Lubuszanie w The Voice Senior wypadli rewelacyjnie. Jurorzy zachwyceni. Odwróciły się wszystkie fotele

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich jurorów
Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich jurorów Kadry z programu The Voice Senior w TVP-2/Archiwum Lepiej późno niż wcale
Udostępnij:
Lubuszanie: Bożena Wesołowska, Aleksandra Matusiak-Kujawska, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki, czyli zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich jurorów. Odwróciły się wszystkie fotele. Kogo wybrali na trenera Lubuszanie? Witolda Paszta (zespół Vox). Brawo! Trzymamy kciuki. Także za Wojciecha Mickunasa - mieszkańca podgorzowskiej Baczyny, który wystąpił w drugim odcinku najnowszej edycji The Voice Senior.

W sobotę (15 stycznia br.) w TVP2 w programie The Voice Senior zobaczyliśmy czwórkę absolwentów wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, którzy ukończyli studia w połowie lat 80. Telewizyjne kadry pokazały zbór w Sulechowie, gdzie ćwiczył zespół. Marta Manowska oznajmiła: Znajdujemy się w Sulechowie na... Dolnym Śląsku!

Lepiej późno niż wcale w The Voice Senior

Bożena Wesołowska, Aleksandra Matusiak-Kujawska, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki wystąpili w programie jako zespół „Lepiej późno niż wcale”. Wszyscy czworo bardzo aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym uczelni w czasie studiów, ale też po ich ukończeniu. Teraz zaprezentowali utwór pt. Chanson D'Amour (Manhattan Transfer). Na odwrócenie się foteli jurorów nie trzeba było długo czekać. Wszyscy chcieli mieć zespół w swojej drużynie.
Jury poprosiło o jeszcze jedną piosenkę. Lubuski zespół zanucił przedwojenny utwór: W górze tyle gwiazd... Witold Paszt wstał z fotela i wszedł na scenę, by zaśpiewać razem z Lubuszanami.
Pytani o zgranie, odpowiadali, że wszystkich łączy to, że są nauczycielami muzyki i lubią śpiewać.
Historia naszego zespołu „Lepiej późno niż wcale” jest dość krótka – mówi Lech Sawicki. - Nudząc się w przerwie covidowej poprzedniej zimy wpadłem na pomysł, aby odświeżyć stare wypróbowane kontakty i wspólnie pośpiewać. Podzwoniłem po znajomych – Bożenka i Ola bez dłuższego namysłu chętnie przystąpiły do współpracy, Benek był na miejscu.

Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich juror
Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich jurorów Kadry z programu The Voice Senior w TVP-2/Archiwum Lepiej późno niż wcale

Lepiej późno niż wcale - wybór osób do zespołu

Jak dodaje Lech Sawicki - wybór tych, a nie innych osób był nieprzypadkowy, bowiem chodziło o głosy poruszające się w różnych skalach. Po głowie chodził mi kwartet wokalny śpiewający w stylu „The Manhattan Transfer”. I tak Bożenka obsadza sopran, Ola alt, Benek tenor a ja baryton. Na którejś z prób zaproponowałem nazwę „Lepiej Późno Niż Wcale”, która została przyjęta. W międzyczasie uzmysłowiliśmy sobie, że wszyscy jesteśmy „pełnoletni” i kwalifikujemy się wiekowo do programu The Voice Senior, nagraliśmy zatem roboczo pierwsze dwa kawałki i wysłaliśmy zgłoszenie, które ku naszemu zaskoczeniu zostało przyjęte. Tak więc spośród oszałamiającej liczby prawie tysiąca zgłoszeń zostaliśmy przyjęci do wąskiej, ok. 40-osobowej ekipy uczestników programu. Jedno jest pewne – niezależnie od naszej drogi w programie, po jego zakończeniu zamierzamy dalej razem śpiewać.

Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich juror
Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich jurorów Kadry z programu The Voice Senior w TVP-2/Archiwum Lepiej późno niż wcale

Lepiej późno niż wcale - Bożena Wesołowska

BOŻENA WESOŁOWSKA – jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne (1986). Po studiach podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Czerwieńsku, obecnie jest nauczycielem muzyki i plastyki. W latach 2010-2017 była nauczycielem muzyki w Gimnazjum Nr 6 w Zielonej Górze.
W czasie studiów współpracowała jako wokalistka z zespołami prowadzonymi przez Jerzego Szymaniuka: Big-Bandem „Novita”, Big-Bandem „Mrowisko” (działającym przy WSP), a następnie z zespołem „Old Friends Orchestra”.
Jest założycielką chóru młodzieżowego „Gaudeamus” przy MGOK w Czerwieńsku, chórzystką chóru „Polirytmia” przy Domu Harcerza w Zielonej Górze.
Obecnie jest sopranistką w kwartecie wokalnym „Lepiej późno niż wcale”.
Ukończyła studia podyplomowe: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, Terapia zajęciowa z arteterapią, a także liczne kursy w zakresie chóralistyki dzieci i młodzieży.
W trosce o rozwój kultury wśród dzieci i młodzieży kontynuowała prowadzenie chóru ,,Bel Canto”. Wstąpiła do Ogólnopolskiego Programu ,,Śpiewająca Polska” odnosząc liczne sukcesy - I miejsce w VIII i IX przeglądzie Śpiewającej Polski w Zielonej Górze.
Inne nagrody:wyróżnienie w Lubuskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów w Gorzowie, wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie, w roku 2019 uzyskała nagrodę im. Alfreda Paszaka, Złoty kamerton na konkursie Zielona Nutka w Zielonej Górze, a chór ,,Gaudeamus” działający przy Domu Kultury w Czerwieńsku otrzymał główną nagrodę w konkursie ,Zielona Nutka.

Lepiej późno niż wcale - Aleksandra Matusak - Kujawska

ALEKSANDRA MATUSIAK–KUJAWSKA - ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu w Nowej Soli oraz 3 lata wokalistyki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne.
Inne kwalifikacje:dyplom muzykoterapeuty w dwuletnim dwustopniowym szkoleniu w Centrum Psychiatrii i neurologii w Warszawie
uprawnienia muzyka zawodowego
szkolenia z zakresu tańca, emisji głosu, zajęć muzyczno- ruchowych, organizacji czasu wolnego dla dzieci, dorosłych i seniorów,
Zatrudnienie: Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Zagłębia Miedziowego w Lubinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, PWSZ w Wałbrzychu, Wyższa Szkoła Humanistyczna w Żarach (wykładowca z przedmiotów przygotowujących studentów do pracy z dziećmi w różnych placówkach - przedszkola, świetlice, szkoły, placówki wakacyjnego wypoczynku oraz do pracy z ludźmi starszymi w Domach Opieki, w Domach Samotnej Matki, w Sanatoriach, w Klubach Seniora i Uniwersytetach III Wieku, Ośrodkach Pomocy Społecznej; praca w charakterze muzykoterapeuty), Lubuski Teatr, Estrada Ziemi Lubuskiej, Lubuskie Centrum Artystyczne i Koncertowe, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Osiągnięcia: laureatka brązowego samowara na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1976)
Nagroda Główna i samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej Biełyje Rozy w Zielonej Górze (2006)
Grand Prix na Festiwalu Uniwersytetów III Wieku w Warszawie (2010) oraz trzykrotnie II i III miejsce
laureatka z nominacją do finału w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej (2020)
brała udział w warszawskim etapie X Faktora (2014), w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2019),
brała udział w festiwalach: Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, Żołnierskiej w Kołobrzegu i Połczynie;
odbyła liczne koncerty po Polsce i Związku Radzieckim, śpiewała w Emiratach Arabskich, w byłej Jugosławii, koncerty w krajach Europy Wschodniej, koncerty w Ambasadzie Polski w Berlinie i w Moskwie, w konsulacie w Kijowie, koncerty w Budapeszcie, w Pradze.
Przez 7 lat była solistką wojskowych zespołów estradowych z Warszawy i Bydgoszczy.
Występowała i występuje nadal z recitalami na większych i mniejszych scenach.
Obecnie bierze udział w III edycji The Voice Senior z kwartetem „Lepiej późno niż̇ wcale”

Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich juror
Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich jurorów Kadry z programu The Voice Senior w TVP-2/Archiwum Lepiej późno niż wcale

Lepiej późno niż wcale - Bernard Łyżwiński

BERNARD ŁYŻWIŃSKI - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne. W latach 1980-1990 tenor w chórze akademickim. Także tenor w chórze akademickim „Cantores”. Jeden z głównych inicjatorów przekształcenia chóru wychowania muzycznego na WSP w Zielonej Górze w autentyczny chór akademicki „Cantores” - później manager i prezes chóru.
W międzyczasie: nauczyciel akordeonu w Szkole Muzycznej I st. w Krośnie Odrzańskim, instruktor w Lubuskim Towarzystwie Muzycznym, nauczyciel przedmiotów muzycznych w Studium Nauczycielskim w Sulechowie, prywatna działalność edukacyjna (muzyczna) i obecnie - nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie.
Doświadczenie muzyczne i wokalne: saksofon altowy w szkolnym zespole wokalno-instrumentalnym w szkole średniej, prowadzenie zespołu wokalno-instrumentalnego w czasie służby wojskowej w Choszcznie, tenor w chórze akademickim „Cantores”, tenor i instrumenty klawiszowe w sulechowskim zespole ”Fifty-fifty” (Srebrny Samowar na XXIII festiwalu piosenki radzieckiej Zielona Góra 1987), vocal i instrumenty klawiszowe w zespole Irys-Band w Zielonej Górze, prowadzenie szkolnych zespołów wokalnych i wokalno- instrumentalnych w Studium Nauczycielskim, gimnazjum i w szkole podstawowej (Łubudubu, Antybiotyk, chór Crescendo) praca z solistami szkolnego studia piosenki, współprowadzenie i śpiew (tenor) w zespole nauczycielskim „Lech, Ben & company” i wreszcie tenor w lubuskim kwartecie wokalnym „Lepiej późno niż̇ wcale” ( biorącym udział w programie telewizyjnym „The Voice Senior III”).Zainteresowania: opracowania i aranżacje utworów muz. i piosenek (także dla kwartetu „Lepiej późno niż̇ wcale”), grafika komputerowa, mechanika pojazdowa oraz dozgonna przyjaźń́ z instrumentem o nazwie akordeon.

Lepiej późno niż wcale - Lech Sawicki

LECH SAWICKI - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne. Ognisko muzyczne w klasie akordeonu ukończył eksternistycznie, zbiegło się to z ukończeniem szkoły podstawowej (1972 r.). Miał już wówczas za sobą 2-letni staż w harcerskim zespole instrumentalno-wokalnym. Ucząc się dalej w TMR w Strzelcach Krajeńskich równolegle uczył się zaocznie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinie.

Założyciel grupy instrumentalno-wokalnej „CZAS”. Zespół wielokrotnie brał udział w warsztatach wokalnych ( Lubliniec) pod opieką zespołu „Novi Singers”. Brał wielokrotnie udział w telewizyjnych programach „Szansonada", w opolskich „Debiutach”.

W 1986 roku założył zespól „Fifty-Fifty”, który zdobył srebrny samowar na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1987). Nagrodą była 4-tygodniowa trasa w ZSRR, a następnie w Bułgarii. Na początku lat 90. związał się z grupą „Destiny”, z którą grał w Niemczech i Szwajcarii. Po powrocie z kontraktu zajął się edukacją muzyczną dzieci. W 1995 r. spośród swoich uczniów gry na instrumencie założył grupę dziecięcą „Odgłosy strychu”, w której grał między innymi na fortepianie jego 11-letni syn Piotr i pięcioro jego przyjaciół. Zespół grał i śpiewał autorskie piosenki L. Sawickiego do tekstów znanych poetów. W 1998 r. zespół „O.S.” wygrał Ogólnopolski Festiwal Piosenki Szkolnej w Gnieźnie z jego utworem „Pójdźmy tam”.

Prowadził również inne zespoły: „Smerfy”, „Leśni”, „Bez próby”. Pracując w SP nr 3 w Sulechowie wspólnie z Benkiem Łyżwińskim założyli grupę śpiewających nauczycieli „Lech, Ben & Company".
Obecnie, będąc na emeryturze, dalej edukuje dzieci prowadząc zajęcia umuzykalniające w dwóch przedszkolach, w zielonej szkole „Karczmy Taberskiej” w Janowcu oraz na prywatnych lekcjach nauki gry na gitarze i fortepianie. Wolne chwile spędza wraz z Marleną - swoją towarzyszką życia - głównie na rowerach, którymi przejechali wspólnie pół Europy.

Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich juror
Lubuski zespół Lepiej późno niż wcale wystąpił w sobotnim (15 stycznia) odcinku telewizyjnego programu The Voice Senior i zachwycił wszystkich jurorów Kadry z programu The Voice Senior w TVP-2/Archiwum Lepiej późno niż wcale

Wojciech Mickunas spod gorzowskiej Baczyny

Mamy też innego reprezentanta Lubuskiego. To Wojciech Mickunas - mieszkaniec podgorzowskiej Baczyny, który wystąpił w drugim odcinku najnowszej edycji The Voice Senior. 74-latek zaśpiewał przebój Elvisa Presleya „In The Ghetto” i zachwycił wszystkich jurorów. Fotele odwrócili: Alicja Majewska, Maryla Rodowicz, Witold Paszt oraz Piotr Cugowsk
Pan Wojciech zdecydował, że dołączy do zespołu Piotra Cugowskiego.
Okazuje się, że pasją Wojciecha Mickunasa jest nie tylko muzyka, ale i... konie. Od 1968 roku jest instruktorem, a od 1972 trenerem jeździectwa. Trzykrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich. Pasję odziedziczył po ojcu i dziadku.

Zobacz wideo - inauguracja na UZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie