Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie Lato Filmowe już od pół wieku przyciąga kinomanów do Łagowa. 24 czerwca 2018 r. startuje 47. edycja imprezy

Zdzisław Haczek
W jury konkursu głównego 47. LLF zasiadają m.in. Małgorzata Szejbal, Radosław Piwowarski i Stanisław Janicki
W jury konkursu głównego 47. LLF zasiadają m.in. Małgorzata Szejbal, Radosław Piwowarski i Stanisław Janicki SZYMON STARNAWSKI/JANUSZ WOJTOWICZ/ANNA ARENT
W niedzielę, 24 czerwca 2018 r. po raz 47. startuje Lubuskie Lato Filmowe - najstarszy festiwal filmu fabularnego w Polsce.

W tym roku mija 50 lat od pierwszej edycji festiwalu w 1969 roku. Kilka edycji się nie odbyło (stan wojenny, problemy finansowe). W jury konkursu głównego zasiądzie człowiek - ikona historii filmu - Stanisław Janicki - legendarny prowadzący telewizyjny program „W starym kinie”, gość pierwszych edycji imprezy. Wraz z nim obrazy twórców Europy Środkowej i Wschodniej oceniać będą: aktorka Małgorzata Szejbal, reżyserzy Radosław Piwowarski i Michał Rosa, krytyk filmowy Piotr Śmiałowski. To oni przyznają Złote, Srebrne i Brązowe Grona, które zostaną wręczone w łagowskim amfiteatrze podczas finałowej gali 7 lipca br. Swoje nagrody przyznają też jurorzy konkursu filmu krótkometrażowego oraz dokumentu.

Polskie kino w konkursie z niespotykaną mocą
A w konkursie głównym - obok filmów naszych sąsiadów - mamy tak uznane już tytuły jak: „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, „Dzikie róże” Anny Jadowskiej, „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego czy „Cichą noc” Piotra Domalewskiego.
Dyrektor Lubuskiego Lata Filmowego Andrzej Kawala - prezes Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze, który organizuje festiwal, poleca też inne konkursy. - Pokażemy naprawdę dobre dokumenty.

Rocznic bez liku
Z okazji 50 lat od pierwszej edycji LLF w programie festiwalu znalazły się pokazy specjalne. Tu zobaczymy m.in. „Wesele” Andrzeja Wajdy czy „Wodzireja” Feliksa Falka. Inne cykle rocznicowe to 50-lecie praskiej wiosny i tu kino czeskie, 100 lat niepodległości - kino polskie, 50-lecie wydarzeń marcowych. Do tego „Wielcy, znani, zapomniani - Bolesław Płotnicki, 105. rocznica urodzin i 30. rocznica śmierci”.
Inne przeglądy: Akademia Filmu i Telewizji w Berlinie, WSFiT Konrad Wolf Poczdam, Łódzka Filmówka, Studio Munka, Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie - tu wszędzie etiudy studenckie, dokumenty, krótki metraż.

„Dzikie róże” na dobry początek
W niedzielę, 24 czerwca, pierwszy pokaz już o 15.00 w Dużej Sali DW Leśnik: „Siostry” i spotkanie z Moniką Sobańską. O 16.00 - „Jasne błękitne okna” i po seansie spotkanie z aktorką Joanną Brodzik. O 18.00 - „Dzikie róże” Anny Jadowskiej i tu spotkanie z autorką zdjęć Małgorzatą Szylak i aktorką Haliną Rasiakówną. O 20.15 - „Wieża. Jasny dzień”. O 23.00 w Panoramie - sekcji zagranicznej - „mamy2mamy”. O 21.00 odsłonięcie tablicy Sylwestra Chęcińskiego. O 22.30 w amfiteatrze - komedia „Volta” Juliusza Machulskiego.

Nie sam filmem żyje kinoman

Podczas niedzielnej - 24 czerwca, o 21.00 - inauguracji LLF-u w łagowskim amfiteatrze, zagra energetyczny Kraków Street Band, który od kilku lat podbija nie tylko rodzimą scenę. I również w niedzielę o 12.00 (start w amfiteatrze) można wziąć udział w dorocznym marszu nordic walking. Natomiast od 12.00 do 16.00 w parku zamkowym - Kongres Kobiet czyli kobiety w wielu rolach, warsztaty, prezentacje, wystawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto