Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy tężnię solankową. I to inteligentną, pierwszą w kraju. Stanęła w ogrodzie botanicznym

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Fotowoltaiczna tężnia solankowa w ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze
Fotowoltaiczna tężnia solankowa w ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze Mariusz Kapała / GL
Mieszkańcy cieszą się, że w ogrodzie botanicznym powstała tężnia, ale mają większe apetyty i chcieliby, by podobne stanęły też w innych miejscach. Czekali na nią przecież od wielu lat. Zwłaszcza domagali się jej seniorzy…

Głośno o tężni zrobiło się już w 2014 roku. Potem przez kolejne lata, także na łamach „Gazety Lubuskiej” przetoczyła się szeroka dyskusja na temat tego, czy stawiać tężnie, czy też nie. Następnie Czytelnicy wskazywali najlepsze lokalizacje dla tej inwestycji. Najwięcej głosów zebrał park Tysiąclecia. Bo w centrum miasta, więc łatwy dojazd mieliby wszyscy mieszkańcy. Poza tym byłaby ona blisko szpitala. Pacjenci też mogliby skorzystać z jej dobrodziejstwa. Wskazywano też inne miejsca jak choćby kąpielisko w Ochli czy teren między os. Zacisze i os. Leśnym.

Tężnia jest oszczędna

Swego czasu mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. I zgłosili pomysł budowy tężni do budżetu obywatelskiego. Niestety, nie zdobył wymaganej liczby głosów i nie wygrał. Jednak zielonogórzanie się nie poddają, znów zgłosili pomysł do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Tym razem uczynił do Klub Seniora Relaks. Wskazując, że najlepszym miejscem na inwestycję jest ogród botaniczny.
I taka właśnie stanęła. Jednocześnie wokół tężni może zasiąść osiem – dziesięć osób. Ale i osoby spacerujące wokół urządzenia mogą korzystać z jego dobrodziejstwa. I jak mówi opiekun ogrodu botanicznego z ramienia Miejskiego Zakładu Mieszkaniowego Paweł Wysocki (radny klubu Zielona Razem) – tężnia jest oszczędna, bo jak podniesiemy się z siedzenia, za pół minuty przestanie działać.
Zdaniem radnego, przyjemnie jest posłuchać śpiewu ptaków, delektować się piękna przyrodą i jednocześnie wdychać solankę, wiedząc, że robimy coś pożytecznego dla swojego zdrowia.

Fotowoltaiczna tężnia solankowa w ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze
Fotowoltaiczna tężnia solankowa w ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze Mariusz Kapała / GL

Najwyższa zawartość jodu

W tężni można wdychać solankę z Zabłocia, która jest najbogatsza w minerały i cechuje ją najwyższa zawartość jodu na świecie (dochodzi do 140 miligramów na litr).
O tym, jakie mamy w mieście powietrze i klimat, często wspominają pionierzy. Kiedy przyjechali do Zielonej Góry w 1945 roku, w każdym domu stały butelki z jodem. Na przedwojennych pocztówkach zauważymy też, że w centrum miasta wieszano specjalne kosze, w których umieszczano solne bryły. Wszystko po to, by zadbać o zdrowie zielonogórzan.
- Teraz nie musimy już jechać nad morze – przekonuje prezydent Janusz Kubicki i zachęca mieszkańców do wizyty w ogrodzie botanicznym. I podkreśla, że tężnia to pierwsza tego typu konstrukcja w kraju. Inteligentne urządzanie wyposażone jest w system telemetryczny, który informuje np. operatora o potrzebie uzupełnienia solanki.
Nie byłoby tej nowoczesnej, fotowoltaicznej tężni, gdyby nie zielonogórzanin Tomasz Drapiewski z Fundacji Laboratorium, który stworzył to inteligentne urządzenie. Brawo!

Fotowoltaiczna tężnia solankowa w ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze
Fotowoltaiczna tężnia solankowa w ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze Mariusz Kapała / GL

Chcemy więcej tężni

- Super! Więcej takich tężni powinno stanąć w mieście, by więcej osób miało do niej dostęp i by wszyscy mogli pooddychać solanką – mówi Jolanta Grabczyńska i przypomina też o większej tężni w parku Tysiąclecia.
Prezydent uważa, że takie inteligentne tężnie mogłyby stanąć w innych miejscach w mieście i zauważa, że w ramach rewitalizacji parku Tysiąclecia taka większa tężnia też jest planowana. Trzymamy kciuki!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto