Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz niskie ciśnienie? To też może być niebezpieczne. Tak je podwyższysz!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Powszechnie się mówi o problemie zbyt wysokiego ciśnienia. Nic w tym dziwnego - ciągły pośpiech i stres sprzyjają temu problemowi. Jednak często zapominamy o tym, że stan odwrotny również jest coraz częstszym problemem. Niskie ciśnienie stanowi dla zdrowia i życia niebezpieczeństwo. Jakie choroby powoduje? Jakie objawy powinny nas alarmować? Jak podnieść ciśnienie domowymi sposobami? WYJAŚNIAMY! >>>>>
Powszechnie się mówi o problemie zbyt wysokiego ciśnienia. Nic w tym dziwnego - ciągły pośpiech i stres sprzyjają temu problemowi. Jednak często zapominamy o tym, że stan odwrotny również jest coraz częstszym problemem. Niskie ciśnienie stanowi dla zdrowia i życia niebezpieczeństwo. Jakie choroby powoduje? Jakie objawy powinny nas alarmować? Jak podnieść ciśnienie domowymi sposobami? WYJAŚNIAMY! >>>>>Pixabay
Powszechnie się mówi o problemie zbyt wysokiego ciśnienia. Nic w tym dziwnego - ciągły pośpiech i stres sprzyjają temu problemowi. Jednak często zapominamy o tym, że stan odwrotny również jest coraz częstszym problemem. Niskie ciśnienie stanowi dla zdrowia i życia niebezpieczeństwo. Jakie choroby powoduje? Jakie objawy powinny nas alarmować? Jak podnieść ciśnienie domowymi sposobami?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Kiedy ciśnienie krwi jest zbyt niskie?

Zakłada się, że ciśnienie krwi powinno wynosić od 120 do 129 i 80 do 84 mm/Hg. U kobiet nieco niższe jest również uznawane za prawidłowe. Poniżej wskazuje się obniżone. A kiedy ciśnienie krwi jest uznawane za zbyt niskie. Mówi się o tym wtedy, gdy wartości ciśnienia przyjmują liczby 90 oraz 60 mm/Hg. Jeśli takie ciśnienie towarzyszy nam zbyt długo, może to wywołać u nas szereg chorób. A co w ogóle sprawia, że mamy tego rodzaju problem?

Przyczyny zbyt niskiego ciśnienia krwi

Źródeł niskiego ciśnienia może być kilka. Przede wszystkim wskazuje się tu predyspozycje dziedziczone w DNA. Oprócz genetyki winny może być nasz styl życia, a przede wszystkim picie niewielkiej ilości płynów, a także przyjmowanie leków rozszerzających naczynia lub mających działanie nasenne. Niskie ciśnienie to również skutek innych chorób - w tym tych, które atakują nasz układ sercowo-naczyniowy.

Polecamy

Jakie są charakterystyczne objawy niskiego ciśnienia krwi?

Zbyt długie i trwałe utrzymywanie się niskiego ciśnienia krwi może być oznaką rozmaitych chorób związanych z anemią, niedoczynnością tarczycy i innymi. Wśród oznak problemów wyróżnia się:

  • apatię,
  • nudności i omdlenia,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • nadmierne pocenie się,
  • sińce pod oczami,
  • bladość skóry,
  • trudność z uprawianiem sportu,
  • ogólne uczucie zmęczenia,
  • ból ciała,
  • zaburzenie pamięci, koncentracji i widzenia,
  • uczucie chłodu zwłaszcza stóp i dłoni,
  • szumy uszne.

Domowe sposoby na podniesienie ciśnienia krwi

Zanim zdecydujemy się udać do lekarza, możemy samodzielnie spróbować podwyższyć sobie ciśnienie. I nie, nie chodzi tu o żadną kłótnię małżeńską. Zamiast tego lepiej postawić na zmianę nawyków żywieniowych. Okazuje się, że zbilansowana dieta wraz z optymalnym nawodnieniem znakomicie poprawia regulowanie ciśnienia krwi. Warto również postawić na rozmaite napary z kawy, herbaty, korzenia żeń-szenia oraz innych napojów podnoszących ciśnienie. Należy jednak wybierać te, które mają w składzie naturalne ekstrakty. Z niektórymi napojami, zwłaszcza z kawą i herbatą trzeba również znać umiar.

Polecamy

Zimny prysznic - idealny do podniesienia ciśnienia krwi

Pod wpływem zimna następuje skurcz naczyń krwionośnych oraz pobudzenie organizmu. Wtedy też zwiększa się ciśnienie krwi. Zaleca się przede wszystkim, aby nie stosować wyłącznie zimnych pryszniców, ale łączyć je naprzemiennie z ciepłymi. To zaś powinno być uzupełnione o aktywność fizyczną, która poprawi kondycję oraz pracę układu sercowo-naczyniowego.

Pamiętaj o wypoczynku!

Uregulowanie ciśnienia krwi gwarantuje dbanie o zdrowy sen, który umożliwi organizmowi skuteczną regenerację. Odpoczynek wymaga, abyśmy spali przynajmniej 7-8 godzin. Z kolei po przebudzeniu warto robić masaż od stóp aż do serca.

Praca przy biurku a ciśnienie

Jeśli mamy zdecydowanie siedzący tryb życia oraz pracy, powinniśmy włączyć w swój dobowy rytm spacery. Pozycja siedząca nie jest naturalna dla naszego organizmu, a co za tym idzie, powoduje hamowanie przepływu krwi.

Niskie ciśnienie krwi w ciąży

Problem niskiego ciśnienia krwi jest dość powszechny u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W wyniku zwiększenia stężenia progesteronu, częstszego siedzącego trybu życia i złego nawodnienia dochodzi właśnie do spadku ciśnienia. W takim przypadku powinniśmy wprowadzić odpowiednie nawodnienie organizmu (wynoszące co najmniej 2 litry wody dziennie), połączone z ziołowymi naparami (takimi, które nie szkodzą dziecku!). Dobrym pomysłem jest delikatna aktywność fizyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Masz niskie ciśnienie? To też może być niebezpieczne. Tak je podwyższysz! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto