Mroczne odkrycie na terenie budowy obwodnicy południowej. To grobowce!

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Jak informuje inspektor ds. zabytków archeologicznych, dokładna liczba grobowców jest trudna do ustalenia. Mariusz Kapała
Odkrycie potencjonalnego cmentarzyska kurhanowego w okolicach Zielonej Góry. Na początku kwietnia służby konserwatorskie zostały zawiadomione o odkryciu potencjalnego cmentarzyska kurhanowego zlokalizowanego w obszarze budowy południowej obwodnicy Zielonej Góry. - Tego odkrycia dokonał zielonogórski pasjonat historii i archeologii, który nie jest zawodowym archeologiem - mówi lubuska wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis - Kopeć. - Wskazał on prawdopodobne położenie nekropolii na podstawie danych lotniczego skaningu laserowego, który jest dostępny portalu geoportal.gov.pl.

Jak dodaje B. Bielinis-Kopeć, okazuje się, że prace nad tymi kurhanami prowadzili jeszcze przed 1945 archeolodzy niemieccy. Natomiast trudno jest jeszcze mówić o szczegółach i wciąż na miejscu jest określenie "pradopodobnie".
- Potrzebne są dokładne badania - mówi wojewódzka konserwator. - natomiast nie powinno to wpłynąć zasadniczo na prace przy tej inwestycji, na trasie przebiegu obwodnicy zlokalizowane są dwa obiekty.

Nie wiadomo ile

Jak informuje Marcin Kosowicz, inspektor ds. zabytków archeologicznych, dokładna liczba grobowców jest trudna do ustalenia ze względu na przekształcenia terenu, w skład cmentarzyska może wchodzić od kilku do kilkunastu kurhanów o średnicy od 10 do 15 m. Część z kopców ziemnych posiada wyraźnie zarysowane dookolne rowy, które powstawały przy wznoszeniu grobowców z surowca znajdującego się w najbliższym sąsiedztwie. Szczególnie wyróżniającą się w terenie formę krajobrazową posiadają nasypy zlokalizowane w zachodniej części potencjalnego cmentarzyska, poza obszarem inwestycji. Co najmniej dwa obiekty noszą ślady rozkopywania części płaszcza ziemnego i miejsca lokalizacji potencjalnego grobu centralnego, co sugeruje, że przeprowadzono na tym obszarze badania archeologiczne. Prace te przeprowadzono prawdopodobnie przed II wojną światową. Z uwagi na wykonanie wkopu, który obejmuje nie tylko centrum kurhanu, ale też pozwalał na rejestrację budowy nasypu w obrębie płaszcza ziemnego, należy przypuszczać, że prace wykonała osoba mająca co najmniej podstawową wiedzę dotyczącą metodyki badań archeologicznych.

Mamy już podobne kurhany

Kopce grupują się w okolicach i na obszarze podłużnej polodowcowej formy terenowej (oz). Wykorzystywanie naturalnych form terenu w kształtowaniu pradziejowych nekropolii było dość częste na terenie Środkowego Nadodrza. Można to obserwować na stanowiskach kurhanowych łużyckich pól popielnicowych z epoki brązu m.in. w Różanówce, Bobrownikach, i Mirocinie Średnim. W związku z dokonanym odkryciem lubuski wojewódzki konserwator zabytków zawiadomił wykonawcę badań archeologicznych oraz prac budowlanych związanych z budową południowej obwodnicy Zielonej Góry o konieczności przeprowadzenia badań archeologicznych w obrębie potencjalnego cmentarzyska, które mając pomóc w potwierdzeniu funkcji oraz chronologii stanowiska, a także pozwolą na precyzyjne określenie zakresu i metodyki koniecznych badań ratunkowych.
Miejsce znaleziska jest pod nadzorem.

Co w Polsce drożeje najszybciej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie