Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony ukryte pod ziemią w Zielonej Górze. W waszej okolicy też będą kopać? Dzięki temu projektowi miasto nie będzie już zalewane.

Redakcja
Prace budowlane kanalizacji deszczowej prowadzone w ulicy Świebodzińskiej w Zielonej Górze
Prace budowlane kanalizacji deszczowej prowadzone w ulicy Świebodzińskiej w Zielonej Górze Archiwum ZWiK
Wodociągi realizują projekt, dzięki któremu miasto nie będzie zalewane podczas ulewnych deszczy. W jego ramach będzie wykonanych 13 zadań. Co już zostało zrobione? – pyta pan Mieczysław z Zielonej Góry. – Co będzie ze starą oczyszczalnią ścieków przy ul. Foluszowej?

Inwestycje za 69 mln złotych

Projekt "Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I” wart jest 68,8 mln zł i jest w trakcje realizacji. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2023 rok.

Jak wyjaśnia Krzysztof Witkowski, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji - przedsięwzięcie jest realizowane w ramach trzynastu zadań inwestycyjnych pogrupowanych na poszczególne kontrakty. Przy ul. Foluszowej, w miejscu poniemieckiej oczyszczalni ścieków, powstanie zbiornik retencyjno-rozsączający, który ma na celu rozsączanie do gruntu wód opadowych i roztopowych.

Do końca roku kanalizacja deszczowa w ul. Świebodzińskiej i Gorzowskiej będzie gotowa

Jako pierwsze w ramach projektu realizowane jest zadanie pod nazwą "Wykonanie sieci kanalizacji deszczowej w ul. Świebodzińskiej i ul. Gorzowskiej w Zielonej Górze z odprowadzeniem wód do zbiornika retencyjnego". W lutym br. podpisana została umowa z wykonawcą. Obecnie prowadzone są roboty budowlane, w ramach których wybudowane zostanie ok. 1,65 km sieci kanalizacji deszczowej wraz z wylotem i urządzeniami podczyszczającymi do istniejącego zbiornika retencyjnego na wody opadowe przy ul. Sosnowej. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Wartość projektu to 4,1 mln zł.

Budowa kanalizacji deszczowej na osiedlu Czarkowo

Kolejną wykonaną inwestycją będzie rozbudowa kanalizacji deszczowej i zbiornika retencyjno-rozsączającego na osiedlu Czarkowo - etap II. To przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie z miastem. Wybudowana zostanie droga oraz sieć kanalizacji deszczowej na ul. Inżynierskiej wraz z rozbudową istniejącego zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Łężyca-Odrzańska wykonanego wcześniej w ramach projektu: „Budowa kanalizacji deszczowej na os. Czarkowo w ul. Łężyca - Budowlanych w Zielonej Górze” w latach 2016-2017. Na ukończeniu są prace przygotowawcze do wszczęcia procedury przetargowej dla tego zadania. Zakres budowanej kanalizacji deszczowej to około 0,64 km.

Trwają teraz prace przygotowawcze do ogłoszenia przetargu na realizację zadania pn. Renowacja kolektorów kanalizacji deszczowej na terenie miasta Zielona Góra. Modernizacja kanałów deszczowych ma być przeprowadzona w ciągu 25 miesięcy.

Jakie inwestycje czekają nas w kolejnych latach

W latach 2021 – 2023 planowane jest wykonanie kolejno pozostałych zadań pn.:

  • Budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Foluszowej - przetarg planowany w I kw. 2021r.
  • Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Zacisze –przetarg planowany w I kw. 2021r.
  • Budowa kolektora deszczowego od ulicy Westerplatte do Ronda Anny Borchers Budowa kolektora deszczowego od Ronda Kaziowa do ulicy Dworcowej - przetarg planowany w - I kw. 2021r.
  • Zadanie nr 9a - Rozbudowa kanalizacji deszczowej na Osiedlu Czarkowo - Etap II - przetarg planowany w - I kw. 2021r.
  • Zagospodarowanie wód cieku Dłubnia w rejonie ul. Botanicznej i ul. Zawiszy Czarnego - przetarg planowany w II kw. 2021r.
  • Uporządkowanie kanalizacji deszczowej w ulicach Nowojędrzychowskiej i Makowej wraz z budową stawu parkowego na cieku Dłubnia przy ulicy Makowej - przetarg planowany w II kw. 2021r.
  • Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Sulechowskiej i Gorzowskiej - przetarg planowany w II kw. 2021r.
  • Rozdział kanalizacji ogólnospławnej poprzez budowę kanalizacji deszczowej i budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego w rejonie ulic Zyty i Podgórnej - przetarg planowany w II kw. 2021r.
  • Budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe oraz wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. M. Curie-Skłodowskiej w zlewni kanału Gęśnik - przetarg planowany w II kw. 2021r.
  • Budowa urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe w zlewni kanału Gęśnik dla istniejącego wylotu kanalizacji deszczowej przy ul. Giżyckiej - przetarg planowany w II kw. 2021r.

Co zyskamy dzięki projektowi za grube miliony?

Dzięki nowej infrastrukturze wody opadowe mają być sprawnie odprowadzane odebrane z terenów utwardzonych, będą efektywnie wykorzystywane, np. do nawadniania terenów zielonych w mieście przez budowę systemów rozsączających, tj. stawu parkowego oraz zbiorników retencyjno-rozsączających. Unikniemy zalań i podtopień, nastąpi odwodnienie dróg, placów manewrowych i parkingów, zmniejszy się obciążenie kanałów ogólnospławnych, tym samym odciążona zostanie również oczyszczalnia ścieków. Powinniśmy dążyć do zatrzymania i zagospodarowania wód deszczowych w miejscu opadu.

Zobacz, jak pracownicy ZWiK inaczej pomagają potrzebującym wsparcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto