Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na lubuskich drogach zginęło najmniej osób w kraju [ZDJĘCIA]

sierż. Grzegorz Jaroszewicz/Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
Na lubuskich drogach zginęło najmniej osób w kraju
Na lubuskich drogach zginęło najmniej osób w kraju sierż. Grzegorz Jaroszewicz/Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
Dzięki pracy lubuskiej drogówki na lubuskich drogach zginęło najmniej osób w kraju. W 2014 roku doszło do 592 wypadków (mniej o 34 w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego), w których zginęło 50 osób, a 753 zostało rannych. Zginęło w nich aż o 14 osób mniej niż w roku 2013.

Na lubuskich drogach zginęło najmniej osób w kraju

Wpływ na poprawę bezpieczeństwa w regionie mają także sami kierujący poprzez coraz większą odpowiedzialność. Nie można zapominać także o rozbudowującej się sieci dróg. Policjanci doceniają także współpracę z przedstawicielami środków masowego przekazu, dzięki którym informacje i przestrogi trafiają do coraz większej grupy odbiorców.

Obecnie na lubuskich drogach pracuje 276 policjantów, w całej Policji funkcjonariusze drogówki to 10% etatów. To o wiele więcej niż w latach ubiegłych. Jeszcze kilka lat temu liczba etatów wahała się między 170 a 180. O Jak mówi szef lubuskiej drogówki, mł. insp. Wiesław Widecki „zwiększenie liczby etatów widocznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Policjanci zatrzymują więcej osób popełniających wykroczenia, zwłaszcza tych, którzy w sposób szczególny zagrażają innym użytkownikom dróg. Tylko od kwietnia policjanci w 423 przypadkach uznali, że mandat karny byłby karą niewystarczającą. 233 nieodpowiedzialnym kierowcom zatrzymali uprawnienia i skierowali wnioski do sądu”. A te w większości przypadków podzielają zdanie policjantów. Pod koniec października Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. postanowił zatrzymać uprawnienia do czasu rozprawy sądowej kierowcy, który jechał z nadmierną prędkością, wyprzedzał na przejściu dla pieszych i zmieniał pas ruch zagrażając innym użytkownikom dróg. Uznał, że kierowca musi mieć czas na refleksje nad swoim stylem jazdy.
Zwiększona ilość policjantów na drodze przekłada się także na kontrole trzeźwości. Jeszcze kilka lat temu co szósty wypadek był spowodowany przez pijanego kierowcę. Obecnie osoba po alkoholu uczestniczy w jednym na 20 zdarzeń drogowych. Działania „Trzeźwy kierowca” organizowane są kilkukrotnie w ciągu tygodnia o różnych porach dnia i nocy. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, gdzie pojawią się mundurowi. W tym roku skontrolowano już 520 tys. kierujących, podczas gdy w całym roku poprzednim badań było 360 tys. Statystycznie rzecz ujmując policjanci skontrolowali… połowę mieszkańców województwa lubuskiego. Dzięki urządzeniom Alcoblow badanie jest szybkie i trwa zaledwie kilka sekund.

Lubuscy funkcjonariusze ruchu drogowego są zadowoleni z efektów, jakie przyniosła przyjęta strategia pracy. Dzięki niej na drogach w naszym regionie możemy czuć się coraz bezpieczniej. Ale policjanci zdają sobie sprawę, że jeszcze wiele pracy przed nimi. Dlatego już przygotowują się do nadchodzącego weekendu. Miejmy nadzieję, że będzie tak samo bezpieczny jak ten miniony.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto