Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miało być bez fontann i kurtyn. Ależ niespodzianka dla mieszkańców! Zmiana decyzji miasta i wodociągów: Fontanny jednak czynne

Redakcja
Zielonogórskie fontanny w zeszłym roku przez całą wiosnę i lato cieszyły oczy zielonogórzan i ich gości
Zielonogórskie fontanny w zeszłym roku przez całą wiosnę i lato cieszyły oczy zielonogórzan i ich gości Mariusz Kapała, Leszek Kalinowski
Miało być bez fontann i kurtyn wodnych. Informowaliśmy o tym w maju. Teraz jednak Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja uruchamiają sukcesywnie miejskie fontanny. Dlaczego?

W uzgodnieniu z miastem uruchamiamy fontanny – informują Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. - Fontanny same w sobie nie stanowią zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa, chociaż mogą zachęcać do przebywania w ich pobliżu (tak uważa Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w piśmie skierowanym do Głównego Inspektora Sanitarnego). Zalecamy środki ostrożności tj. zachowanie zasad dystansu społecznego, bowiem dużo zależy od nas jako użytkowników. Aby zwiększyć bezpieczeństwo jako Wodociągi dezynfekujemy wodę wewnątrz instalacji. W miniony weekend, pierwszy tak upalny, zostały włączone 3 fontanny, dwie przy Filharmonii i jedna przy Placu Bohaterów. Niebawem uruchomimy jeszcze dwie fontanny pływające, na Wagmostawie i na Placu Sowińskiego.

Fontanny miały być wyłączone

W maju na naszych łamach pisaliśmy, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego wszystkie fontanny i zdroje uliczne w Zielonej Górze pozostaną tego lata nieczynne. Tak będzie do czasu ustania epidemii.W piśmie Głównego Inspektora Sanitarnego czytamy: „W związku z trwającą epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID19, jak również dynamiczną sytuacją w zakresie ogłaszania kolejnych etapów znoszenia ograniczeń oraz zbliżającą się korzystną aurą pogodową uprzejmie informuję, iż nie zaleca się uruchamiania fontann, ulicznych instalacji wodnych z wyrzucanymi na wysokość kilku metrów strumieniami wodnymi (fontanny typu „dry plaza”) lub innych tego typu obiektów z uwagi na fakt, iż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa".

Większe zagrożenie niż fontanny stanowią zgrupowania ludzi

Obecnie uważa się, że same w sobie fontanny i kurtyny wodne nie stanowią zagrożenia w czasie epidemii koronawirusa. Zagrożeniem może być zaś duża liczba osób, które dla ochłody będą gromadzić się przy fontannach. Skażenie aerozolu wodnego cząstkami wirusa SARS-CoV-2 „możliwe jest głównie teoretycznie”.
Przedstawiciele Państwowego Zakładu Higieny rekomendują, by uruchamiając atrakcje wodne zwrócić w czytelny sposób uwagę (np. poprzez umieszczenie plakatów informacyjnych) odwiedzających takie miejsca na:

  • konieczność przestrzegania zasad dystansowania społecznego: utrzymywanie wynoszącej min. 2 m odległości od innych uczestników rekreacji, unikanie gromadzenia się i przebywania w zatłoczonych miejscach i w sąsiedztwie dużych liczebnie grup osób,noszenie maseczki, a ponadto noszenie jej we właściwy sposób (szczelne przyleganie, zasłonięcie nosa i ust),
  • dbałość o częste mycie i dezynfekcję rąk przeznaczonymi do tego celu środkami,
  • zachowanie szczególnej ostrożności podczas kaszlu/ kichania,
  • powstrzymanie się od odwiedzania tego rodzaju miejsc w razie objawów infekcji dróg oddechowych.

- Ja się cieszę, że fontanny znów działają. Jakoś tak lżej na duszy się zrobiło i człowiek zapomina o tej całej epidemii, różnych problemach. Czuję się tak bardziej na luzie, wakacyjnie – mówi Ewelina Rogożańska – Barcisz z Zielonej Góry. – A psychiczne samopoczucie też jest przecież ważne.

ZOBACZ TEŻ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto