Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murem za mundurem - służby graniczne potrzebują naszego wsparcia

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Służbom mundurowym na granicy polsko - białoruskiej potrzebne jest nasze wsparcie
Służbom mundurowym na granicy polsko - białoruskiej potrzebne jest nasze wsparcie Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Sytuacja na granicy polsko - białoruskiej to pasmo stresów i wyzwań, którym muszą sprostać mundurowi pełniący tam służbę. Sygnały o naszym wsparciu, które docierają różnymi kanałami informacyjnymi to dla nich znak, że ich służba ma sens .

Wsparcie społeczeństwa nadaje służbie sens

Przed Klubem Garnizonowym Piątego, Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim o wsparciu przygranicznych służb rozmawiali na antenie Radia Zachód: podpułkownik Maksymilian Libelt – gospodarz wydarzenia, dowódca wymienionej wyżej formacji wojskowej, poseł Jacek Kurzępa, burmistrz Krosna Odrzańskiego – Marek Cebula i starosta krośnieński – Grzegorz Garczyński. Rozmowę prowadził redaktor Sławomir Kordialik.

- Żołnierze z naszej jednostki realizują na granicy zadania związane z patrolowaniem, jak zadania związane stricte z inżynierią wojskową, czyli szeroko rozumianymi zadaniami utrzymania dróg, budowy ogrodzenia i innymi zadaniami inżynieryjnymi – wyjaśnia ppłk Maksymilian Libelt.

Burmistrz i starosta krośnieński przyznali, że z niepokojem obserwują co dzieje się na wschodniej granicy. Oddelegowano tam mieszkańców miasta i powiatu, a pracownicy straży granicznej są niemal w każdej krośnieńskiej rodzinie.

- Niepokoju nie umniejsza fakt, że Krosno Odrzańskie i powiat krośnieński od zawsze kojarzone są z służbami mundurowymi, z wojskami ochrony pogranicza i na co dzień zadania te pełnione są na granicy zachodniej – zaznaczył starosta Grzegorz Garczyński

- Na granicy polsko – białoruskiej rozgrywają się dramaty nie tylko funkcjonariuszy, żołnierzy WP, ale też dramaty ludzi przepędzanych przez granicę białoruska na polską stronę – zaznaczył burmistrz Marek Cebula – to są dramaty, na które powinniśmy być przygotowani jako ludzie. Pamiętajmy, że funkcjonariusze to często młodzi chłopcy, którzy po raz pierwszy mierzą się z takimi zadaniami. Powinniśmy ich wspierać na każdy możliwy sposób i mówić „jesteśmy z Wami”– dodał.

Wdzięczność ponad podziałami

Poseł Jacek Kurzępa podziękował mediom za obecność i podkreślenie rangi wsparcia dla służb przygranicznych, bo tego tematu w mediach jest wciąż zbyt mało:

- Mamy do czynienia nie tylko z pewnym kłopotem, dotyczącym postrzegania tej rzeczywistości w konfrontacji politycznej, ale też ogólnospołecznej. Wasza misja jest niebywale ważna. Podkreślił również istotę wypowiedzi Maksymiliana Libelta o obronie zarówno integralności granic jak również naszego bezpieczeństwa.

- Jesteśmy im niebywale wdzięczni, ale tę wdzięczność należy okazywać – zaznaczył poseł.

Ppłk Libelt przyznał, ze wsparcie zewnętrzne jednostek przygranicznych jest dziś bardzo istotne:

- Bezwzględnie wsparcie jest potrzebne. To wsparcie dla munduru daje mu pewność, że dobrze wykonuje swoje obowiązki i to co robi ma sens.

- Musimy wszyscy stać murem za tymi, którzy bronią naszych granic i są osobami odpowiedzialnymi za nasze bezpieczeństwo. Dzięki nim możemy spać spokojnie – dodał burmistrz krośnieński Marek Cebula.

Rozmówcy zachęcili do różnych form składania poparcia, wdzięczności dla służb mundurowych służących przy granicy i zaznaczyli, że w tym temacie możliwa jest zgoda ponadpolityczna.

WIDEO: Pokazy sprzętu wojskowego - 70-leie Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto