Na Jędrzychowie stanęły słupy ze światłowodem. Mieszkańcy negatywnie oceniają inwestycję

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Mieszkańcy Jędrzychowa w Zielonej Górze nie chcą słupów ze światłowodem
Mieszkańcy Jędrzychowa w Zielonej Górze nie chcą słupów ze światłowodem Agnieszka Linka
Udostępnij:
Orange Polska buduje sieć światłowodową na terenie Zielonej Góry. W tym celu na Jędrzychowie postawiono drewniane słupy, a kable poprowadzono pomiędzy konarami drzew. Mieszkańcy mówią, że to inwestycja jak z minionej epoki.

Internet ze słupa

„Zielonogórski Orange Światłowód” to inwestycja mająca na celu likwidację internetowych „białych plam” na mapie Polski i dostarczenie mieszkańcom ultraszybkiego internetu. Jej zadaniem jest zmniejszenie technologicznego dystansu w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju. Jednak u mieszkańców Jędrzychowa przedsięwzięcie budzi technologiczne wątpliwości.

- To normalne, że w XXI w., w mieście stawia się drewniane słupy i ciągnie przewody, żeby podłączyć ludzi do internetu? - pyta pan Janusz Jabłoński, jeden z mieszkańców. - Przecież w innych częściach miasta kable prowadzone są w ziemi.

Pan Janusz wyjaśnia, że niedawno na Jędrzychowie zlikwidowano napowietrzną sieć elektryczną. Wraz z nią usunięto betonowe słupy. Nota bene jeden z tych słupów do dziś nie został usunięty z pobocza ul. Podwójnej. Teraz postawiono kilka drewnianych “pali” i pociągnięto w ten sposób światłowód, dzięki któremu mieszkańcy zyskają dostęp do szybkiego internetu i nowoczesnych usług.

Mieszkańcy Jędrzychowa sceptycznie podchodzą do urzędowych wyjaśnień mówiących o braku miejsca na instalację w rurach ziemnych. Na ulicy Krzywej i Podwójnej są pobocza, choć miejscami wąskie. Wskazują też, że światłowód można położyć przy pomocy lżejszego sprzętu budowlanego, a w razie konieczności przekopać się pod jezdnią maszyną przeciskową, tzw. kretem. Podejrzewają, że decyzja była zdeterminowana względami ekonomicznymi. Tak jest po prostu taniej.

Mieszkańcy Jędrzychowa w Zielonej Górze dziwią się, że kable światłowodu przeplecione są między konarami drzew
Mieszkańcy Jędrzychowa w Zielonej Górze dziwią się, że kable światłowodu przeplecione są między konarami drzew Agnieszka Linka

Gdy przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób zostały przeprowadzone prace, rzeczywiście można nabrać wątpliwości. Betonowe podpory drewnianych słupów są ustawione jakby według czyjegoś widzimisię - raz równolegle, raz prostopadle do jezdni. Największe kontrowersje budzi jednak sposób poprowadzenia kabli. W miejscach, gdzie rosną drzewa przewody są przeplecione między gałęziami, konarami, a nawet pniami drzew. Rodzi się pytanie – czy to jest zgodne z przepisami i gwarantuje trwałość inwestycji?

- Co będzie, jeśli podczas wiatru złamie się gałąź lub przewróci całe drzewo? - pyta pani Maria, mieszkanka Jędrzychowa. - Ta robota to prowizorka.

Odpowiedź magistratu

Monika Zapotoczna dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej potwierdza, że prace budowlane prowadzone w pasach drogowych ulic Krzywej i Podwójnej dotyczą budowy telekomunikacyjnej linii światłowodowej, której inwestorem jest Orange Polska S. A. W dalszej części wyjaśnienia czytamy, iż: “obecnie odbywa się proces odbiorowy związany z odtworzeniem nawierzchni zajętego pasa drogowego.” Dyrektor Monika Zapotoczna przyznaje też, że: “w pasach drogowych preferowane jest doziemne lokalizowanie (skablowanie) wszystkich urządzeń infrastruktury technicznej. Linie napowietrzne a tym bardziej nowe słupy dopuszcza się tylko w wyjątkowych sytuacjach”. Właśnie takie okoliczności zaistniały jej zdaniem na Jędrzychowie.

- Dostawienie czterech nowych drewnianych słupów przy ul. Krzywej było spowodowane przede wszystkim zbyt dużą ilością istniejących sieci, brakiem możliwości dojścia doziemnego wskutek braku miejsca na posadowienie studni telekomunikacyjnej oraz bardzo małą szerokością pasa drogowego - tłumaczy Zapotoczna. - W tej sytuacji alternatywą byłaby jedynie rezygnacja z budowy niektórych odcinków a w konsekwencji brak możliwości podłączenia abonentów - kwituje całą sprawę.

Na stronie internetowej Orange https://www.hurt-orange.pl/ (w załączniku) możemy znaleźć informacje o lokalizacjach prowadzonych przez firmę inwestycji i terminach oddania ich do użytku. Czytamy w niej, że w lutym 2022 r. planowane jest uruchomienie lokalnej pętli abonenckiej w Zielonej Górze. Oby ta na Jędrzychowie spełniła swoje zadanie i służyła mieszkańcom zgodnie z założeniem. Przecież bez niej mogliby zapomnieć o internecie światłowodowym.

Zielona Góra. LI Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Zielona Góra. 10.01.2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie