Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE: Pałac w zielonogórskim Zatoniu otrzymał prestiżowe wyróżnienie [ZDJĘCIA]

Marcin Ruszkiewicz
Trwała ruina pałacu w Zielonej Górze Zatoniu zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie “Zabytek Zadbany”, organizowanym przez ministerstwo kultury
Trwała ruina pałacu w Zielonej Górze Zatoniu zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie “Zabytek Zadbany”, organizowanym przez ministerstwo kultury Marcin Ruszkiewicz
Trwała ruina pałacu w Zielonej Górze Zatoniu zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie “Zabytek Zadbany”, organizowanym przez ministerstwo kultury. Nagrodę odebrał w Gdyni Jarosław Skorulski, szef stowarzyszenia “Nasze Zatonie”.

Gala finałowa konkursu odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, ustanowionego w 1983 r. przez UNESCO. Dyplomy przedstawicielom nagrodzonych i wyróżnionych obiektów wręczyli wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin i dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) Bartosz Skaldawski. Trwała ruina pałacu w Zato niu otrzymała wyróżnienie w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”. Laureatem została Zagroda – Muzeum Wsi Markowa w województwie podkarpackim.

- „Zabytek zadbany” to prestiżowy konkurs, który pełni rolę symbolicznego podziękowania zarządcom i właścicielom zabytków za ich troskę, za ich wkład, za to, że wzbogacają nasze dziedzictwo kulturowe. Chciałabym życzyć Polsce, aby coraz więcej samorządów rozumiało, czym jest dziedzictwo kulturowe, czym są zabytki i jak ważne są one dla naszej tożsamości - powiedziała przy okazji rozdania nagród Magdalena Gawin, generalny konserwator zabytków.
- Zabezpieczenie i wyeksponowanie poprzez iluminację ruin pałacu, to w ostatnich latach jedyny taki przykład w kraju. Członkowie kapituły wielokrotnie podkreślali też aspekt społeczny przy realizacji zadania i współpracę lokalnej społeczności z władzami miasta – stwierdził Jarosław Skorulski, szef stowarzyszenia „Nasze Zatonie”.

Historia pałacu sięga XVII w., kiedy to rezydencję w Zatoniu wybudował Baltazar von Unruh. W 1846 r. przejęła go Dorota Talleyrand-Perigord, która zamieszkała na stałe w pałacu Żaganiu, a Zatonie stało się jej letnią rezydencją. Postanowiła pałac zmienić w nowoczesną rezydencję w modnym wówczas stylu romantycznym. Tej rewolucji podjął się niemiecki architekt Fryderyk Schinkel. Parkiem zajęła się inna sława - Piotr Józef Lenne. Po śmierci księżnej Doroty w 1862 roku właścicielem pałacu został jej młodszy syn, Aleksander Edmund markiz de Talleyrand-Périgord. Z jego inicjatywy na początku lat 70. XIX w. pałac wraz z przyległą oranżerią zostały przebudowane według projektu A. Jaekela. Pałac został spalony w 1945 r. i nie został odbudowany. W 2018 r. zabezpieczono ruiny i udostępniono je zwiedzającym. Nagroda w postaci szklanej tablicy już wkrótce zawiśnie na pałacu w Zatoniu.

Zobacz też wideo: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: LUBUSKIE: Pałac w zielonogórskim Zatoniu otrzymał prestiżowe wyróżnienie [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto