Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuski raj minipółwyspów. Przepiękna kraina pod Gorzowem to fenomen na skalę Polski. Majestatyczne miejsce

Michał Korn
Michał Korn
Lubuski raj minipółwyspów pod Gorzowem w ujęciu Grzegorza Walkowskiego zapiera dech. Dopiero widok z góry przekonuję, jak bardzo ta okolica jest piękna i malownicza.
Lubuski raj minipółwyspów pod Gorzowem w ujęciu Grzegorza Walkowskiego zapiera dech. Dopiero widok z góry przekonuję, jak bardzo ta okolica jest piękna i malownicza. Grzegorz Walkowski
Raj minipółwyspów? Oczywiście, że mamy go w Lubuskiem. I to tuż pod Gorzowem. To właśnie w tym miejscu znajdziecie wyjątkowe widoki, których mogą pozazdrościć nam inni mieszkańcy Polski. Co ciekawe znajduje się tu również magiczna, urokliwa wysepka. Widok z lotu ptaka, autorstwa Grzegorza Walkowskiego wręcz zapiera dech, ale to nie jedyna atrakcja czekająca na nas w tym miejscu.

Spis treści

Lubuski raj minipółwyspów - mapa

Dzierżów (niem. Derschau od ministra von Derschau) to niewielka miejscowość położona na północy województwa lubuskiego. Malownicza wieś ma kilkuset mieszkańców i leży 8 kilometrów na południe od Gorzowa Wielkopolskiego. Tamtejsze jezioro Złote Piaski, które uroczo prezentuje się z góry, zachwyca topografią prezentującą unikalne nie tylko w skali regionu minipółwyspy. Autorem powyższej niezwykłej galerii jest Grzegorz Walkowski, znany łowca piękna w Lubuskiem, który regularnie wzlatuje swoim dronem nad najpiękniejsze zakątki regionu. Efekty zapierają dech.

50 rodzin w 25 domach

Historia Dzierżowa sięga XVIII wieku. Miejscowość oficjalnie miała powstać w 1770 roku i składała się wówczas z 25 podwójnych budynków, w których osadzono 50 rodzin, dając każdej po 5 mórg ziemi. Po 3 latach wolnizny koloniści mieli płacić czynsz wraz z odsetkami. Z kolei 14 lat później, w 1784 roku wieś liczyła 49 rodzin i 221 mieszkańców.

Czytaj także:

Kościół szachulcowy, który nie przetrwał

Jeśli mamy wieś, to musiał być także kościół. Pierwszy kościół szachulcowy zbudowany został w latach 1770-1774, a przebudowany w 1787 roku. Zapewne większość z was widziała typ zabudowy szachulcowej, ale niekoniecznie zdawała sobie z tego sprawę. Otóż szachulec jest typem ściany szkieletowej, w którym zastosowana jest drewniana rama wypełniona gliną. Najbardziej kojarzony jest on z charakterystycznymi deskowaniami układanymi w kwadraty, prostokąty lub trójkąty. Wracając jednak do ksiąg kościelnych z lat 1812 - 1817 większość mieszkańców nosiła nazwiska pochodzenia polskiego, co dowodziło o pochodzeniu tamtejszych kolonistów.

Zachował się zabytkowy wiatrak

W połowie XIX wieku w Dzierżowie wybuchł pożar. W 1856 roku miejscowość zaczęła płonąć. Niestety ogień niemal w całości strawił kościół. Jedyną pamiątką z I połowy XX wieku pozostał drewniany wiatrak koźlak. Mimo klęski wieś liczyła w 1861 roku już 358 mieszkańców w 40 budynkach. Kościół odbudowano w 1862 roku. W 1925 roku we wsi mieszkało 581 osób, w 1933 roku 618, a w 1958 miejscowość liczyła 340 mieszkańców.

Dzierżów i jego walory turystyczne

Dzierżów to dobra baza wypadowa dla miłośników przyrody i sportu. W okolicy znajdują się trasy rowerowe i szlaki piesze, prowadzące przez malownicze tereny. Miejscowość leży tuż przy Warcie, a poza akwenem Złoty Piasek w pobliżu mamy takie jeziora jak Glinik, Marwicko, Lubiąż czy Lubniewicko, gdzie nie tylko można zażywać z kąpieli, ale także uprawiać sporty wodne. To idealne miejsce dla osób, które szukają spokoju i wyciszenia wśród pięknej przyrody.

Zobacz więcej zdjęć:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto