Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mają kolejny pomysł, jak pomóc gastronomii. Do urzędu wpłynęła petycja

OPRAC.:
Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Ogródki na zielonogórskiej starówce. Kolejne obostrzenia są często ciosem dla branży gastronomicznej.
Ogródki na zielonogórskiej starówce. Kolejne obostrzenia są często ciosem dla branży gastronomicznej. Jacek Katos
Ostanie 12 miesięcy epidemii koronawirusa były trudnym czasem dla wielu branż. W Zielonej Górze pojawiły się rozwiązania, jak pomóc przedsiębiorcom, w tym np. przedstawicielom gastronomii. W ostatnim czasie do magistratu wpłynęła petycja dotycząca opłat za śmieci. Jak odpowiedziało na nią miasto?

Ostatni rok był bardzo trudny dla różnych branż: hotelarskiej, gastronomicznej, dla małych zakładów... Przypomnijmy, że zielonogórski magistrat starał i stara się pomóc na różny sposób przedsiębiorcom, którym przyszło zmierzyć się z pandemią. Np. zwalniając ich z opłat za koncesję alkoholową. Pomysłów narodziło się w ciągu roku pandemii więcej.

- Była opłata za ogródki gastronomiczne tylko złotówkę - mówił nam wcześniej radny Rafał Kasza. - Bezpłatnie została też poszerzona ich strefa, by ogródki mogły być większe. Można było je pozostawić na sezon jesienno-zimowy. Do tej pory miały być one na ten czas składane. To też spory koszt dla właścicieli. Funkcjonowała też akcja "Miasto dla gastro". Do tego lokale w obiektach miejskich, komunalnych, miały czynsz za złotówkę.

Niestety na deptaku pojawiły się puste lokale. Czasem nawet w takich miejscach, które przed rokiem jeszcze tętniły życiem. Zamknięto niektóre sklepy, księgarnie...

Czy będzie kolejna pomoc dla branży gastronomicznej?

Jak więc można jeszcze pomóc przedsiębiorcom? W ostatnim czasie do zielonogórskiego magistratu wpłynęła petycja, którą skierował ruch Polska 2050 lubuskie. Apel dotyczył zawieszenia opłaty za wywóz śmieci dla branży gastronomicznej, ale i postawienia pojemników do segregacji odpadów w ścisłym centrum miasta.

Wideo: Czasem, mimo pandemii, na deptaku jest większy ruch:

Czy miasto przychyli się do tej prośby?

W oficjalnej odpowiedzi prezydent Janusz Kubicki wyjaśnił, że w myśl zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawodawca nie przewidział takiego zawieszenia opłat, dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Powołując się jeszcze na konkretne przepisy, włodarz wyjaśnia wnioskującym, że: - Właściciele nieruchomości (zarówno zamieszkałych, jak i niezamieszkałych) zobowiązani są ponosić na rzecz gminy, na terenie której położone są ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Jeśli chodzi o niezamieszkałe lokale, w których prowadzona jest działalność gospodarcza i powstają różnego rodzaju śmieci, obowiązek wnoszenia takich opłat powstaje za każdy miesiąc, kiedy na danym lokalu czy nieruchomości odpady komunalne powstały.

Opłata taka, co przypomina jeszcze prezydent, ma charakter podatku. A co z dodatkowymi pojemnikami na śmieci w ścisłym śródmieściu? Na takie pojemniki są wyznaczone konkretne miejsca.

Petycja została więc załatwiona negatywnie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto