Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy kopalnię wiedzy o nas samych i otoczeniu, w jakim żyjemy. Urząd Statystyczny w Zielonej Górze podsumowuje dane z narodowego spisu

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Od kiedy powstało województwo lubuskie, jeszcze nas tak mało nie było. I do tego starzejemy się, jako społeczeństwo. Czy wydarzyło się coś dobrego? Tak! Poprawiła się infrastruktura. Urząd Statyczny podsumowuje dane z Narodowego Spisu Powszchnego i obchodzi 60-lecie.

Województwo lubuskie. Dane ze spisu powszechnego

Kiedy Urząd Statystyczny w Zielonej Górze obchodził półwiecze, Roman Fedak w Zielonogórskiej Palmiarni pokazał liczydło, jakie wtedy znalazł w archiwum. Takiego sprzętu używali pierwsi statystycy. Przez lata w użyciu były ołówki, linijki i papier. – 60 lat to szmat czasu – podkreśla dyrektor Fedak, zwracając uwagę, jak wiele przez ten czas się zmieniło. Początkowo urzędy takie były w Zielonej Górze i Gorzowie, a także było 12 powiatowych inspektoratów.

– Nie pamiętam tego, ale wiem z historii, że początki, to był czas liczydła. Były sumatory na korbkę. Powoli była zmiana na kalkulatory, Mery, Odry, mikrokomputery z modemami do przesyłu informacji, a potem nastąpiło przejście na bardzo nowoczesną, scyfryzowaną statystykę, którą mamy dzisiaj – wyjaśnia dyrektor zielonogórskiego US.

Różnica też dotyczy rodzaju prowadzonych badań.

– Dzisiaj mamy badań więcej. Wtedy panowała gospodarka socjalistyczna, zbierano dużo różnych, niepotrzebnych informacji, wiążących się z tym, że była zimna wojna. Dzisiaj zbiera się dane niezbędnie użyteczne do opisywania bieżącej sytuacji społeczno-ekonomicznej, jak również do jej przewidywania.

W Zielonogórskiej Palmiarni omawiano wyniki Narodowego Spisu Powszechnego i dziękowano pracownikom Urzędu Statystycznego za wykonaną pracę

Mamy kopalnię wiedzy o nas samych i otoczeniu, w jakim żyjem...

Narodowy Spis Powszechny. Lubuskie dane

60 – lecie urzędów statystycznych to nie tylko okazja do podsumowania pracy tej z sześciu dekad, ale też z ostatniego czasu po przeprowadzeniu Narodowego Spisu Powszechnego.
W Zielonogórskiej Palmiarni odbyło się seminarium „Województwo lubuskie w świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021”.

– Po tym czasie siewu, sadzenia, nastał czas żniw, czyli prezentacja tego ogromu danych, które pozyskaliśmy w spisie powszechnym – mówi dyrektor Fedak.

Co wynika z tych danych?
Po raz pierwszy od czasu istnienia województwa lubuskiego, pierwszy raz spadła liczba mieszkańców poniżej miliona. Jest nas 991 tysięcy i jesteśmy starsi. Wyszła też bardzo zła, podobna, jak w wielu innych województwach, struktura wiekowa ludności.

– Starzejemy się w postępie niezbyt optymistycznym. Rośnie nam liczba osób, i to znacząco, w wieku poprodukcyjnym. Spada liczba osób w wieku produkcyjnym, mobilnym i niemobilnym. Nieznacznie rośnie liczba osób w wieku przedprodukcyjnym – wymienia R. Fedak. Wiadomo też, że po pandemii z naszym zdrowiem nie jest najlepiej.

Z dobrych wiadomości, nastąpiła przez ostanie 10 lat poprawa infrastruktury i struktury wykształcenia Lubuszan.

– Wzrosła liczba osób z wykształceniem wyższym o ponad 25 procent i o dwa procent z wykształceniem średnim – podaje dyrektor US.

Narodowy Spis Powszechny. Dane wykorzystywane na co dzień

Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego informuje, że czas opracowania danych trwa ponad dwa lata. Wyniki będą publikowane do września przyszłego roku.

– Harmonogram jest rozplanowany w najszybszym tempie jak dotychczas w historii, ale nie da się zrobić w jeden dzień – mówi prezes GUS. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji spisu. Oczywiście, kosztowało nas to wiele wysiłków. Zdecydowaliśmy się nie opóźniać spisu ze względu na Covid. Sytuacja jednak pozwoliła przy odpowiednim wydłużeniu i zastosowaniu nowych metod i podejść go realizować.

Prezes GUS podkreśla, że kiedy dyskutujemy o bezrobociu, inflacji, produkcie krajowym brutto, to wszystko jest oparte o wyniki spisu powszechnego.

– Rola spisu jest nie do przecenienia – mówi.

Spotkanie w Zielonogórskiej Palmiarni było okazją do podziękowań zasłużonym kilkudziesięciu pracownikom urzędu.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto