Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. 17 marca rusza próbny egzaminy ósmoklasisty. Rodzice: To nieodpowiedzialność i kolejny łańcuch zakażeń. Są też pozytywne opinie

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Archiwalne zdjęcia z egzaminów ósmoklasisty w 2020 roku - w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze.
Archiwalne zdjęcia z egzaminów ósmoklasisty w 2020 roku - w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Jacek Katos
W środę, 17 marca, rozpoczynają się w szkołach podstawowych próbne egzaminy ósmoklasisty. Będą przeprowadzane w reżimie sanitarnym. Zdaniem niektórych rodziców to nieodpowiedzialność i kolejny łańcuch zakażeń. Inni przeciwnie - chcieliby nawet na stałe powrotu do szkół najstarszych klas.

W środę, 17 marca, w szkołach podstawowych odbędą się próbne egzaminy z języka polskiego, w czwartek, 18 marca, z matematyki, a w piątek, 19 marca, z języka obcego nowożytnego. Uczniowie zmaganie nad egzaminacyjnymi arkuszami będą rozpoczynać o godzinie 9.00. Próbę organizuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Prawdziwe testy uczniowie będą rozwiązywać w tym roku - nie jak zawsze to było w kwietniu, lecz w maju.

Archiwalne zdjęcia z egzaminów ósmoklasisty w 2020 roku - w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze.

Lubuskie. 17 marca rusza próbny egzaminy ósmoklasisty. Rodzi...

Nie niech powstanie - z powodu próbnych egzaminów - kolejny łańcuch zakażeń

Do redakcji w sprawie próbnych egzaminów dzwonią rodzice uczniów. Piszą do nas e-maile. Oto jeden z nich:
Od 15 marca w naszym województwie obowiązują obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń wirusem covid-19. Zamykane są kina, galerie, baseny, aby ograniczyć grupowanie się osób i minimalizować ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Tymczasem w niektórych szkołach w naszym województwie planuje się organizację się w dniach 17-19 marca egzaminów próbnych w szkołach (!) dla ósmoklasistów. To nieodpowiedzialne traktowanie obostrzeń wprowadzanych przez Rząd RP i stwarzanie zagrożenia dla młodzieży i członków ich rodzin. Takie działania są nielogiczne w stosunku do wprowadzanych obostrzeń, tym bardziej że - jak czytamy na stronach CKE - egzaminy w takiej formie nie są obowiązkowe!

(…) Decyzyjność pozostawiona w tym przypadku dyrektorom szkół i organizowanie spotkań co najmniej kilkudziesięciu osób w zamkniętych i zazwyczaj źle wentylowanych pomieszczeniach to niepotrzebne ryzyko! Reagujcie, w trosce o zdrowie, niech nie powstaje kolejny łańcuch zakażeń! Teraz czas na egzamin dojrzałości i odpowiedzialności, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Uczniowie chcą się sprawdzić, co wiedzą a czego nie

A oto kolejny głos rodzica uczennicy klasy ósmej, który dotarł do naszej redakcji.
Bardzo dobrze, że uczniowie będą pisać próbne egzaminy ósmoklasisty. Dla wielu uczniów ten egzamin jest bardzo ważny, bo decyduje o tym, czy dostaną się do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. Nikt z przeprowadzenia tego egzaminu przecież nie zrezygnuje. W zeszłym roku kończący szkołę podstawową także musieli go zdawać. Tak samo jest z maturą. I próbne matury też się odbyły i trwały wiele dni, bo egzaminów z różnych przedmiotów jest wiele.

Uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych są w gorszej sytuacji niż ich starsi koledzy. Oni półtora roku spędzili nie w szkolnych ławkach, lecz przed komputerami. Wszyscy wiemy, jakie są efekty przy zdalnym nauczaniu. Choćby nie wiem jak się starał nauczyciel, to komputer nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z pedagogiem na zasadzie mistrz - uczeń. Nic nie zastąpi atmosfery, mobilizacji do nauki w klasie, dyskusji uczniów itd.

Uczniowie to wiedzą, że nie będą tak dobrze przygotowani do egzaminów jak mogliby być, gdyby chodzili do szkoły. Dlatego chcą wziąć udział w próbnych egzaminach, by się sprawdzić, by w maju się tak bardzo nie stresować. Będą wiedzieli - także od strony technicznej - co należy w arkuszu wypełnić, jak zakodować pracę i rozłożyć sobie czas na poszczególne zadania. To informacja dla nich, co wiedzą, a nad czym muszą jeszcze popracować. Jeśli ktoś z rodziców ma obawy, po prostu nie pośle swoje dziecka na próbne egzaminy. I tyle. Ale nie zabraniajmy innym w nich uczestniczyć. Rozumiem, że są obawy, pandemia. Ale te egzaminy będą przeprowadzane w małych grupach (szkoły są puste), sale będą wietrzone itd. Nauczyciele zadbają, by zachować odpowiedni dystans. Ważne z punktu widzenia psychologicznego jest to, że uczniowie znów siebie zobaczą. Choć na chwilę...

Osobiście bardziej obawiam się tego, co dzieje się z młodymi ludźmi poza lekcjami. Przecież część z nich się spotyka w różnych miejscach, a niektórzy rodzice bez problemu pozwalają organizować w domu imprezy.

Testy ukażą się też w internecie. To z myślą o tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w próbie

Co ważne - materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu o godz. 9.00. Chodzi o to, by umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie także uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w nim w szkole.

Ważne jest też to, że próba ma charakter diagnostyczny, informacyjny. Jak podkreśla dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik - za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów!

Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek zauważa, że próbne egzaminy będą przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych a nie podstawy programowej, jak to było do tej pory. Czyli uczniowie przygotowują się do testy z zawężonego zakresu wymagań.

Prawdziwe egzaminy odbędą się 25-27 maja. Jeśli ktoś nie będzie mógł w nich uczestniczyć, będzie musiał je pisać w drugim terminie - w czerwcu. Przystąpienie do egzaminu jest bowiem warunkiem koniecznym ukończenia szkoły podstawowej.

Zobacz też: egzamin ósmoklasisty 2020:

Egzaminy odbędą się w reżimie sanitarnym. Co to znaczy?

W związku z sytuacją epidemiczną próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się zgodnie ze specjalnymi wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zapisano w nich m.in.:

  1. Na egzamin próbny może przyjść wyłącznie zdrowa osoba (dotyczy to zarówno uczniów jak i nauczycieli czy pracowników szkoły.
  2. Do szkoły należy wejść z zakrytymi maseczką ustami i nosem (zdjąć można maseczkę dopiero po zajęciu miejsce przy ławce).
  3. Kiedy w czasie egzaminy podchodzi do ucznia nauczyciel, ten musi znów założyć maseczkę.
  4. Kiedy uczeń musi wyjść do toalety, musi założyć maseczkę.
  5. Kiedy uczeń kończy rozwiązywanie testu i chce opuścić salę, też musi od razu założyć maseczkę.
  6. Nauczyciele podczas chodzenia po klasie muszą mieć zakryte nos i usta.
  7. Uczniowie i nauczyciele mogą - jeżeli uznają to za właściwe - mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu.
  8. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos.
  9. Przy wejściu do szkoły powinien być płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60 proc.). Płyn do dezynfekcji rąk musi być również w każdej sali egzaminacyjnej.
  10. Podczas egzaminy w szkole mogą być wyłącznie osoby, zaangażowane w jego przeprowadzenie.
  11. Uczniowie nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy.
  12. Każdy uczeń ma korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, itd. Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych, konieczna jest ich dezynfekcja.
  13. Szkoła nie zapewnia wody pitnej ani posiłków.
  14. Egzamin próbny może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych i w innych miejscach pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów między uczniami i między uczniami a nauczycielami.
  15. Ławki w sali należy ustawić tak, aby między uczniami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku.
  16. Nie ma ograniczeń liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca się - jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe i kadrowe - przeprowadzanie egzaminu próbnego w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.
  17. Sale należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich uczniów, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu (jeżeli pogoda na to pozwala, a na zewnątrz nie panuje zbyt duży hałas) i po egzaminie, dbając o zapewnienie komfortu uczniów i nauczycieli.
  18. Każdy uczeń powinien mieć zapewnione miejsce na pozostawienie rzeczy osobistych.

Zobacz próbną maturę w III LO w Zielonej Górze:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto