Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Tolerancji na UZ. Debatowano o wyrównywaniu szans i tolerancji

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się debata dotycząca kwestii równościowych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się debata dotycząca kwestii równościowych Agnieszka Linka
Międzynarodowy Dzień Tolerancji stał się okazją, by na Uniwersytecie Zielonogórskim wywołać debatę dotyczącą kwestii równościowych. Prelegenci mówili o pomocy studentom z Ukrainy, (nie)równościach w akademickim środowisku i zapobieganiu problemom społecznym.

Czym żyje uczelnia

- Uniwersytet Zielonogórski, tak jak każda duża społeczność, powinien się rozwijać harmonijnie - mówi Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Równego Traktowania na UZ, dr hab. Magdalena Steciąg, prof. UZ. - Idea Międzynarodowego Dnia Tolerancji wydała nam się interesująca, zaczerpnęliśmy też inspiracje z innych uczelni. Spotkanie jest okazją do podjęcia różnego rodzaju kwestii równościowych. Jego problematyka jest życiowa i wynika z tego, co dzieje się na świecie i w Polsce.

Pierwsza debata pod hasłem “Nasze studentki i nasi studenci z Ukrainy. Sytuacja uchodźców na Uniwersytecie Zielonogórskim” próbowała m.in. dać odpowiedź na pytania: jak obywatele Ukrainy radzą sobie w naszym mieście i na uczelni, jak wygląda niesiona im pomoc i wsparcie oraz jakich trudności doświadczają na co dzień?

Warto przypomnieć, iż obecnie na Uniwersytecie Zielonogórskim studiuje 158 osób z Ukrainy, w tym 91 kobiet. Studenci mogą korzystać z pomocy oferowanej przez programy ministerialne i instytucje pozarządowe. Nie chodzi jednak o nadanie uchodźcom przywilejów, ale stworzenie szans dostępnych polskim studentom. Jedną z podstawowych potrzeb jest możliwość komunikacji. UZ organizuje więc zajęcia z nauki języka polskiego jako obcego. Dzięki dr hab. Romanowi Sapeńko, prof. UZ realizacji doczekał się też projekt z Programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej “Solidarni z Ukrainą, w ramach którego 40 uchodźców uczyło się języka i przygotowywało do podjęcia studiów w Polsce.

Do kadry naukowej i pracowniczej skierowana była sesja “Kadra naukowa na Uniwersytecie Zielonogórskim – równości i nierówności”, poruszająca zwłaszcza problematykę tego, jak młodzi czują się w murach zielonogórskiej uczelni. Uczestnictwo w niej zostało poświadczone certyfikatem.

- Ciekawa była dyskusja dotycząca warunków, jakie powinny być spełnione, aby młodzi wiązali swój rozwój z uczelnią (poprzez pracę, działalność organizacyjną i społeczną) - zaznacza Prorektor ds. Rozwoju i Finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ. - Wyniki, które przedstawiła dr hab. Ewa Bochno, wskazują na duży sceptycyzm, co nas niepokoi, ale być może wiąże się to również z aktualnymi problemami bezpieczeństwa i energetycznymi. Może uda się to odczarować.

Po południu odbyła się sesja filmowa “Prawa osób LGBT wczoraj i dziś”. Po projekcji filmów dokumentalnych dyskusję prowadziła Magdalena Faron, koordynatorka Mediateki Góra Mediów.

- Przeprowadzone rozmowy świadczą o tym, że nie można lukrować rzeczywistości. Istniejące w społeczeństwie problemy wcześniej czy później i tak ujrzą światło dzienne, zatem lepiej reagować wcześniej - tłumaczy dr hab. Steciąg. - Myślę, że ma to szczególne znaczenie w przypadku studentów z Ukrainy. Badania socjologiczne wskazują, że stosunek do uchodźców w Polsce się zmienia. Towarzyszą nam już nie tylko życzliwość, wsparcie i otwartość, ale pojawiają się też konflikty, o których trzeba rozmawiać.

- Jeśli chodzi o równość płci i relacje międzypokoleniowe na Uniwersytecie, też nie jest idealnie – przyznaje Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Równego Traktowania na UZ. - Wydaje mi się, że mówienie o tym, co należy poprawić, pozwoli poważnie potraktować trudności i znaleźć rozwiązania.

Rozwiązać problem, nim nas pogrąży

Co zatem można zrobić?
Dr hab. Magdalena Steciąg, prof. UZ przekonuje, że pole manewru jest ogromne, choć zawęża je zhierarchizowana struktura polskich uczelni. - W obrębie UZ pewne rzeczy można zmieniać. Do pozytywnego myślenia skłania mnie chociażby fakt, że od tej kadencji we władzach naszej uczelni mamy tyle samo prorektorów, co prorektorek. Przykład idzie z góry.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995r. z inicjatywy UNESCO. Święto obchodzone jest na świecie corocznie 16 listopada. Na Uniwersytecie Zielonogórskim wydarzenie odbyło się po raz drugi. Organizatorem tego dnia na UZ jest Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Równego Traktowania na UZ, dr hab. Magdalena Steciąg, prof. UZ.

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Konferencja "Ślady przeszłości, wyzwania przyszłości...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto