Możesz pomóc. Fundacja dla Rodaka upowszechnia język ojczysty. Polska literatura w Kazachstanie

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Fundacja dla Rodaka wspiera Polaków mieszkających w Kazachstanie i na Kresach, upowszechniając literaturę polską, organizując akcje, pozwalające na zachowanie tożsamości narodowej i pamięci o korzeniach
Fundacja dla Rodaka wspiera Polaków mieszkających w Kazachstanie i na Kresach, upowszechniając literaturę polską, organizując akcje, pozwalające na zachowanie tożsamości narodowej i pamięci o korzeniach Fb/ Fundacja dla Rodaka
Udostępnij:
Fundacja powstała z miłości do książek i pragnienia niesienia pomocy potrzebującym. Wielu naszych rodaków w Kazachstanie pragnie poznawać język ojczysty przodków.

„Rozpocznij tam, gdzie jesteś. Wykorzystaj to, co masz. Zrób to, co możesz” - Arthur Ashe

Powyższe słowa są mottem przewodnim Fundacji dla Rodaka - organizacji, której nadrzędnym celem jest działalność na rzecz stworzenia warunków do powrotu do Ojczyzny Polaków mieszkających w Kazachstanie, popularyzacja języka i literatury ojczystej oraz niesienie im wszelkiego, możliwego wsparcia. Działania na rzecz upowszechnianie znajomości języka polskiego, tradycji narodowych i kultury stwarzają solidna podstawę do tworzenia więzi i scalania środowisk polskich poza granicami kraju.
Początki instytucji sięgają 2016 roku, kiedy to akcja zbiórki książek, dla chcących uczyć się języka Polaków z Kazachstanu, przerosła założone oczekiwania. Zaistniała konieczność kontynuacji przedsięwzięcia i poszerzenia oferty. Tak powstała Fundacja dla Rodaka, prowadzona wyłącznie w ramach wolontariatu.

Fundacja jest organem o bardzo zróżnicowanym i szerokim spektrum działalności.

Ze strony organizacji (www.fundacjadlarodaka.pl) możemy dowiedzieć się o przeprowadzonych następujących działaniach na rzecz Rodaków z Kazachstanu:

 • Książka dla Rodaka – zbiórka polskich książek dla Rodaków z Kazachstanu i Kresów oraz krajów na Wschodzie, a także dla szkół, bibliotek, przedszkoli, domów pomocy społecznej i podobnych placówek w Polsce.
 • Autorzy dla Rodaka – przekazywanie przez polskich Autorów swoich książek z dedykacjami dla Polaków z Kazachstanu.
 • Wydawnictwa dla Rodaka – przekazywanie przez wydawnictwa polskich książek dla Polaków z Kazachstanu, Kresów i Wschodu.
 • Kibice dla Rodaka – kibice, podążający za reprezentacją zabierali polskie książki dla Rodaków.
 • Kartka dla Rodaka – polega na wysyłaniu do Rodaków zamieszkałych poza granicami kraju, własnoręcznie wykonanych głównie przez dzieci, świątecznych kartek pocztowych.
 • Spotkania dla Rodaka – organizowanie spotkań z pisarzami, podróżnikami i innymi ciekawymi ludźmi.
 • Lekcja dla Rodaka – polega na organizowaniu lekcji dla dzieci i młodzieży poświęconych historii Polaków w Kazachstanie, na Kresach, Zesłańców na Syberię oraz o podobnej tematyce.
 • Pomoc dla Rodaka – udzielanie stypendiów dla Rodaków studiujących w Polsce oraz szukanie pracy dla Rodaków z Kazachstanu.
 • Majówka dla Rodaka i Weekendy dla Rodaka – organizowanie na Warmii polskim studentom z Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy oraz Repatriantom wypoczynku podczas weekendów, ferii i przerw świątecznych.
 • Wyprawka dla Rodaka – zbiórka przyborów szkolnych dla naszych najmłodszych Rodaków z Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Serbii.
 • Wakacje dla Rodaka – zorganizowanie wypoczynku letniego najmłodszym Rodakom z Kazachstanu.
 • Gmina dla Rodaka – projekt polegający na zachęcaniu gmin do przyjmowania repatriantów.
 • Przedszkole dla Rodaka – otwarcie w 2018 r. i utrzymanie pierwszego polskiego przedszkola w Kazachstanie.
 • Święta dla Rodaka – organizowanie Świąt Bożego Narodzenia dla studentów i repatriantów z Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy.
 • Tropiciele niezwykłych miejsc, wspomnień i smaków – projekt edukacyjno-kulturalny skierowany do mieszkańców gminy Dźwierzuty oraz naszych Rodaków korzystających z Wakacji dla Rodaka.
 • Dobry początek dla Rodaka – projekt edukacyjno-terapeutyczny dla dzieci w wieku 2-9 lat, z terenu powiatu szczycieńskiego i ich opiekunów.
 • Ogród dla Rodaka – stworzenie ogrodu edukacyjno-sensorycznego, pokazującego inny wymiar patriotyzmu, przybliżającego postaci wielkich Polaków, którzy na obczyźnie zachowali niepodległość umysłów.
 • Bal charytatywny dla Rodaka – organizacja balu w dn. 23.11.2019 r., podczas którego zbierane były środki na organizację kolejnej edycji Wakacji dla Rodaka.

Akcje obejmują swoim zasięgiem Kazachstan, Kresy oraz częściowo terytorium Polski. Przedstawiciele Fundacji docierają wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność upowszechniania literatury w języku polskim. Do współpracy z Fundacją mogą przystąpić zarówno organizacje, instytucje, a także osoby prywatne, dla których los Rodaków poza granicami kraju i ich potrzeby nie są obojętne.

WIDEO:Wasze Kresy: Rydoduby zostały w pamięci, sercu i duszy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie