zawodowych, współautorka niezwykle smakowitej książki opisującej smaki naszego regionu. Okazuje się, że zderzenie kultur przyniosło ze sobą zderzenie smaków. Osadnicy przywieźli ze sobą nie tylko rodowe pamiątki, ale także swojskie zapachy i smaki, które przypominały im ich rodzinne strony.

Najwięcej osób dawało przepisy na pierogi z przeróżnym nadzieniem. W książce znalazły się pierogi drożdżowe z fasolą (Kresy Wschodnie), z nadzieniem serowym (Polesie) i z soczewicą (Podlasie). Fenomenem okazały się też gołąbki. Pochodzą z wielu regionów, ale różnią się rodzajem kapusty i nadzienia. W lubuskich domach jada się więc gołąbki z ziemniakami i kaszą (po lwowsku), z mięsem (Wielkopolska), i w liściach winorośli (Lubuskie).

KONKURS
Przyślij swój przepis i wygraj telefon!

Lubicie gotować? Macie swoje ulubione potrawy? Weźcie udział w konkursie na autorski przepis kuchni z Waszego województwa.
Przepis prześlijcie na adres [email protected] do 22.10 do godz.23.59, w tytule e-maila wpiszcie „Smaki regionu”. do wygrania sa trzy telefony Nokia Lumia 535. Więcej szczegółów na kulinarnie.naszemiasto.pl

Zajrzyj na serwis kulinarny "Gazety Lubuskiej" LUBUSKIE SMAKI

_______________________________

Zobacz również: Przepisy na smakołyki ze śliwkami i gruszkami

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto