Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto walczy z kleszczami. Ruszyła kolejna akcja oprysków w Zielonej Górze. Będą przeprowadzone na 1 mln metrów kwadratowych miasta!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Akcja oprysków przeciwko kleszczom w Zielonej Górze. Opryskanych zostanie milion metrów kwadratowych miejskich terenów w 150 lokalizacjach
Akcja oprysków przeciwko kleszczom w Zielonej Górze. Opryskanych zostanie milion metrów kwadratowych miejskich terenów w 150 lokalizacjach Natalia Dyjas-Szatkowska
Ruszyła wiosenna akcja przeprowadzania oprysków przeciwko komarom i kleszczom w Zielonej Górze. Specjalne służby pojawiają się na terenach zielonych, przy zbiornikach wodnych, na placach zabaw. W sumie opryski będą przeprowadzone w aż 150 punktach w mieście. Gdzie?

- Kolejny raz przeprowadzamy opryski przeciwko kleszczom w mieście - mówi Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze. - Akcja oprysków będzie się odbywać w 150 miejscach w Zielonej Górze.

Opryski przeprowadzane są:

  • na placach zabaw przy przedszkolach i żłobkach,
  • w parkach,
  • miejscach rekreacji,
  • na cmentarzach,
  • w sołectwach,
  • ale i przy ścieżkach rowerowych np. do Zatonia czy Zawady.

Za przeprowadzanie akcji odpowiedzialna jest zewnętrzna firma, która robi to formie przetargu. Zakład Gospodarki Komunalnej współpracuje w zakresie oprysków z naukowcami z Uniwersytetu Zielonogórskiego i z Ligą Ochrony Przyrody. To naukowcy podpowiadają, gdzie takie opryski się szczególnie przydadzą, gdzie widać wzmożoną aktywność kleszczy.

- Naukowcy przeprowadzają badania, sprawdzają populację kleszczy, a my na to reagujemy - mówi K. Sikora. - Miejsca przeprowadzenia oprysków zostały więc wybrane i poprzedzone analizą przedstawicieli UZ.

Opryski przeciwko kleszczom w Zielonej Górze. Środek nie jest groźny dla ludzi

Jak co roku pojawiają się pytania od mieszkańców, czy środek jest bezpieczny dla ludzi czy zwierząt. ZGK zapewnia, że jest to ten sam oprysk, który przy podobnych akcjach do tej pory stosowano.

- Mieszkańcy ani o siebie, ani o zwierzęta nie powinni się bać - mówi K. Sikora. Opryski nie szkodzą też owadom np. zapylającym. Ale by zapewnić im maksimum bezpieczeństwa, działania przeprowadzane są w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Miasto wypowiada wojnę kleszczom, ale i komarom

Opryski w głównej mierze przeprowadzane są przeciwko kleszczom. Ale wybrano też 15 lokalizacji, o łącznej sumie powierzchni 85 tys. metrów kwadratowych, w okolicach zbiorników wodnych, gdzie przeprowadzona zostanie walka przeciwko larwom komarów.

Jerzyki mają pomóc w walce z komarami w mieście

Radny Jacek Budziński regularnie dopytuje w mieście, czy w Zielonej Górze powstaną specjalne domki dla jerzyków - ptaków, które żywią się komarami i są ich naturalnymi "wrogami".

ZGK nie rezygnuje z pomysłu budowy budek dla jerzyków. W najbliższych dniach o pomyśle będzie informować szerzej.

Co jeszcze warto dodać? Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że opryski mogą nie unicestwić wszystkich kleszczy w mieście. Trzeba zachować bezpieczeństwo i uważać na te niebezpieczne pajęczaki.

- Dopóki można próbować ochronić jedno dziecko lub dorosłego przed jednym ukąszeniem kleszcza, które zakończyłoby się jakimiś nieprzyjemnościami, np. boleriozą, to myślę, że warto te opryski przeprowadzać - podkreśla Krzysztof Sikora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto