Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuski Teatr zdążył z premierą „Ożenku” Gogola tuż przed „zamknięciem” kultury. Co się teraz dzieje w Zielonej Górze?

Redakcja
Lubuski Teatr w Zielonej Górze premierę „Ożenku” Nikołaja Gogola w reżyserii Roberta Czechowskiego przekładał już dwa razy w 2020 r. I termin zmieniono po raz trzeci - na 6 listopada 2020 r., by zdążyć przed zamknięciem teatrów
Lubuski Teatr w Zielonej Górze premierę „Ożenku” Nikołaja Gogola w reżyserii Roberta Czechowskiego przekładał już dwa razy w 2020 r. I termin zmieniono po raz trzeci - na 6 listopada 2020 r., by zdążyć przed zamknięciem teatrów Lubuski Teatr
Długo nie milkły brawa po piątkowej, 6 listopada 2020 r., premierze „Ożenku” w Lubuskim Teatrze. Ale było to też pożegnanie z aktorami oglądanymi „na żywo” co najmniej do 29 listopada.

„Ożenek” Nikołaja Gogola w reżyserii Roberta Czechowskiego (dyrektor Lubuskiego Teatru) kończy się smutno. Wcześniej mamy oczywiście sporo okazji do śmiechu, bo też aktorki i aktorzy zielonogórskiej sceny tworzą całą galerię gogolowskich postaci, charakterów – fakt, przez lateksowe, błyszczące, odlotowe kostiumy wyrwanych z XIX wieku, ale przecież nieoderwanych od ludzkiej natury. Która jakoś nie chce ewoluować… W finałowej scenie panna młoda (Marta Frąckowiak) wiruje w samotnym tańcu (obłędu?).

Brawa, które rozległy się na koniec piątkowego wieczoru w pustawej sali Lubuskiego Teatru (było zajętych zgodnie w obostrzeniami ok. 90 miejsc z blisko 400) miały wymiar podwójny. Nagradzaliśmy aktorów i twórców „Ożenku”, ale też żegnaliśmy się z „żywym” spektaklem. Z nadzieją, że tylko do 29 listopada 2020 r….

10. Festiwal Literacki Proza Poetów na razie wyłącznie online

W związku z decyzją rządu, by przez pandemię zamknąć teatry, kina, biblioteki, muzea - Biblioteka Norwida poinformowała, że wszystkie wydarzenia 10. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów, zaplanowane do 29 listopada 2020 r. – odbędą się wyłącznie w wersji online.

Tak będzie na przykład z zaplanowanym na 12 listopada 2020 r. (czwartek) na godz. 18.00 - promocją antologii twórczości członków Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów - „Dotyk słowa”. Książka ukazała się z okazji 25-lecia działalności Stowarzyszenia. Wydarzenie odbędzie się online na Facebooku Biblioteki Norwida.

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości – w internecie

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza 11 listopada o 18.00 (kanały YouTube i FB ZOK-u) na transmisję koncertu niepodległościowego „Historia ukryta w piosenkach”. Na program składa się kilkanaście polskich piosenek z repertuaru takich artystów jak Mieczysław Fogg, Sław Przybylska, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski, Stanisław Sojka czy Grzegorz Ciechowski i Grzegorz Turnau, wykonywanych we współczesnych aranżacjach. Utwory obejmują blisko 100 lat historii polskiej piosenki. Wykonawcy to 10 osobowy zespół instrumentalno-wokalny, w skład którego wchodzą artyści i ludzie sceny z kręgu zielonogórskiego środowiska muzycznego i aktorskiego. Zespół pracuje pod kierownictwem muzycznym pianisty Alberta Bezdziczka. Skład zespołu: Albert Bezdziczek - fortepian, kierownictwo muzyczne, Janusz Lewandowski - bass, kontrabas, Edward Piniuta – perkusja, Mateusz Skrzypczak – saksofon, Marek Kruszyna – gitara, Katarzyna Pusowska - śpiew, skrzypce, Anna Kalinowska, Jadwiga Macewicz, Tomasz Łupak – śpiew. Andrzej Winiszewski - akordeon, słowo wiążące, multimedia.

Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki – koncert online

Na transmisję wydarzenia online zaprasza też Filharmonia Zielonogórska. W piątek, 13 listopada 2020 r. o 19.00 na profilu facebookowym FZ wysłuchamy koncertu kameralnego w ramach Festiwalu Smyczkowego Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki. Wykonawcy: Joanna Kreft – skrzypce, Wojciech Bafeltowski – wiolonczela, Agnieszka Przemyk-Bryła, Bartłomiej Wezner – fortepian. W programie: D. Szostakowicz – Sonata d-moll op.40; L. van Beethoven – I Sonata na fortepian i skrzypce D-dur. Prowadzenie – Sławomir Kozłowski.

Premiera spektaklu „Ożenek” Gogola na scenie Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto