Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Rozszerzenia są trudne - mówią maturzyści. Wyniki mogą być słabe. Czy dostaną się na studia? Zagraniczne uczelnie pomogą

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zdjęcia z egzaminu maturalnego z języka angielskiego poziom podstawowy w VII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Po wyjściu z sali młodzież mówiła, że poziom podstawowy był prosty. Nie tylko z języka angielskiego, ale i z innych przedmiotów. Poziom rozszerzony z polskiego i z matematyki zaskoczył skalą trudności...
Zdjęcia z egzaminu maturalnego z języka angielskiego poziom podstawowy w VII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Po wyjściu z sali młodzież mówiła, że poziom podstawowy był prosty. Nie tylko z języka angielskiego, ale i z innych przedmiotów. Poziom rozszerzony z polskiego i z matematyki zaskoczył skalą trudności... Jacek Katos
Tegoroczni maturzyści załamują ręce. Egzaminy na poziomie rozszerzonym z polskiego i matematyki były bardzo trudne. A to wyniki z nich decydują o przyjęciu na studia. Zagraniczne uczelnie postanowiły dla polskich kandydatów na studia wprowadzić ułatwienia.

- To jakaś masakra. Mamy jeszcze gorzej niż zeszłoroczni maturzyści. 1,5 roku nie było nas w szkole (najpierw strajk nauczycieli, potem pandemia koronawirusa). Ryliśmy w domach jak głupki, braliśmy on-linowe korepetycje, gdzie się tylko dało. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do matury – opowiada jeden z maturzystów. – I co? Po poziomie rozszerzonym mam wrażenie, że szkoda było wydawać kasę na te korki i uczyć się po nocach. Zadania były z kosmosu i takie trudne, że wszyscy wychodzili załamani. Dziewczyny ryczały i mówiły, że pogrzebały swoje marzenia o studiach na wybranych kierunkach.

Zdjęcia z egzaminu maturalnego z języka angielskiego poziom podstawowy w VII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Po wyjściu z sali młodzież mówiła, że poziom podstawowy był prosty. Nie tylko z języka angielskiego, ale i z innych przedmiotów. Poziom rozszerzony z polskiego i z matematyki zaskoczył skalą trudności...

Lubuskie. Rozszerzenia są trudne - mówią maturzyści. Wyniki ...

Maturzyści są pełni obaw, czy dostaną się na studia

Maturzyści nie kryją rozgoryczenia, bo liczyli, że układający arkusze egzaminacyjne wezmą pod uwagę to, że nic nie jest w stanie zastąpić nauki zdalnej. Przyznają, że poziom podstawowy matury nie był trudny. Ale żeby się dostać na studia, trzeba dobrze wypaść na poziomie rozszerzonym. A ten sprawił młodym ludziom wiele trudności. Matura potrwa jeszcze do 20 maja. Jednak wiele osób już dziś zastanawia się nad swoją przyszłością.

- Poszło mi słabo. Moim kolegom też. Możemy się chyba pożegnać z renomowanymi uczelniami, zwłaszcza tymi zagranicznymi – przyznaje maturzysta z Zielonej Góry.

Część uczelni ograniczyła liczbę przedmiotów rozszerzonych

Czy tegoroczne matury muszą przesądzić o przyszłości? Okazuje się, że zagraniczne uczelnie przygotowały ułatwienia dla polskich studentów. Sprawdziła to firma doradztwa edukacyjnego Elab Education Laboratory.
W tym roku, ze względu na obawy maturzystów, wiele zagranicznych uczelni ułatwia aplikowanie na studia poprzez m.in uproszczone procedury przyjęć.

– Przykładowo, wiele zagranicznych uczelni akceptuje w tym roku test językowy Duolingo - jest to test online, który można zdać zdalnie w przeciwieństwie do innych egzaminów. Część uczelni ograniczyła również liczbę przedmiotów rozszerzonych, wymaganych podczas aplikowania. I tak, Coventry University zazwyczaj wymagało zdawania dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W tym roku wystarczy jeden – mówi Marta Mulik z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego, która na co dzień pomaga tegorocznym maturzystom w aplikacji na studia za granicą.

Zdjęcia z egzaminu maturalnego z języka angielskiego poziom podstawowy w VII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Po
Zdjęcia z egzaminu maturalnego z języka angielskiego poziom podstawowy w VII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Po wyjściu z sali młodzież mówiła, że poziom podstawowy był prosty. Nie tylko z języka angielskiego, ale i z innych przedmiotów. Poziom rozszerzony z polskiego i z matematyki zaskoczył skalą trudności... Jacek Katos

Rozmowy kwalifikacyjne dla polskich kandydatów na studia przez internet

Ułatwienia wprowadziły nie tylko brytyjskie uczelnie. Alternatywne certyfikaty językowe przyjmuje także np. część włoskich uczelni jak mediolański Università Cattolica, a na Uniwersytecie Bocconiego certyfikat w ogóle nie jest potrzebny. Testy Bocconi, TOLC-C, czyli egzaminy wstępne, które przed 2020 były obowiązkowe na Półwyspie Apenińskim, tym razem zostaną przeprowadzone online. Rozmowy z kandydatami – tam gdzie jest to konieczne – na m.in. uczelniach holenderskich i austriackich odbywają się całkowicie przez internet.

Gdy matura pójdzie nam trochę gorzej

Nawet jeśli matura pójdzie gorzej, można skorzystać z Foundation Year na brytyjskich uczelniach. Jest to rozwiązanie, którego nie spotkamy w polskich szkołach wyższych. To tzw. rok zerowy dla osób, które nie zdały matury tak jak oczekiwały bądź nie dostały się na wymarzony kierunek. To też dobry sposób na podszlifowanie języka i przygotowanie merytoryczne pod kątem przyszłych studiów.

– Foundation Year to dwa semestry na brytyjskiej uczelni. Uczestnik spędza na zajęciach kilkanaście godzin tygodniowo. Może liczyć na wsparcie tutora, pracuje w grupie, ale także samodzielnie. Studia odbywają się w mniejszych grupach, aby wykładowcy mogli poświęcić więcej czasu każdej osobie. Co ważne, każdy z semestrów kończy się egzaminami językowymi i kierunkowymi – Marta Mulik z Elab Education Laboratory.

Co jednak oznacza “słabszy wynik” w odniesieniu do brytyjskich uczelni? Chodzi o średnią wyników na poziomie 50-60 proc. (poziom podstawowy) i 40-55 proc. z przedmiotów rozszerzonych. – W przypadku osób, które uzyskały taki wynik, w trakcie konsultacji często polecamy rok zerowy. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić wynik za rok lub nie czują się pewnie. To doświadczenie to dobry wstęp do kolejnego, pierwszego roku studiów, gdzie bazą będzie właśnie rok zerowy – Marta Mulik z Elab.

Foundation Year dla osób z Polski oferuje wiele uczelni. Między innymi Anglia Ruskin University, University of Roehampton czy Uniwersytet Hertfordshire. Jest on dostępny np. dla osób chcących studiować farmaceutykę, kryminologię, projektowanie odzieży, informatykę czy kierunki biznesowe.

Drugie terminy naborów na studia, czyli wakacyjne wybory

W razie niepowodzeń na egzaminach wielu studentów uspokaja, że są jeszcze drugie terminy. Podobnie jest z aplikowaniem na wybrane uczelnie. W Wielkiej Brytanii przeprowadzany jest clearing, czyli dodatkowa rekrutacja w lipcu. Jest to szansa dla osób, które nie dostały się na studia w poprzednim etapie lub z jakichś przyczyn nie zdążyły aplikować wcześniej.
– Spodziewamy się, że podobnie jak rok temu, spóźnialskich będzie więcej niż w poprzednich latach. To w pełni zrozumiałe, zamieszanie związane z pandemią wpłynie z pewnością na niejeden wybór. Wiele osób już wcześniej zdecydowało, że poczeka na wakacyjny termin aplikacji, bo nie jest pewne jak rozwinie się sytuacja związana z pandemią. Należy jednak pamiętać, że miejsca w clearingu są ograniczone i miejsc na najlepszych uczelniach może zabraknąć – Marta Mulik z Elab.

Zobacz, co mówili uczniowie po egzaminie z matematyki

Terminy egzaminów maturalnych:

  • 4 maja, wtorek, język polski – poziom podstawowy (pp), język łaciński i kultura antyczna – poziom rozszerzony (pr)r
  • 5 maja, środa, matematyka – pp, historia muzyki – pr
  • 6 maja, czwartek, język angielski – pp, historia sztuki – pr
  • 7 maja, piątek, język angielski – pr, język angielski – dj, filozofia – pr
  • 10 maja, poniedziałek, język polski – pr, język łemkowski – pr, język kaszubski – pr
  • 11 maja, wtorek, matematyka – pr, wiedza o społeczeństwie – pr
  • 12 maja, środa, biologia – pr, język francuski – pr, język francuski – dj
  • 13 maja, czwartek, geografia – pr, język francuski – pp, język hiszpański – pp, język niemiecki – pp, język rosyjski – pp, język włoski – pp
  • 14 maja, piątek, chemia – pr, język niemiecki – prszpański – pr, język hiszpański – dj
  • 19 maja, środa, informatyka – pr, język włoski – pr, język włoski – dj
  • 20 maja, czwartek, języki mniejszości narodowych – pp, języki mniejszości narodowych – pr

WIDEO: Matura 2021. Jakie zasady? Terminy i informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto