Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza zaprasza na niezwykłą podróż w czasie [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas
Mariusz Kapała / GL
W czwartek i piątek (15 i 16 marca) w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy odbyły się rozmowy na temat najważniejszych odkryć archeologicznych w naszym regionie. Mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej na temat tajemnic przeszłości Lubuskiego...

- To już druga Lubuska Sesja Sprawozdawcza - mówi Monika Kaczmarek z działu edukacji i promocji w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy. - Zjechali do nas różni archelodzy, którzy opowiadają o swoich badaniach. Dowiemy się więcej nie tylko o pracach typowo terenowych, ale i tych, które po prostu były przeprowadzane w muzeach i archiwach.

Spotkania w Świdnicy to gratka nie tylko dla samych archeologów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Bo każdy z nas może jeszcze dziś przyjść do placówki, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat przeszłości Lubuskiego.

- Badacze prezentują odkrycia, dokonane w ciągu dwóch ostatnich lat badań, prowadzonych na terenie Lubuskiego - mówi dyrektor muzeum, Arkadiusz Michalak. - Chcemy pokazać, że animozje, pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą, w przypadku archeologów są mitem. Bo razem znakomicie współpracujemy.

No dobrze, ale jakie tajemnice kryje Ziemia Lubuska? Okazuje się, że jej przeszłość jest dość skomplikowana.

- Odkryć archeologicznych jest sporo - mówi Arkadiusz Michalak. - Chciałbym podkreślić dwa stanowiska, najbliższe memu sercu. Pierwsze to są badania grodu w Grodziszczu koło Świebodzina. Dzięki badaniom udało nams ię odkryć znaczący ośrodek państwa piastowskiego, gdzie odbywał się prawdopodobnie duży handel z bardzo odległymi regionami.

Bo właśnie w tym miejscu odkryto zabytki, które poświadczają szerokie kontakty kulturowe nawet między Persją a Niemcami.
- Mamy tutaj zabytki pochodzenia skandynawskiego w stylu zdobniczym, charakterystycznym dla wikingów - mówią przedstawiciele Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza. - Są i srebrne monety, które pokazują, że ten ośrodek handlowy był bardzo znaczący.

Ale to tylko jedno z odkryć, które jest godne uwagi - zarówno archeologów, jak i mieszkańców.

- Warto wspomnieć też o badaniach archeologów... podwodnych z ośrodka toruńskiego - mówi Arkadiusz Michalak. - Stanowisko zlokalizowane w Nowym Dworku to wyspa. W prze¬szłości została ona sztucznie nasypana, a do niej biegł ponad 150-metrowy most. Wyspy w średniowieczu wiązały się ze strefą kultu. A dzięki badaniom prof. Chudziaka wiemy, że na tych wyspach prowadzono zabiegi magiczne. Dokonywano ofiar na rzecz lokalnych bóstw. A ta wyspa jest nie tylko najstarsza w skali Polski.

Dziś, od godz. 10.00. mieszkańcy będą mogli poznać m.in. dzieje zamku w Krośnie Odrz., przeszłość dawnego klasztoru Magdalenek w Szprotawie czy badania pola bitwy pod Kunowicami, która miała miejsce w... 1759 roku. - Wykłady są otwarte, zapraszamy wszystkich chętnych - mówią przedstawiciele muzeum. - Dziś (czyli w piątek - 16 marca -dop. red.) zapowiada się jeszcze ciekawy wykład na temat nowo odkrytego zamku Bolka w Borach Dolnośląskich, który został odkryty dzięki badaniom, wykorzystującym... laserowe skanowanie.

To, co? Dadzą Państwo szansę przeszłości regionu? Okazuje się, że wciąż kryje ona w sobie mnóstwo tajemnic.

Najważniejsze odkrycia ostatnich lat

Prace archeologiczne obejmują niemal cały region. Ważniejszymi odkryciami są m.in. badania: grodziska w Przytoku; zespołu osadniczego w Grodziszczu; lubuskich wysp, powstałych we wczesnym średniowieczu; osady z wczesnej epoki żelaza w Gorzowie Wielkopolskim; wczesnośredniowiecznej w Świętym Wojciechu (powiat międzyrzecki) czy XIX-wiecznego cmentarza ewangelickiego z Kostrzyna nad Odrą.

Zobacz również: Magazyn Informacyjny GL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto