Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miś Uszatek? Tak! Biblioteka Norwida w Zielonej Górze zaprasza na Wirtualną Noc Muzeów „z myszką” w Muzeum Ilustracji Książkowej

Redakcja
Miś Uszatek będzie jednym z bohaterów Wirtualnej Nocy Muzeów „z myszką” w Muzeum Ilustracji Książkowej w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze 16 maja 2020 r.
Miś Uszatek będzie jednym z bohaterów Wirtualnej Nocy Muzeów „z myszką” w Muzeum Ilustracji Książkowej w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze 16 maja 2020 r. Narodowy Insytut Audiowizualny
W sobotę, 16 maja 2020 - Europejska Noc Muzeów. Niestety, w czasie pandemii… Ale Biblioteka Norwida mimo to zaprasza na moc atrakcji! Oczywiście – online.

To będzie inna Noc Muzeów w Bibliotece Norwida niż dotychczas. – Ubiegłoroczna była bardzo tłumna – przypomina Anna Urbańska, specjalista ds. public relations z Działu Badań, Analiz i Metodyki Biblioteki Norwida. - Nasze Muzeum Ilustracji Książkowej pełne było dzieci z rodzicami, babciami i dziadkami. Wielką balią wypełnioną różnego rodzaju stworzeniami wykonanymi przez dzieci wyruszaliśmy w morską podróż w nieznane. Przy prasie graficznej wrzała robota, grafiki się odbijały. Zagadki rozwiązywały.

W tym roku wielka odmiana! To Muzeum Ilustracji Książkowej przychodzi do domów czytelników!

Co się wydarzy w sobotę, 16 maja 2020 r. podczas Wirtualnej Nocy Muzeów „z myszką” w Muzeum Ilustracji Książkowej?
- Przeniesiemy się w lata 70. i 80., kiedy dzieci codziennie czekały na animowaną dobranockę emitowaną w telewizji o tej samej porze, gdy na małych winylowych płytach o obrotach 45/min. czołówka polskich aktorów nagrywała najważniejsze dla każdego dziecka bajki –zachęca Anna Urbańska. - Dzieciom pokażemy tamten świat, a dorosłych zabierzemy w podróż sentymentalną, która być może stanie się inspiracją do wyciągnięcia z lamusa starych płyt z bajkami i rzutników.

Wirtualna Noc Muzeów „z myszką” rozpocznie się 16 maja 2020 (sobota) o godz. 16.00 na Facebooku Biblioteki (https://www.facebook.com/biblioteka.norwida)

W programie Wirtualnej Nocy Muzeów „z myszką” w Muzeum Ilustracji Książkowej w Bibliotece Norwida:

  • oprowadzanie po Muzeum Ilustracji Książkowej – film prezentujący najciekawsze skarby ekspozycji / Po Muzeum oprowadzi widzów Maria Radziszewska i opowie o zgromadzonych w nim skarbach
  • „Pan Twardowski” – bajka z kultowego rzutnika Ania / Możliwość obejrzenia bajki odtworzonej z rolki na rzutniku "Ania"?
  • stare filmy animowane z Narodowego Instytutu Audiowizualnego: „Miś Uszatek”, „Przygody Kota Filemona”, „Zaczarowany ołówek”
  • dobranockowe zagadki dla dzieci - na podstawie wyświetlonych wcześniej bajek,
  • „Niezapomniane Bajki-Grajki" – prezentacja bajek muzycznych i słuchowisk dla dzieci, nagranych na płytach winylowych w latach 70. i 80. przez wydawnictwo Polskie Nagrania MUZA, do których głosów użyczyło wielu znanych aktorów.

Atrakcje Muzeum Ilustracji Książkowej Biblioteki Norwida…

Ekspozycja Muzeum Ilustracji Książkowej prezentuje rozwój ilustracji na przestrzeni dziejów książki drukowanej od 15 do 21 w. Na przykładzie ilustracji w starych drukach, książkach i czasopismach dziewiętnastowiecznych oraz współczesnych polskich projektach znanych ilustratorów, można prześledzić jak zmieniała się ilustracja.

Rozwój ilustracji książkowej to w dużej mierze rozwój technik graficznych od najstarszego drzeworytu, poprzez miedzioryt, akwafortę, staloryt do litografii i drzeworytu sztorcowego oraz artystycznego drzeworytu i linorytu 20 w. W Muzeum znajdziemy ilustracje wykonane w różnych technikach i dowiemy się na czym one polegają i gdzie znalazły zastosowanie.
Oprócz samej ilustracji tematem ekspozycji jest szerzej rozumiana sztuka książki czyli książka jako piękny przedmiot, jako dzieło sztuki, dzieło dobrego rzemiosła. Można obejrzeć różnorodne i ciekawe zdobienia opraw, guzy, klamry, druki z wytłoczonymi superekslibrisami, także ekslibrisy zabytkowe i współczesne.

Wirtualna Noc Muzeów „z myszką” rozpocznie się 16 maja 2020 (sobota) o godz. 16.00 na Facebooku Biblioteki (https://www.facebook.com/biblioteka.norwida)

Dla lepszego zrozumienia procesu powstawania ilustracji w technice graficznej, zgromadzono narzędzia i materiały do tworzenia grafiki.

Obejrzeć można także urządzenie do odbijania - prasę introligatorską do złoceń, wykonaną w wiedeńskiej wytwórni Josefa Angera na przełomie 19 i 20 wieku. Współczesną ilustrację w Muzeum Ilustracji Książkowej reprezentują oryginalne projekty wielkich artystów polskiej ilustracji m.in. takich jak Jan Marcin Szancer, Zbigniew Rychlicki, Józef Wilkoń, Olga Siemaszko czy Bohdan Butenko i Jerzy Flisak. Zaprojektowane ilustracje do znanych książek dla dzieci można porównać z wydrukowanymi w książkach.

W Muzeum Ilustracji Książkowej można obejrzeć m.in. :

  • Widok Krakowa z: Hartmann Schedel, Liber chronicarum, Norymberga 1493 - Najstarszy widok Krakowa w książce drukowanej. Jest na nim Wawel, Kościół Mariacki, Kleparz oraz Kazimierz po drugiej stronie Wisły, który w XV w. był osobnym miastem. Widok ten znajduje się w części poświęconej Polsce, zwanej wtedy Sarmacją. Schedla zadziwia, że dzicy Sarmaci nie są tacy dzicy, odżywiają się dobrze, piją napój z jęczmienia, są bardzo uprzejmi i gościnni, a przy tym waleczni, jak mało kto. Kronika Świata zawiera 1809 drzeworytów.
  • Bogato zdobiony osiemnastowieczny, rękopiśmienny antyfonarz - księga liturgiczna zawierająca zbiór śpiewów mszalnych, przede wszystkim antyfon. W czasie II wojny światowej wypożyczony do obozu jenieckiego stalagu VIII C w Żaganiu, służył do odprawiania praktyk religijnych.
  • Chrząszcz Jelonek rogacz (Lucanus cervus) - Staloryt ręcznie kolorowany pochodzący z „Księgi świata” z 1852 r. zawierającej wiadomości z dziedziny nauk przyrodzonych, historyi krajów i ludów, żywoty znakomitych ludzi, podróże, opisy ciekawych miejscowości, wód słynniejszych, odkrycia i wynalazki, ważniejsze zajęcia przemysłowe, obrazy towarzyskie, statystyczne, ekonomiczne it.p. Wiadomości te okraszone pięknymi ilustracjami zaspokajały ciekawość świata dziewiętnastowiecznego czytelnika.
  • Projekt okładki Jana Marcina Szancera do bajki Juliusza Słowackiego O Janku, co psom szył buty. - Ilustracje Szancera podjęły się stworzenia naszej wyobraźni na temat wielu dzieł literackich dla dzieci, a my chętnie je przyjęliśmy. Kto nie pamięta Baśni Andersena, Akademii Pana Kleksa czy Konika Garbuska z jego ilustracjami? Pamiętają je dzieci, rodzice i dziadkowie.
  • Pan Kuleczka - ilustracja Elżbiety Wasiuczyńskiej do przygód Pana Kuleczki Wojciecha Widłaka.

Wirtualna Noc Muzeów „z myszką” rozpocznie się 16 maja 2020 (sobota) o godz. 16.00 na Facebooku Biblioteki (https://www.facebook.com/biblioteka.norwida)

9. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto