MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widziana z okolic Zielonej Góry. Zobaczcie zdjęcia! Jak i kiedy obserwować ISS?

Michał Korn
Michał Korn
Na fotografii pani Barbary, ISS widoczna jest jako linia, ponieważ autorka korzystała z długiego czasu naświetlania - w tym przypadku było to 30s.
Na fotografii pani Barbary, ISS widoczna jest jako linia, ponieważ autorka korzystała z długiego czasu naświetlania - w tym przypadku było to 30s. Czytelniczka Barbara
To dobry moment na obserwację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z Ziemi Lubuskiej. Obiekt, który okrąża naszą planetę średnio co 90 minut, jest obecnie bardzo dobrze widoczny m.in. w okolicach Cigacic. W jaki sprzęt się zaopatrzyć, aby móc ją podziwiać i kiedy patrzeć w niebo?

ISS widoczna z okolic Zielonej Góry

Orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co jakiś czas układa się w taki sposób, że możemy bez problemu dokonywać jej obserwacji pod postacią przemieszczającego się widocznego jasnego punktu na niebie. Przypominamy jednocześnie, że poza samą ISS możemy podziwiać system satelitów Starlink. Jest to gratka nie tylko dla miłośników astronomii, ale także technologii kosmicznej.

A tak prezentują się fotografie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obiekt zaobserwowany został w okolicach Odry niedaleko Cigacic:

Na fotografii pani Barbary, ISS widoczna jest jako linia, ponieważ autorka korzystała z długiego czasu naświetlania - w tym przypadku było to 30s.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widziana z okolic Zielonej G...

- Cały przelot ISS to trzy minuty. W realu wygląda jak przesuwająca się gwiazda. Można ją zaobserwować nawet w mieście, bo jest bardzo jasna. Na fotografii przy czasie naświetlania 30s stanowi linię - wyjaśnia autorka zdjęć.

ISS - harmonogram przelotów:

Przy masie około 420 tys. kg, średnia prędkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wynosi blisko 28 tys. km/h (7,7 tys. m/s).

Stacja Kosmiczna nad naszymi głowami. Kiedy obserwować?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się obecnie w dobrej konfiguracji do obserwacji. Co ciekawe jest ona jaśniejsza niż widoczne na niebie planety, a jej obecne ułożenie gwarantuje doskonałe obserwacje m.in. z naszych rejonów. Oczywiście z racji częstotliwości obiegu wokół Ziemi nie możemy stale widywać jej nad Polską. Są jednak specjalne aplikacje, jak ISS Detector, które pomagają w śledzeniu ISS i tym samym przygotowaniu się do obserwacji.

POLECAMY:

ISS nad Lubuskiem. Czym obserwować Stację Kosmiczną?

Do obserwacji zarówno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jak i wspomnianych Starlinków wystarczy nasze czujne oko, bowiem obiekty te są na tyle wyraźne i jasne, że dostrzeżemy je bez żadnych wspomagaczy. Oczywiście warto zaopatrzyć się w lornetkę z dobrym przybliżeniem, dzięki której jeszcze wyraźniej będziemy mogli podziwiać nie tylko ISS. Dobrą opcją, jeśli ktoś posiada, jest także lustrzanka z obiektywem o dużej ogniskowej np. 200-250 mm. Zarówno obiektyw jak i lornetka pomogą dostrzec wiele szczegółów przelatującej nad głowami stacji.

Do obserwacji zarówno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jak i wspomnianej już komety wystarczy nasze czujne oko, bowiem obiekty te są na tyle wyraźne, że dostrzeżemy je bez żadnych wspomagaczy.

ISS okrąża Ziemię co 90 minut

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię na pułapie około 400 km (perygeum: 402 km, apogeum: 408 km) średnio co 90 minut. To właśnie jej obecna trajektoria gwarantuje nam możliwość obserwacji ISS. Obecnie na pokładzie znajdują się:

  • Siergiej N. Ryżykow (Rosja),
  • Siergiej W. Kudź-Swierczkow (Rosja),
  • Kathleen H. Rubins (USA),
  • Michael S. Hopkins (USA),
  • Victor J. Glover, Jr. (USA),
  • Soichi Noguchi (Japonia),
  • Shannon Walker (USA).

Przypomnijmy, że Hopkins, Glover, Noguchi oraz Walker trafili na Międzynarodową Stację Kosmiczną 16 listopada 2020 roku za pomocą statku kosmicznego Dragon, opracowanego przez prywatną amerykańską firmę SpaceX.

Kosmiczny spacer w 2021 roku

W niedzielę, 28 lutego 2021 roku dwoje astronautów NASA opuściło ISS, udając się na kosmiczny spacer. Kathleen Rubins i Victor Glover spędzili w przestrzeni kosmicznej siedem godzin i cztery minuty. W czasie spaceru rozpoczęli przygotowania do planowanej wymiany paneli słonecznych na ISS:

źródło: RUPTLY/x-news

Źródłem zasilania ISS są widoczne na jej skrzydłach baterie słoneczne. Przy masie około 420 tys. kg, średnia prędkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wynosi blisko 28 tys. km/h (7,7 tys. m/s).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto