Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Melodia światła… W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zachwyca blisko 80 obrazów na jubileuszowej wystawie Heleny Zadrejko

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
2 lipca 2021 r. Wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze: na wystawę „Helena Zadrejko. Malarstwo. 50 lat pracy twórczej” składa się blisko 80 obrazów
2 lipca 2021 r. Wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze: na wystawę „Helena Zadrejko. Malarstwo. 50 lat pracy twórczej” składa się blisko 80 obrazów Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Portrety, pejzaże, martwa natura… Budowana po mistrzowska iluzja realnego przedmiotu i przestrzeni! Tego lata koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie prezentowanych jest blisko 80 prac Heleny Zadrejko, związanej z Głogowem, Zieloną Górą, a od ponad 30 lat – z Grecją.

Na wernisaż 2 lipca 2021 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przybyli bliscy, przyjaciele artystki, artyści i miłośnicy sztuki. Nim zasypali Helenę Zadrejko gratulacjami, życzeniami i kwiatami – o życiu i twórczości malarki mówili wicedyrektor MZL Longin Dzieżyc i kurator wystawy Jacek Gernat.

Na wystawę „Helena Zadrejko. Malarstwo. 50 lat pracy twórczej” składa się blisko 80 obrazów – ze zbiorów MZL, osób prywatnych oraz z kolekcji własnej. Jak czytamy w materiałach MZL – tworzą one szeroką panoramę malarskiego œuvre pani Heleny, począwszy od wczesnych prac malowanych jeszcze w czasie studiów w krakowskiej ASP lub niedługo po ich zakończeniu, poprzez dzieła dojrzałe, powstające w Polsce, a następnie w Grecji, po kompozycje najnowsze, odzwierciedlające aktualne poszukiwania twórcze malarki.

Kuratorem wystawy jest Jacek Gernat.

Muzeum Ziemi Lubuskiej - wystawa „Kobieta w malarstwie polskim XX wieku”

Helena Zadrejko: malarka o barwnej biografii i bogatym, urozmaiconym dorobku

Organizatorzy wystawy „Helena Zadrejko. Malarstwo. 50 lat pracy twórczej” W MZL piszą o Helenie Zadrejko:
Urodzona w 1944 roku w Dalidowiczach na obecnej Białorusi, swoją drogę twórczą rozpoczęła od studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Jerzego Nowosielskiego w latach 1964-1970.
Kolejnym etapem była intensywna działalność artystyczna i pedagogiczna w miejscowościach Środkowego Nadodrza, w Głogowie i w Zielonej Górze. Objęła ona także udział w dziesiątkach ogólnopolskich plenerów malarskich, których niejednokrotnie była organizatorką i animatorką, a także kontakty z uznanymi artystami polskimi i lubuskimi.
Wreszcie przeprowadzka do Grecji, gdzie malarka po dziś dzień kontynuuje ożywioną aktywność twórczą i środowiskową, współpracując z malarzami polskimi, greckimi oraz innych narodowości, m.in. w ramach założonej przez siebie międzynarodowej grupy artystycznej „Arthome”.

Artystka szybko wypracowała swój własny język malarski, wyrażany w licznie malowanych od początku lat 70. XX wieku martwych naturach, pejzażach i portretach. Autorka nie zrezygnowała z malarskich środków pozwalających budować iluzję realnego przedmiotu i przestrzeni na płótnie, takich jak gama walorowa, światłocień czy perspektywa malarska; w swoich kompozycjach notuje otaczający ją świat w sposób rzeczowy i precyzyjny.

Wystawa „Helena Zadrejko. Malarstwo. 50 lat pracy twórczej” będzie prezentowana w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze do 28 sierpnia 2021 roku

Do tego stopnia, iż w latach 70. łączono jej twórczość z hiperrealizmem, choć w przeciwieństwie do reprezentantów tego nurtu autorka nigdy nie korzystała z fotografii, ufając jedynie własnym oczom i biegłości ręki. Pomimo drobiazgowości form obrazy malarki mają silnie kontemplacyjny charakter, tchną nieomal mistycznym spokojem, co zbliża je do ikon.

Co warto podkreślić, ukazywane na płótnach przedmioty, miejsca, nade wszystko osoby, nigdy nie są przypadkowe, lecz stanowią zapis osobistych przeżyć, uczuć i przyjaźni autorki. W swoich późniejszych pracach pani Helena zaczęła coraz silniej eksponować realistyczny warsztat malarski, werystycznie odwzorowując obserwowane osoby, krajobrazy i przedmioty; tematem jej płócien stają się, obok polskiej natury, krajobrazy Grecji, Morza Egejskiego, morskie muszle i portowe nadbrzeża oraz antyczne pozostałości – a więc motywy, które po raz kolejny odsyłają nas do świata impresji, przeżyć i wspomnień autorki, w tym wypadku silnie związanych z jej kolejną ojczyzną. Najnowsze prace pani Heleny to dynamiczne kompozycje pełne zdecydowanych kolorów i światłocieni, malowane z wielką precyzją – na przekór problemom ze słabnącym wzrokiem – stąd uznać je można nie tylko za refleksję nad rzeczywistością, ale także za swego rodzaju „artystyczne zwycięstwo” wciąż aktywnej twórczo artystki.

Pierwsza duża wystawa dzieł Jacka Malczewskiego w Muzeum Ziemi Lubuskiej

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto